Hrubý domácí produkt Německa ve čtvrtém čtvrtletí podle předběžných údajů klesl o 0,2 procenta. To je o trochu lepší výsledek, než se čekalo, ale v zásadě v souladu s prvním rychlým odhadem statistického úřadu. Ten začátkem ledna sdělil, že čtvrtletní pokles ekonomiky bude činit asi 0,25 procenta. HDP Francie pak ve 4Q dokonce o 0,2 % rostl při očekávaném poklesu ve stejném rozsahu.
Německá ekonomika v celém loňském roce vykázala tříprocentní růst, což je v souladu s předběžnými odhady. Revize dat zároveň ukázala, že ve třetím čtvrtletí ekonomika rostla rychleji, než statistický úřad uváděl. Hrubý domácí produkt vzrostl o 0,6 procenta proti původně oznámeným 0,5 procenta.
Meziroční tempo růstu ekonomiky v závěru loňského roku zpomalilo na 1,5 procenta, zatímco ve třetím čtvrtletí ekonomika rostla tempem 2,6 procenta. To je o desetinu procentního bodu lepší výsledek, než ukazovala předběžná data.
Francouzská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostla o 0,2 procenta, růst za celý loňský rok podle tamního statistického úřadu Insee dosáhl 1,7 procenta, což je naopak o trochu méně, než byla oficiální předpověď vlády. Francouzi odhad růstu ekonomiky loni snižovali prakticky celé druhé pololetí. Ve své poslední prognóze z loňského října počítali s celoročním růstem o 1,75 procenta.
Za růstem francouzského hospodářství stojí hlavně růst podnikových investic. Investice nefinančních společností vzrostly ve čtvrtém čtvrtletí o 1,4 procenta mezikvartálně. Spotřeba domácností, která je motorem francouzské ekonomiky, mírně klesla o 0,2 procenta ve srovnání s 0,2procentním růstem v předchozím čtvrtletí.
Ministr financí François Baroin po zveřejnění dat řekl, že Francie je teď na cestě k tomu, aby splnila letošní odhad růstu HDP. Ten předpokládá, že druhá největší ekonomika eurozóny vzroste o 0,5 procenta.
"Každý ze tří hlavních prvků ekonomiky, tedy zahraniční obchod, spotřeba domácností a investice, v posledním čtvrtletí 2011 k růstu přispěly kladně. To podporuje letošní vládní předpověď (růstu) 0,5 procenta," uvedl ministr.
Itálie dnes předběžnými daty za poslední kvartál loňského roku naopak zklamala. Italská ekonomika za 4Q podle prvních údajů tamních statistiků prohloubila mezikvartální pokles na -0,7 procenta za 0,2% snížení ve 3Q, zatímco trh čekal o desetinku procentního bodu slabší pád. Dvojí mezikvartální pokles HDP po sobě navíc pro italskou ekonomiku znamená pád ekonomiky do (technické) recese, a to již počtvrté od roku 2011. Meziroční růst italského hrubého domácího produktu se sice za 3Q dočkal vzestupné revize na 0,3 procenta z 0,2 procenta, ale dnes také oznámený 0,5% propad za 4Q byl přesto výraznější než očekávání na úrovni -0,2 procenta.
Nejnovější data jen podtrhují těžkosti, jimž čelí vláda technokratů pod vedením premiéra Maria Montiho. Kabinet se musí vyrovnat s hospodářským propadem, k němuž hodně přispívají úsporná opatření a dluhová krize. Ta má negativní dopady prakticky na celou eurozónu.
Analytici předpokládají, že v prvním letošním čtvrtletí italská ekonomika vykáže pokles o 0,6 procenta. Mezinárodní měnový fond Itálii předpovídá celoroční propad HDP o 2,2 procenta, italská centrální banka je optimističtější a počítá s poklesem v rozsahu 1,2 až 1,5 procenta.
(Zdroj: čtk, Bloomberg, AP)