Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rýže, pšenice a spol…

Rýže, pšenice a spol…

21.02.2012 12:08, aktualizováno: 21.2. 12:32
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Aktualizováno

Člověk míní a události mění, proto si Vám oproti původnímu odhadu dovolím přinést druhou část včerejšího povídání o potravinářských komoditách již dnes. Nechme však dlouhých úvodů a pojďme rovnou k věci.

Rýže

Zdaleka největšími producenty rýže jsou Indie a Čína. Obě dvě země společně zajistí více jak 50 % světové produkce rýže. Velká část je zkonzumována přímo v daných zemích, pouze Indie je významnější „čistý“ exportér. Téměř 80 % celosvětového vývozu je v rukou jen několika málo států – Thajska, Vietnamu, Indie, Pákistánu a Spojených států amerických. Trh s rýží je poměrně volatilní a velmi snadno jej vykolejí příliš málo, nebo naopak příliš mnoho deště. Jak bylo zmíněno, drtivá většina roční produkce rýže je zkonzumována v zemi původu a na trh se dostane jen cca 7 % celkové sklizně. Pro porovnání – v případě kukuřice jde o 11 %, u pšenice je tento poměr 20 % a v případě sójových bobů dosahuje dokonce 37 %. Jinými slovy – destabilizovat trh s rýží je velmi snadné.

Sezóna 2011-2012 byla v porovnání s předchozími roky relativně stabilní, navzdory povodním v jihovýchodní Asii a vlně sucha v Číně celková produkce narostla o 2 %. Největší nárůst produkce v porovnání s roky 2010-2011 (+30 %) a největší očekávaný růst exportu (+17 %) zaznamenal Pákistán.

Pšenice

Jedna z nejvíce populárních komodit světa, pěstovaná téměř kdekoliv, kde to klimatické podmínky dovolí. Víc jak 90 % vývozu je však v rukou deseti největších producentů: Spojených států amerických, Austrálie, Ruska, Kanady, EU, Argentiny, Kazachstánu, Ukrajiny, Uruguaye a Turecka. Zdaleka největším producentem je Čína, její podíl na světové sklizni dosahuje 17 % (jen státy Evropské unie dohromady produkují o něco více). Avšak vzhledem k tomu, že Čína spotřebuje vše, co vyprodukuje, nejde o dominantního hráče na světovém trhu.

Velká část světové produkce je pěstována na severní polokouli, kritické období je z pohledu klimatu červenec a srpen. Podle posledních odhadů by letošní sklizeň měla být v porovnání s předchozím rokem o 6 % vyšší. Největší pokles sklizeného objemu pravděpodobně zaznamenají Spojené státy, naopak Rusko a Kazachstán mají z pohledu produkce této komodity výborné období. Rusko v porovnání s předchozím rokem „narostlo“ o 30 %, Kazachstán měl nejvyšší produkci za posledních 30 let a objem jeho exportu nejspíše vzroste o 50 %.

Přeji hezký den, Petr Žabža


Čtěte další sloupky Petra Žabži:
Tam si nesedejte…
FF aneb fenomén Facebook
Stop-loss... potřetí a (na chvíli) naposledy
10 zlatých pravidel pro používání pokynu „stop-loss“


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
11:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data