Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fitch sráží rating Řecka na

Fitch sráží rating Řecka na "C" a po zahájení směny dluhu do selektivního bankrotu, nebude dobrovolná. Nový ohodnotí po vydání

22.2.2012 13:05, aktualizováno: 22.2. 13:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Ratingová agentura Fitch Ratings srazila hodnocení dlouhodobých závazků Řecka na stupeň „C“ z dosavadního „CCC“, krátkodobé hodnocení pak potvrdila „C“. Jde o reakci na další finanční pomoc a především dohodu na směně soukromého dluhu (PSI). Rating Řecka jako emitenta bude v průběhu směny sražen do režimu „RD“ (restricted default) a nový bude udělen novým instrumentům po provedené směně privátního dluhu, stejně jaké bude uvolněno nové odpovídající hodnocení závazků země.

„Snížení ratingu navazuje na stanovisko Eurogroup o druhém balíku finanční pomoci a směnu řeckého dluhu privátním sektorem (PSI) a je v souladu s pravidly Fitch, která ohledně směny dluhu zveřejnila již 6. června 2011,“ uvedla ratingová agentura.

„Komuniké Eurogroup zakotvilo dohodu na 53,5% odpisu face value drženého privátního dluhu v rámci PSI. Řecká administrativa ale v samostatném prohlášení rozšířila podmínky směny dluhu o úmysl uplatnění takzvané collective action clause (CAC) na základě zákona, který chce přijmout. Dle názoru Fitch tak směna dluhu, v případě, že bude takto dokončena, naplňuje podmínky nucené směny dluhu (DDE - distressed debt exchange), nikoli dobrovolné a vyžaduje tomu odpovídající změnu ratingu emitenta,“ uvádí ve zprávě Fitch.

"Fitch považuje obsahem retrospektivní uplatnění CAC klauzule za zásadní změnu podmínek privátní směny dluhu a potvrzuje, že pro účely ratingu bude směnu dluhu se soukromými věřiteli považovat za nucenou s tomu odpovídajícím dopadem na hodnocení spolehlivosti plnění závazků země," stojí ve zprávě. 

Na tomto základě byl rating dlouhodobých závazků země zatím snížen na „C“ z „CCC“ a dle Fitch odráží očekávání, že Řecko v blízké době naplní definici bankrotu.

„Rating instrumentů podléhajících směně byl také snížen na C z CCC,“ dodala Fitch. Fitch také očekává, že po provedené směně dojde na ohodnocení původních instrumentů v režimu bankrotu, tedy známkou "D".

Již včera jsme upozornili, že Řecká vláda zřejmě v nejbližší době předloží parlamentu ke schválení návrh zákona, který donutí k výměně dluhopisů i ty věřitele, kteří s výměnou nebudou souhlasit. "Řecká vláda nyní parlamentu předloží návrh zákona, který, bude-li schválen, zavede klauzuli o společném postupu. Ta se bude vztahovat i na dluhopisy Řecké republiky, které se řídí řeckým právem, jak vymezuje Rada ministrů," stojí ve sdělení tamního ministerstva financí.

Otázkou řešení menší části řeckého dluhu zůstává, jak se k zatím nerealizovaným ztrátám postaví soukromí věřitelé stojící mimo IIF, zejména hedgeové fondy. Ty se zřejmě budou snažit takto vysoké (dojednané) ztráty odvrátit buď cestou vlastní dohody s řeckou vládou, nebo aktivaci plnění ze zajišťovacích kontaktů CDS.

Je otázkou, jestli na tu může dojít. Rozhodující je pro ni právě, zda dojde na naplnění CAC. „Událost spouštějící plnění může být odvrácena, pokud věřitelé dosáhnou dobrovolné dohody či takové, která není závazná pro všechny věřitele, zatímco jednotný postup znamenající ztráty pro všechny investory (Collective Action Clause) by zřejmě byl spouštěčem plnění z kontaktů CDS, stojí zhruba v pravidlech International Swaps & Derivatives Association.

Řecká vláda v dokumentu připustila právě snahu prosadit takovouto klauzuli, byť s cílem případného vynucení plnění v rámci PSI. Faktem je, že CDS kryjí čistých 3,2 mld. USD řeckého dluhu, tedy méně jak 1 procento.

Řecko doposud uvádělo, že zákon chce použít jen pro prosazení transakce PSI, jestliže bude nutné zajistit si účast alespoň na takové úrovni, se kterou bylo 26. října 2011 počítáno na summitu eurozóny. Jak je vidět z reakce Fitch Ratings, finanční trhy ale budou nasazení CAC posuzovat dle její podstaty, ne interpretace úmyslu o rozsahu jejího uplatnění.


(Zdroj: Fitch Ratings)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů