Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Beznaděj

Krugman: Beznaděj

27.02.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Dívám se na to, jak se Evropa propadá do recese a Řecko do propasti. A ptám se, co by bylo třeba na to, abychom pochopili, že úsporná opatření znamenají v případě utlumené ekonomiky šílený nápad. Podívejme se na následující obrázek. Na ose x leží změna v reálných vládních výdajích za zboží a služby od prvního čtvrtletí roku 2008 do současnosti, na ose y se nachází změna HDP mezi prvním čtvrtletím roku 2008 a čtvrtým čtvrtletím roku 20011. Dá se říci, že tu vidíme jasnou korelaci, ne ovšem tím směrem, který obhajují zastánci fiskálního utahování?

krugman

Ano, do určité míry může jít o obrácenou kauzalitu, kdy jsou ekonomiky v problémech donuceny k úsporám a ty, které si vedou lépe, mohou více utrácet. A úsporná opatření se nevztahují pouze na vládní výdaje za zboží a služby, takže vztah v grafu neukazuje na velikost multiplikátoru. Stále je ale patrná znatelná závislost. Ve skutečnosti jde o ukázku toho, že pokud monetární politika nefunguje, změny vládních výdajů v určitém směru pohnou ekonomiku stejným směrem.

Před časem jsem četl knihu o Velké depresi od Lionela Robbinse. V té době byla považována za jedno z nejvýznamnějších děl, a jako řešení navrhovala návrat ke zlatému standardu (který by depresi ještě prohloubil) a volný obchod (který byl v tomto smyslu irelevantní). Někteří se za posledních 78 let nepoučili a vedení eurozóny navrhuje jako lék na nedostatečnou poptávku deregulaci a liberalizaci obchodu. Nápad to není ani tak špatný jako irelevantní. Jak se tím sníží dluhová zátěž domácností? Jak to sníží ničivé přebytky Německa? Chápat makroekonomii začneme ve chvíli, kdy nám je jasné, že mikroekonomický pohled může být na makro úrovni zavádějící a dokonce škodlivý. To jsme ale zapomněli a nyní vládne beznaděj.

Důvěryhodná není ani dohoda týkající se Řecka. Jádro problému všech těchto snah spočívá v tom, že utahování a úspory utlumí ekonomiku natolik, že celkový efekt je negativní a očekávaný poměr dluhu k HDP se zhorší. V současnosti tu máme další kolo úsporných opatření a všichni doufají, že to růst nepoškodí. Není to tím, že by tyto plány tvořili idioti. Nikdo ale nechce vykročit směrem, který by nakonec vedl ke zlepšení. Jednu z možností představuje dlouhodobá pomoc (ne úvěry), druhou odchod z eurozóny a následné zvýšení konkurenceschopnosti a růstu. Obě možnosti by ale znamenaly politickou katastrofu; nebudou tudíž využity dříve, než se vyčerpají všechny alternativy.

(Zdroj: Blog Paula Krugmana)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.09.2020
17:02Wall Street tuní systémy na noční obchodování během voleb
16:59MF: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění inflace klesne
15:24Tisk: Trump v deseti z posledních 15 let neplatil daně z příjmů
14:34Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
13:20EU tlačí na regulaci kryptoměn a digitálních financí, jako argument jí slouží Wirecard
11:12FT: Proč by dobré zprávy mohly být špatnou zprávou pro Big Tech
10:22Zrušení superhrubé mzdy: podle premiéra navždy, efektivní zdanění jen na dva roky
9:37Trump zasáhl sankcemi vůči čínské SMIC (-8 %) srdce tamního čipového průmyslu
8:21Bloomberg: Jsou baterie obchodní válkou, kterou už Čína vyhrála?
27.09.2020
9:37Víkendář: Obnovitelné energie a ceny nemovitostí
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data