Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Beznaděj

Krugman: Beznaděj

27.02.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Dívám se na to, jak se Evropa propadá do recese a Řecko do propasti. A ptám se, co by bylo třeba na to, abychom pochopili, že úsporná opatření znamenají v případě utlumené ekonomiky šílený nápad. Podívejme se na následující obrázek. Na ose x leží změna v reálných vládních výdajích za zboží a služby od prvního čtvrtletí roku 2008 do současnosti, na ose y se nachází změna HDP mezi prvním čtvrtletím roku 2008 a čtvrtým čtvrtletím roku 20011. Dá se říci, že tu vidíme jasnou korelaci, ne ovšem tím směrem, který obhajují zastánci fiskálního utahování?

krugman

Ano, do určité míry může jít o obrácenou kauzalitu, kdy jsou ekonomiky v problémech donuceny k úsporám a ty, které si vedou lépe, mohou více utrácet. A úsporná opatření se nevztahují pouze na vládní výdaje za zboží a služby, takže vztah v grafu neukazuje na velikost multiplikátoru. Stále je ale patrná znatelná závislost. Ve skutečnosti jde o ukázku toho, že pokud monetární politika nefunguje, změny vládních výdajů v určitém směru pohnou ekonomiku stejným směrem.

Před časem jsem četl knihu o Velké depresi od Lionela Robbinse. V té době byla považována za jedno z nejvýznamnějších děl, a jako řešení navrhovala návrat ke zlatému standardu (který by depresi ještě prohloubil) a volný obchod (který byl v tomto smyslu irelevantní). Někteří se za posledních 78 let nepoučili a vedení eurozóny navrhuje jako lék na nedostatečnou poptávku deregulaci a liberalizaci obchodu. Nápad to není ani tak špatný jako irelevantní. Jak se tím sníží dluhová zátěž domácností? Jak to sníží ničivé přebytky Německa? Chápat makroekonomii začneme ve chvíli, kdy nám je jasné, že mikroekonomický pohled může být na makro úrovni zavádějící a dokonce škodlivý. To jsme ale zapomněli a nyní vládne beznaděj.

Důvěryhodná není ani dohoda týkající se Řecka. Jádro problému všech těchto snah spočívá v tom, že utahování a úspory utlumí ekonomiku natolik, že celkový efekt je negativní a očekávaný poměr dluhu k HDP se zhorší. V současnosti tu máme další kolo úsporných opatření a všichni doufají, že to růst nepoškodí. Není to tím, že by tyto plány tvořili idioti. Nikdo ale nechce vykročit směrem, který by nakonec vedl ke zlepšení. Jednu z možností představuje dlouhodobá pomoc (ne úvěry), druhou odchod z eurozóny a následné zvýšení konkurenceschopnosti a růstu. Obě možnosti by ale znamenaly politickou katastrofu; nebudou tudíž využity dříve, než se vyčerpají všechny alternativy.

(Zdroj: Blog Paula Krugmana)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data