Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod zahájil letošní rok rekordním přebytkem

Zahraniční obchod zahájil letošní rok rekordním přebytkem

8.3.2012 9:57
Autor: David Marek

Obchodní bilance opět přepisuje historické tabulky. V lednu dosáhla rekordně vysokého přebytku téměř 30 miliard korun. Pro srovnání, loni v lednu činil přebytek zahraničního obchodu 17,9 miliardy korun. Vývoz se meziročně zvýšil o 11,0 procenta, zatímco dovoz stoupl jen o 6,3 procenta. Data ze zahraničního obchodu potvrzují základní obraz současné české ekonomiky: solidní odolnost vývozu na zhoršené ekonomické počasí ve světě a malátnou domácí poptávku.

Vývozu se daří navzdory potížím eurozóny. V posledním čtvrtletí loňského roku HDP eurozóny mezikvartálně klesl a pokles se týkal také našeho nejdůležitějšího obchodního partnera, Německa. Nicméně českým firmám hraje do karet několik faktorů. Jedním z nich je relativně slabší kurz koruny. Česká měna se mírně odchyluje od své rovnovážné úrovně určované makroekonomickými faktory, což se příznivě projevuje na konkurenceschopnosti českého vývozu. Dalším faktorem je pokles jednotkových mzdových nákladů v průmyslu, a to již dva roky v řadě. Klíčový podíl na růstu vývozu má průmyslová produkce. Vývoz strojů a dopravních prostředků se meziročně zvýšil o 11,0 % a podílí se na celkovém vývozu 56 procenty.

Druhou stranu obchodní bilance, dovoz, zatěžují vysoké ceny ropy. Ropovody do České republiky v lednu přiteklo 4,3 procenta méně ropy než loni, vyšší cena však vedla k tomu, že hodnota dovezené ropy stoupla o 29,2 procenta. Podobně je tomu u zemního plynu. Ceny komodit ve světě ovlivnily i bilanci ostatních surovin, zatímco jejich vývoz stoupl jen o 2,0 %, dovoz se zvýšil o 28 procent.

Zahraniční obchod dosáhl za posledních 12 měsíců celkem přebytek 203 miliardy korun, což je absolutně nejvyšší hodnota zaznamenaná v novodobé české historii. Je pravděpodobné, že se v letošním roce hodnota kladného saldo obchodní bilance dále zvýší. Zahraniční obchod bude letos hlavním pozitivním faktorem v HDP kompenzujícím negativní příspěvky domácích faktorů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data