Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kde je ten ropný vrchol?

Kde je ten ropný vrchol?

2.5.2012 18:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Obavy z toho, že světu dojde ropa, nikdy nezmizí. Podle posledních čísel týkajících se globální těžby ale zatím ropný vrchol okamžitou hrozbu nepředstavuje. Podle Energy Information Administration dosáhla těžba ropy v prosinci absolutního vrcholu na 75,384 milionu barelů za den. Obavy z nedostatku ropy to může na chvíli uvolnit, půjde ale jen o přechodnou úlevu. Výzvy spojené s navyšováním produkce totiž nezmizely. Nálezů velkých ropných polí, ze kterých by šlo snadno těžit, je stále méně. Spotřeba v USA sice klesá, ale světová poptávka nadále roste vlivem růstu Číny, Indie a dalších rozvíjejících se ekonomik.

Varování o tom, že se blíží ropný vrchol, byla sice v předchozích letech předčasná, jednou ale přijde. Otázkou zůstává, kdy. Odhad jeho načasování je složitý z několika důvodů. Odpověď záleží na vývoji technologie, protože pokud budeme vyrábět úspornější automobily, je to stejné, jako kdybychom našli nové zásoby ropy. Musíme také odhadovat, jak bude v následujících letech vypadat technologický pokrok. A i když se zmenšuje počet nečekaných objevů, čas od času se nové naleziště najde, jako tomu bylo v případě obrovského naleziště v Brazílii před pár lety. I zde je nutné počítat s technologickým pokrokem, protože ten zvyšuje objem ropy, který lze z dané lokality vytěžit. K tomu se přidávají pochyby o spolehlivosti oficiálních dat. Kdo by si například vsadil na to, jak spolehlivá jsou data týkající se těžby v Iránu v posledních dvaceti letech?

Veškeré úvahy nás stejně nakonec dovedou na Blízký východ a zejména k Saúdské Arábii. Ta je největším dodavatelem lehce dostupné ropy a drží největší dostupné zásoby. Matthew Simmons, který byl ve své době jedním z neznámějších analytiků ropného trhu, v roce 2005 varoval, že těžba v Saúdské Arábii se blíží svému vrcholu. Několik let se zdálo, že šlo o přesnou předpověď, poslední data však ukazují, že nakonec šlo o předčasné varování. Podle EIA totiž dosáhla těžba v této zemi na konci roku 2011 rekordu, jak ukazuje následující graf:

001

Podle zprávy BP Energy Outlook 2030 bude těžba ropy ve světě růst i nadále. To je dobrá zpráva, protože růst bude i poptávka. Jak ji ropný průmysl uspokojí? Největší nárůst těžby by měl přijít opět ze Saúdské Arábie a z Iránu. Podle EIA pak bude produkce růst v zemích OPEC i mimo ně. Někteří však stále poukazují na to, že ropný vrchol není teorií, ale faktem. Dokonce i International Energy Agency a The Economist, tedy subjekty, které obvykle nejsou přehnaně alarmující, varují, že těžba z konvenčních zdrojů již svého vrcholu dosáhla. 


 
Zdroj: Economonitor


Čtěte více:

Ropa do roku 2035 v jednom grafu
9.3.2012 7:58
Dovozy ropy do Spojených států by se do roku 2035 měly ve srovnání s r...
Ropa, akcie a globální ekonomika
22.3.2012 8:04
Od počátku roku ceny ropy posílily asi o 14 % a většina se domnívá, ž...
Jedna věc je pro Američana horší než rostoucí ceny ropy...
6.4.2012 13:53
Jen jedna věc je pro amerického řidiče horší než rostoucí ceny ropy. J...

Váš názor
  • No možná jedeme na ropném vrcholu
    2.5.2012 23:58

    Problém je jak definovat vrchol. Až bude světová těžba klesat, nebo stagnovat, či víc poklesů než růstův průběhu např. 10 let, víme že je ropný vrchol za námi. Graf ukazuje že za posledních deset let, i přes krátkodobé vlivy krizí a panik, těžba ropy v SA stoupla o 30 %, což je i reprezentativní číslo pro zbytek světa. Pokud se toto tempo podrží udržet i následujících deset let, tak jedeme ještě nahoru. Ale osobně odhaduji, že poroste jen o 15 max. 20% za 10 let. a další desetiletí už o podstatně méně a za nějakých 20 až 30 let budeme na vrcholu světové těžby. Je však hypotéza, že ropa je výsledkem stále rpobíhajících procesů v zemské kůře a tak je možné, že jednoho dne najdeme tento mechanismus, zjistíme jak rychle nová ropa vzniká a pokud upravíme poměr mezi "vznikem" a těžbou,tak bude na století či několik vystaráno. Ale zatím je to jen hypotéza :- )
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba