Dovozy ropy do Spojených států by se do roku 2035 měly ve srovnání s rokem 2000 propadnout na téměř polovinu. Příčinu představuje rostoucí americká těžba z konvenčních i nekonvenčních zdrojů, zvýšené využití ethanolu a snížení energetické náročnosti. V roce 2035 tak budou Spojené státy dovážet jen asi 6 milionů barelů ropy denně, zatímco v roce 2000 to bylo 11 milionů barelů denně.
Opačný vývoj bude patrný v Číně. Její importy vzrostou z 1 milionu barelů na 12 milionů barelů ropy denně. Podobná situace nastane v Indii, kde se dovozy ropy zvýší z méně než 2 milionů barelů asi na 7 milionů barelů denně. Země ASEAN budou dovážet téměř 4 miliony barelů ropy denně.
Projekce importů ropy shrnuje následující graf:

Zdroj: International Energy Agency
Čína by se tak měla v dovozech ropy dostat před Spojené státy kolem roku 2020, kdy se stane největším dovozcem ropy na světě. Nyní se u téměř poloviny dovozů spoléhá na země Blízkého východu a severní Afriky. Spojené státy se naopak soustředí na země ze západní hemisféry. Od Číny se tak dá čekat stále intenzivnější strategický zájem u zemí, které vyvážejí ropu. Ten bude zahrnovat i větší vojenské námořní síly či agresivnější diplomacii. Predikovat celkový vývoj v následujících 23 letech evidentně nelze, uvedený graf ale poskytuje provokativní ukázku směru, kterým se budeme ubírat.
(Zdroj: FTAlphaville)