Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rosněfť pokračuje v lákání zahraničního know how. Dalším partnerem v Arktidě bude norský Statoil. Putin se dnes vrací do Kremlu, zatím na 6 let

Rosněfť pokračuje v lákání zahraničního know how. Dalším partnerem v Arktidě bude norský Statoil. Putin se dnes vrací do Kremlu, zatím na 6 let

7.5.2012 11:28
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Největší ruská ropná společnost Rosněfť podepsala s norskou skupinou Statoil dohodu o společné těžbě ropy a plynu v ruských arktických vodách. Je to už třetí dohoda Rosněfti o využívání zdrojů v ruských arktických vodách se zahraničními partnery po dubnových smlouvách s americkým koncernem Exxon Mobil a italskou společností Eni.

Dohoda se Statoilem pokrývá čtyři průzkumné bloky, které může Rosněfť zkoumat v Barentsově a Ochotském moři. Podle ruské státní společnosti by se tam daly vytěžit dvě miliardy tun ropy a 1,8 bilionu krychlových metrů zemního plynu. Ložiska v Barentsově moři se nachází v bývalé zvláštní zóně, o jejímž přesném rozdělení a vymezení hranic se Rusko s Norskem dohodlo v červenci loňského roku.

Statoil bude mít ve společném podniku s Rosněftí podíl 33,3 procenta a uhradí veškeré náklady na geologický průzkum ložisek v první etapě jejich rozvoje. Ty by se mohly vyšplhat na 2,5 mld. dolarů (asi 48 miliard Kč), uvedl šéf ruské firmy Eduard Chudajnatov. Norská společnost oplátkou nabídne ruskému partnerovi spolupráci na domácích šelfových ložiscích a možnost předložit vlastní nabídku v nadcházejících kolech udělování licencí. Rosněfť tak získá vstupenku do jednoho z nejvyvinutějších sektorů těžby ropy a plynu na světě, a přispěje tím k cíli Kremlu vytvořit z ruských ropných firem respektované globální hráče.

Na podpis dohody opět dohlížel Vladimir Putin, který dnes ráno absolvoval prezidentskou inauguraci. Po čtyřech letech, během nichž nominálně nejvyšší funkci v zemi zastával Dmitrij Medveděv, se tak současný premiér vrací do Kremlu. Funkční období bylo oproti jeho poslednímu prezidentskému mandátu, který skončil v roce 2008, prodlouženo ze čtyř na šest let s možností znovuzvolení.

Rosněfť a italská Eni minulý týden uzavřely smlouvu o rozvoji nových polí v ruských oblastech Barentsova a Černého moře v hodnotě 100 miliard dolarů. V polovině dubna podepsala ruská firma dohodu o strategickém partnerství s největším americkým producentem ropy Exxon Mobil v hodnotě přes půl bilionu dolarů pro spolupráci v Černém a severském Karském moři a na druhé straně v Texasu, Kanadě a Mexickém zálivu.

Klíčem k průlomu v několikaměsíčních jednáních se zahraničními koncerny se staly ruskou vládou přijaté změny systému zdanění těžby. Před několika týdny bylo na schůzi vedené Putinem oznámeno, že projekty na mořském šelfu budou zcela osvobozeny od exportního cla (až na 15 let, podle velikosti ložiska) a že pro ně bude zavedena diferencovaná sazba daně z těžby. Navíc bude zrušena daň z přidané hodnoty a z majetku na dovezené zařízení využívající nejnovější technologie. Nařízení už Vladimír Putin podepsal.

Dohody Rosněfti se zahraničními partnery jsou výkladní skříní pro nastupujícího prezidenta Vladimira Putina a jeho místopředsedu vlády Igora Sečina, který tak posiluje svou vládu nad ruskou energetikou. Rosněfť má licence i na další ložiska v arktických vodách a Chudajnatov řekl, že ke spolupráci k jejich rozvoji pozvala domácí i zahraniční firmy. Od nich potřebuje zejména know how v oblasti těžařských technologií a projektového managementu, bez něhož je rozvoj těžko dostupných arktických ložisek nemožný. Sečin tento týden prohlásil, že vláda vytvořila s domácími společnostmi TNK-BP a LUKOIL pracovní skupiny pro další průzkum severského šelfu.

Rosněfť má prokázané zásoby ropy 18 miliard barelů, což by firmě při současném tempu těžby vystačilo na 21 let. Odhaduje se však, že včetně dosud neprozkoumaných aktiv jsou její zásoby více než desetkrát vyšší. Zhruba dvě třetiny jsou ale v nesnadno dostupných arktických mořských oblastech.

Statoil, jehož majoritním vlastníkem je s 67 % akcií norský stát, sice v devadesátých letech minulého století jako jeden z prvních západních koncernů otevřel zastoupení v Rusku, avšak na těžbě ropy s ruskými partnery se dnes v zemi příliš nepodílí. Z větších projektů stojí za zmínku spolupráce s Gazpromem. V konsorciu na těžbu plynu z obřího Štokmanského pole v Severním ledovém oceánu mu patří 24 %, dalších 25 % náleží francouzskému koncernu Total, zbytek drží ruský plynárenský gigant. Partneři se však zatím nedokázali shodnout na technologickém schématu rozvoje ložiska, a proto zatím nepadlo rozhodnutí o realizaci investice.

V diplomatické depeši odeslané americkým velvyslancem Whitem z ambasády v Oslu se výkonný ředitel Statoilu Helge Lund svěřil, že ve Štokmanském ložisku jsou gigantické zásoby (3700 mld. m3 plynu a plynového kondenzátu) a že potřebná technologie je dostupná, avšak že pokroku ve spolupráci brání nedostačující infrastruktura na místě, riziko déle trvajících cen zemního plynu (hlavně kvůli rozvoji břidlicových ložisek) a také celkové politické riziko. „Lund prohlásil, že ho velmi znepokojuje úroveň korupce a vyslovil názor, že situace se zhoršuje,“ uvádí se v depeši.

(Zdroj: RIA Novosti, ČTK, Kommersant)


Váš názor
  • roznef laka .....
    7.5.2012 16:51

    uz zase - k cemu je rusakum to jejich nerostne bohatstvi kdyz se k nemu nedokazou sami dostat. Pouzivaji ho jen jako cerva na hacku na chytani blbych ryb. Kolik uz se jich nachytalo BP - Shell a dalsi zase lezou do pasti, protoze jednaji v dobre vire a podle mezinarodnich pravidel podepisuji smlouvy, ktere pak Rusaci meni ze dne na den a obvini je ze spionaze. Asi jim prodavaji i ten plyn z ropovodu Druzba co jim zbyva.
    bearbull
Aktuální komentáře
25.4.2018
6:05Čína se díky technologiím posouvá k nové rovnováze, investoři z toho mohou profitovat
24.4.2018
22:02Wall Street po zeleném začátku zakončila v hlubokém propadu
18:42Tučná léta možná končí. Dávejme si pozor, co si nyní budeme přát
17:21CETV pražským premiantem, Německo potopil Adidas
17:14Trhy odpoledne nejsou v kondici. Japonský jen pod tlakem vyšších výnosů  
17:09Ve většině světa by enormní dluhy měly začít klesat, je tu jen jedna velká černá ovce
16:49Summary: Největší mobilní operátor v USA končí kvartál solidními čísly
16:12Coca-Cola se snaží přizpůsobit změnám spotřebitelského chování  
15:51Trh potrestal akcie Volvo i přes relativně dobré výsledky (komentář analytika)  
15:42Obrátí ceny akcií opět nahoru, nebo budou dál klesat?
15:11Potíže Facebooku se na Google nepřelily, rostoucí náklady jeho matky nás však znervózňují (komentář analytika)  
14:44Proč je americký automobilový průmysl v Trumpově pasti
13:32Obavy o telefony iPhone X. Jsou oprávněné?
13:21Praha drží tempo. Deutsche Bank roste  
11:31Jak si Čína kupuje svou cestu do Evropy
11:30Reuters: Americká ropa zaplavuje Evropu
11:04ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:01Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se horší již pátým měsícem
10:17Eurodolar pod 1,22. Koruně nepomohl komentář z ČNB  
9:59Důvěra v českou ekonomiku v dubnu vzrostla na 100,1 bodu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data