Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rosněfť pokračuje v lákání zahraničního know how. Dalším partnerem v Arktidě bude norský Statoil. Putin se dnes vrací do Kremlu, zatím na 6 let

Rosněfť pokračuje v lákání zahraničního know how. Dalším partnerem v Arktidě bude norský Statoil. Putin se dnes vrací do Kremlu, zatím na 6 let

07.05.2012 11:28
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Největší ruská ropná společnost Rosněfť podepsala s norskou skupinou Statoil dohodu o společné těžbě ropy a plynu v ruských arktických vodách. Je to už třetí dohoda Rosněfti o využívání zdrojů v ruských arktických vodách se zahraničními partnery po dubnových smlouvách s americkým koncernem Exxon Mobil a italskou společností Eni.

Dohoda se Statoilem pokrývá čtyři průzkumné bloky, které může Rosněfť zkoumat v Barentsově a Ochotském moři. Podle ruské státní společnosti by se tam daly vytěžit dvě miliardy tun ropy a 1,8 bilionu krychlových metrů zemního plynu. Ložiska v Barentsově moři se nachází v bývalé zvláštní zóně, o jejímž přesném rozdělení a vymezení hranic se Rusko s Norskem dohodlo v červenci loňského roku.

Statoil bude mít ve společném podniku s Rosněftí podíl 33,3 procenta a uhradí veškeré náklady na geologický průzkum ložisek v první etapě jejich rozvoje. Ty by se mohly vyšplhat na 2,5 mld. dolarů (asi 48 miliard Kč), uvedl šéf ruské firmy Eduard Chudajnatov. Norská společnost oplátkou nabídne ruskému partnerovi spolupráci na domácích šelfových ložiscích a možnost předložit vlastní nabídku v nadcházejících kolech udělování licencí. Rosněfť tak získá vstupenku do jednoho z nejvyvinutějších sektorů těžby ropy a plynu na světě, a přispěje tím k cíli Kremlu vytvořit z ruských ropných firem respektované globální hráče.

Na podpis dohody opět dohlížel Vladimir Putin, který dnes ráno absolvoval prezidentskou inauguraci. Po čtyřech letech, během nichž nominálně nejvyšší funkci v zemi zastával Dmitrij Medveděv, se tak současný premiér vrací do Kremlu. Funkční období bylo oproti jeho poslednímu prezidentskému mandátu, který skončil v roce 2008, prodlouženo ze čtyř na šest let s možností znovuzvolení.

Rosněfť a italská Eni minulý týden uzavřely smlouvu o rozvoji nových polí v ruských oblastech Barentsova a Černého moře v hodnotě 100 miliard dolarů. V polovině dubna podepsala ruská firma dohodu o strategickém partnerství s největším americkým producentem ropy Exxon Mobil v hodnotě přes půl bilionu dolarů pro spolupráci v Černém a severském Karském moři a na druhé straně v Texasu, Kanadě a Mexickém zálivu.

Klíčem k průlomu v několikaměsíčních jednáních se zahraničními koncerny se staly ruskou vládou přijaté změny systému zdanění těžby. Před několika týdny bylo na schůzi vedené Putinem oznámeno, že projekty na mořském šelfu budou zcela osvobozeny od exportního cla (až na 15 let, podle velikosti ložiska) a že pro ně bude zavedena diferencovaná sazba daně z těžby. Navíc bude zrušena daň z přidané hodnoty a z majetku na dovezené zařízení využívající nejnovější technologie. Nařízení už Vladimír Putin podepsal.

Dohody Rosněfti se zahraničními partnery jsou výkladní skříní pro nastupujícího prezidenta Vladimira Putina a jeho místopředsedu vlády Igora Sečina, který tak posiluje svou vládu nad ruskou energetikou. Rosněfť má licence i na další ložiska v arktických vodách a Chudajnatov řekl, že ke spolupráci k jejich rozvoji pozvala domácí i zahraniční firmy. Od nich potřebuje zejména know how v oblasti těžařských technologií a projektového managementu, bez něhož je rozvoj těžko dostupných arktických ložisek nemožný. Sečin tento týden prohlásil, že vláda vytvořila s domácími společnostmi TNK-BP a LUKOIL pracovní skupiny pro další průzkum severského šelfu.

Rosněfť má prokázané zásoby ropy 18 miliard barelů, což by firmě při současném tempu těžby vystačilo na 21 let. Odhaduje se však, že včetně dosud neprozkoumaných aktiv jsou její zásoby více než desetkrát vyšší. Zhruba dvě třetiny jsou ale v nesnadno dostupných arktických mořských oblastech.

Statoil, jehož majoritním vlastníkem je s 67 % akcií norský stát, sice v devadesátých letech minulého století jako jeden z prvních západních koncernů otevřel zastoupení v Rusku, avšak na těžbě ropy s ruskými partnery se dnes v zemi příliš nepodílí. Z větších projektů stojí za zmínku spolupráce s Gazpromem. V konsorciu na těžbu plynu z obřího Štokmanského pole v Severním ledovém oceánu mu patří 24 %, dalších 25 % náleží francouzskému koncernu Total, zbytek drží ruský plynárenský gigant. Partneři se však zatím nedokázali shodnout na technologickém schématu rozvoje ložiska, a proto zatím nepadlo rozhodnutí o realizaci investice.

V diplomatické depeši odeslané americkým velvyslancem Whitem z ambasády v Oslu se výkonný ředitel Statoilu Helge Lund svěřil, že ve Štokmanském ložisku jsou gigantické zásoby (3700 mld. m3 plynu a plynového kondenzátu) a že potřebná technologie je dostupná, avšak že pokroku ve spolupráci brání nedostačující infrastruktura na místě, riziko déle trvajících cen zemního plynu (hlavně kvůli rozvoji břidlicových ložisek) a také celkové politické riziko. „Lund prohlásil, že ho velmi znepokojuje úroveň korupce a vyslovil názor, že situace se zhoršuje,“ uvádí se v depeši.

(Zdroj: RIA Novosti, ČTK, Kommersant)


Váš názor
  • roznef laka .....
    07.05.2012 16:51

    uz zase - k cemu je rusakum to jejich nerostne bohatstvi kdyz se k nemu nedokazou sami dostat. Pouzivaji ho jen jako cerva na hacku na chytani blbych ryb. Kolik uz se jich nachytalo BP - Shell a dalsi zase lezou do pasti, protoze jednaji v dobre vire a podle mezinarodnich pravidel podepisuji smlouvy, ktere pak Rusaci meni ze dne na den a obvini je ze spionaze. Asi jim prodavaji i ten plyn z ropovodu Druzba co jim zbyva.
    bearbull
Aktuální komentáře
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data