Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Solárníci bojují, daň prý prodloužila zákonem garantovanou dobu návratnosti

Solárníci bojují, daň prý prodloužila zákonem garantovanou dobu návratnosti

14.05.2012 12:21
Autor: ČTK

Zavedení solární daně prodloužilo zákonem garantovanou 15letou dobu skutečné návratnosti investic, míní asociace CZEPHO. Výpočty Energetického regulačního úřadu (ERÚ), s jejichž pomocí vláda obhajuje zavedení daně u Ústavního soudu, jsou prý chybné. Nezohledňují prodloužení odpisů nebo zavedení povinnosti regulace výkonu elektráren.

Oznámili to dnes, dva dny před rozhodování Ústavního soudu, zástupci asociace a místopředseda senátorů KDU-ČSL Petr Šilar, který je jedním z předkladatelů senátorské ústavní stížnosti na zrušení solární daně. Chtějí, aby si Ústavní soud nechal před verdiktem analyzovat výpočty ERÚ nezávislými soudními znalci.

Cílem stížnosti je zrušení novely o zavedení 26procentního odvodu výnosů solárních elektráren. Dopad této daně, která byla zavedena se zpětnou platností, je podle Šilara pro řadu provozovatelů elektráren likvidační. "Především na to doplatili ti, kteří chtěli využít fotovoltaické články na střechách rodinných domků nebo veřejných budov," prohlásil. Investoři pohrozili žalobami na stát, případně mezinárodními arbitrážemi.

Výpočty ERÚ podle analýzy asociace údajně nezohlednily zrušení daňových prázdnin pro provozovatele fotovoltaických elektráren, do investičních nákladů nezapočítaly ceny za pozemek a nepočítají ani s poplatky bance za poskytnutý úvěr. Životnost střídačů stejnosměrného napětí na střídavé pak uvádí jako dvanáctiletou, je však prý podle asociace o dva roky kratší.

"Prostá doba návratnosti tak ERÚ vychází na osm let, zatímco studie ČVUT uvádí tuto návratnost na 13 až 14 let a diskontovanou, tedy skutečnou dobu návratnosti vložených investic, až na 20 let u elektráren připojených v roce 2010," uvedl spoluautor analýzy Jiří Fast. U starších elektráren by se prý investice nevrátily vůbec. "Podklady pro ústavní soud jsou asi cinknuté," dodal Šilar.

Zavedení solární daně prosadila vláda kvůli tomu, že počet solárních elektráren předloni kvůli vysoké výkupní ceně zelené elektřiny výrazně vzrostl. V důsledku toho hrozilo zdražení elektřiny o více než deset procent. Podle ministerstva průmyslu a obchodu by domácnosti a firmy zaplatily o 11,7 miliardy korun za rok více.

Novela prakticky zdanila na tři roky elektřinu ze slunečních elektráren, které byly uvedeny do provozu předloni a o rok dříve. Norma sice zachovala původní zákonné garance výkupní ceny, ale současně garantovanou cenu snížila pomocí odvodu z výkupní ceny energie. Ministerstvo průmyslu a obchodu tvrdí, že solární daň narovnala podmínky pro investory a zrovnoprávnila ty, kteří pořídili solární zdroje před zhruba pěti lety, oproti těm, kteří to udělali při vyšší podpoře.


 


Čtěte více:

ERÚ zcela zastaví podporu nových obnovitelných zdrojů od roku 2014
25.04.2012 10:48
Energetický regulační úřad (ERÚ) zahájil přípravy na zastavení finančn...
Majitelé solárních elektráren blízko zahájení arbitráží s ČR, vyšší produkce opět zdraží elektřinu
10.05.2012 10:02
Jedenáct zahraničních členů mezinárodního sdružení solárních investorů...

Váš názor
 • Šilar KDU ČSL
  14.05.2012 14:51

  dobře si to jméno a partaj pamatujte!!!! zlodějina století a konečně se vynořují zákulisní političtí hráči....kterým není a ni současný dojný stav zadost....
  TOM
  • Re: Šilar KDU ČSL
   14.05.2012 14:54

   Máš nějaký odkaz? Taky bych si to omrkl. Dík
   Jesse
 •  
  14.05.2012 13:52

  Jo, jo jen vyvoleným se podařilo za úvěry postavit a pak dobře prodat, možná ČEZu. Ale zbývající mohu ujistit, že "Učelu" bylo splněno a zbytek je nezajímavý. Raď si jak můžeš.
  Homo
 •  
  14.05.2012 12:36

  Ha Ha Ha při 20 leté návratnosti by se do toho určitě všichni tak hrnuli :o) Zrušit podporu úplně.
  Mike
  •  
   14.05.2012 13:28

   jj, z jedné firmy, co to mají na střeše jsem slyšel, že to mají zpátky za 5 let :-)
   sid_cz
   •  
    14.05.2012 14:54

    ... pravdu díš... a bez dotací.
    Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC