Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Španělsko prodalo dluhopisy dle plánu, dalšímu růstu výnosů se neubránilo

Španělsko prodalo dluhopisy dle plánu, dalšímu růstu výnosů se neubránilo

17.5.2012 11:41, aktualizováno: 17.5. 14:44

Aktualizováno

Španělská vláda v dnešní aukci 3letých a 4letých dluhopisů získala prostředky v objemu těsně pod horní hranicí stanoveného cíle, když celkem upsala dluh za 2,49 miliardy eur. Poptávka zůstala silná, při vcelku výrazném nárůstu požadovaných výnosů.

Aukce se konala v prostředí rostoucích výnosů dluhopisů tzv. periferních zemí na sekundárním trhu a obav z vystoupení Řecka z eurozóny. „Přiměřená poptávka za cenu značných nákladů,“ komentoval stručně výsledek dnešní aukce Richard McGuire z Rabobank. "Jestliže je evidentní, že zahraniční investoři utíkají, zatímco schopnost domácích bank překlenout ten výpadek omezuje požadavek vlády, aby banky vytvářely vyšší rezervy na ztrátové úvěry, tak se zdá, že tento nepříznivý trend bude pokračovat," dodal s tím, že takový vývoj si pravděpodobně vyžádá vnější intervenci.

Poptávka po 3letých dluhopisech vzrostla proti předchozím aukcím, a to u obou tranší. Prodejem dluhopisu splatného v lednu 2015 (kupón 4,4 %) získala země 372 mil. EUR, přičemž výnos vzrostl na 4,375 % z 2,89 % v dubnové aukci a bid to cover se zvýšil na 4,5 z 2,4. U splatnosti v červenci 2015 (prodaný objem 1,024 mld. EUR a kupón 4,0 %) výnos vzrostl na 4,876 % z 4,037 procenta v předchozí aukci; poptávka dosáhla 3násobku upsaného objemu proti 2,9násobku v minulém prodeji.

Madrid dnes také prodával 4letý dluhopis (kupón 3,25 %), kterého na trh umístil za 1,098 mld. EUR. Výnos vystoupal na 5,106 % z 3,374 % v předchozí aukci, ukazatel relativní poptávky k upsanému objemu pak klesl na 2,4 z 4,1.

Podle analytika Barclays Capital Huwa Worthingtona proběhla aukce v souladu s náladou na trzích. „Došlo k určitému ústupku, ale není to nic dramatického,“ naráží na růst výnosů. „Velikost aukce byla relativně malá a Madrid pečlivě vybral nabízené tranše, u nichž se ví, že je poptávka,“ dodal.

Španělsko si na trhu zajistilo k dnešnímu dni 55 procent plánovaného financování na letošní rok. Vzhledem k omezení podílu zahraničních investorů na aukcích roste závislost země na domácích bankách. Jejich poptávku po vládních dluhopisech nicméně může oslabit nový požadavek na vytvoření dodatečných rezerv v tamních bankách v rozsahu kolem 35 miliard eur. Ty by měly sloužit na krytí úvěrů poskytnutých do stavebnictví a realitního sektoru. 

 
V případě Španělska mají investoři obavy nejen z vysokého zadlužení, ale i z problémů tamního bankovního sektoru. Potvrdilo se také, že španělská ekonomika je v recesi, která možná potrvá déle, než se předpokládalo.

Střednědobé a dlouhodobé dluhopisy v celkovém objemu 53 miliard forintů dnes na trh umístilo Maďarsko, poptávka přitom přesáhla 123 mld. HUF a výnos vzrostl u všech splatností. Tamní vláda prodala 10letý dluh v objemu 16 mld. HUF při průměrném výnosu 8,45 procenta, který tak vzrostl proti předchozí aukci z 7,98 %. Dále Budapešť prodala 5leté dluhopisy za 17 mld. HUF při průměrném výnosu 8,35 % (7,82 % v předchozí aukci) a 3leté dluhopisy za 20 mld. HUF při výnosu 8,22 % (proti 7,7 % v předchozí aukci).

(Zdroj: Bloomberg, Reuters)


Čtěte více:

Španělské banky mají doplnit 35 mld. eur na krytí realitních úvěrů. Riziko pomoci roste?
9.5.2012 14:41
Španělský vládní kabinet bude po španělském bankovním sektoru požadova...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data