Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komoditní horečka za námi?

Komoditní horečka za námi?

18.5.2012 18:03

Vývoj v posledních týdnech přinesl jasné přepnutí na averzi k riziku. Není proto překvapující, že spolu s akciemi trpí i většina komodit. Pod silným tlakem je ropa, kde se nyní do ceny promítají negativně jak nabídkové, tak poptávkové faktory. Z následujících grafů je pak vidět i to, že kovy od zlata až po měď po optimistickém vstupu do nového roku přepnuly na stagnaci (měď), či přímý pokles. U zlata to znamená, že se stále pohybuje v inflačně-růstovém mustru (horší výhled = menší pravděpodobnost inflace = oslabující zlato). Na oživení mustru „Armagedon“ (výhled tak špatný, že zlato roste z obav z návratu do středověku) zatím vývoj v eurozóně evidentně nestačí.

horečka

Jak jsem uvedl v úvodu, pohyb komodit je v souladu s celkovým posunem trhů k averzi k riziku. Nejsem si ale jist, nakolik komodity matou tělem a to, co se nyní zdá být jako cyklický jev, není ve skutečnosti jevem strukturálnějším. Rozdíl je to klíčový – pokud by šlo o jev cyklický, přetrpíme si pár týdnů, či měsíců averze k riziku a zamíříme opět vzhůru. Pokud by šlo o strukturální posun, vše bude jinak.

Domnívám se, že nějaký čas již je pro ceny komodit z cyklického i strukturálního hlediska rozhodující zejména vývoj v Číně a ne v USA. Monetární politiku Fedu přitom beru jako v podstatě monetární politiku globální (už proto, že nikdo si nechce svou měnu nechat k dolaru nějak příliš posílit). Ne náhodou se pak v poslední době začínají množit analýzy, které říkají, že odhady čínské spotřeby komodit jsou značně nadhodnoceny.

Zaujala mne například argumentace Nomury (viz „Nomura: Očekávání ohledně čínské spotřeby komodit jsou příliš optimistická“). Ta je v principu založena na tom, že konsensus projekcí spotřeby  komodit je většinou založen na současné spotřebě na hlavu. Zde je Čína samozřejmě ještě velmi daleko za rozvinutými ekonomikami. V této logice tak existuje ještě obrovský prostor pro růst její spotřeby všeho od mědi až po ropu. Nomura ale pracuje se spotřebou na jednotku HDP. A zde je obrázek jiný, protože komoditní intenzita produktu je již nyní v Číně obvykle velmi vysoká.

Princip uvedené úvahy je stejný jako zde dříve prezentované zamyšlení na téma dalšího čínského růstu a zejména investic. Pokud vztáhneme velikost reálného kapitálu (stroje, budovy, zařízení...) v Číně k počtu obyvatel, dostaneme ve srovnání s rozvinutými ekonomikami malé číslo a závěr je jasný – je třeba ještě hodně investovat. Pokud se ale podíváme na to, jak kapitálově intenzivní již současná produkce je, vidíme, že až moc.

Co to znamená? V Číně je ve srovnání s rozvinutými ekonomika samozřejmě stále relativně malý produkt na hlavu. Stejně tak je malá kapitálová intenzita a spotřeba komodit na hlavu. Kapitálová a komoditní intenzita tvorby produktu je ale už nyní dosti vysoká a dotahovat rozvinuté ekonomiky ještě větší intenzitou asi nebude to pravé (je to mimo jiné recept na bubliny). Dotahovat se tedy snad bude hlavně růstem produktu, který musí začít táhnout něco jiného, než investice, nasávající do sebe i komodity. Hovořím samozřejmě o tolikrát zmiňované potřebě posunout tvorbu HDP směrem k domácí spotřebě, jen to balím do komoditního hávu.

Uvedené neznamená, že by se nějak uzavřely globální nůžky tvořené omezeností zdrojů na straně jedné a hladem po nich na straně druhé. Pokud ale byly komoditní trhy uvažováním o čínských spotřebách na hlavu nastaveny na relativně vysoký očekávaný růst spotřeby, může být současná slabost cen komodit skutečně i strukturálním jevem.

Na závěr mi to nedá a ještě se zmíním o oblíbené tezi „na komoditách se v podstatě nedá prodělat, protože světová ekonomika bude růst, nebo se budou tisknout peníze, což požene nominální ceny komodit nahoru také“. Tato úvaha má sice tu správnou mediální údernost, trpí ale stejným neduhem jako plošná varování před hypersupermegainflací. Problém je totiž v tom, že žádné peníze nikdo netiskne a od růstu nominální báze je k růstu širších peněžních agregátů, či dokonce k inflaci přece jen trochu složitější cesta.


Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 •  
  20.5.2012 12:11

  http://zpravy.kurzy.cz/322100-panika-na-zlate-co-ted-a-co-potom/
  Velkamedvědice
 • FED i ECB peníze přeci tisknou
  19.5.2012 10:33

  Poslední věta Soustružníka zavání nepravdou. Jak FED tak ECB peníze přeci tisknou, o FEDu to víme již dávno, ECB naposledy vytiskla navíc nekrytých 1 bilion Eur, i přes nechuť Merkelové. Jenomže se o tom moc raději nemluví, navíc tahle strategie se zřejmě nyní projednává na summitu G8, kde jde hlavně o to přemluvit Merkelovou.
  Ricochet
  • Re: FED i ECB peníze přeci tisknou
   19.5.2012 14:56

   Važte slova než o začnete někoho osočovat z nepravdy. "Tištění peněz" je velmi nepřesný a dosti závádějící popis toho, co centrální banky vlastně dělají. Povrchní řeči o tom, co nějaké tištění peněz napáchalo, či napáchá, zde pak určitě nenajdete.
   JS
   • J. Soustružník
    20.5.2012 12:08

    Aniž bych se zastával vašeho openta,vyjádření ""Tištění peněz" je velmi nepřesný a dosti závádějící popis toho, co centrální banky vlastně dělají" povrchně jednoznačně zní.Nestojí Vám to za to vysvětlit Váš názor vysvětlit tak,aby mu mu druzí rozuměli??
    Velkamedvědice
    • Re: J. Soustružník
     20.5.2012 12:18

     http://www.vlastnihlavou.cz/ecb-tiskne-dalsi-eura/
     Velkamedvědice
   •  
    20.5.2012 10:34

    Vážím je dost, ale vy se zase držte zpátky, aby to nezavánělo zastrašováním. Centrální banky prostě peníze navíc tisknou, jenom ta informovanost tradičně chybí, zvláště v českých zemích. Vaše formulace toho co dělají je asi taky záměrně mlhavá.
    Ricochet
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university