Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sestavování ruské vlády se zkomplikovalo. Do Medveděvova kabinetu se nikdo nehrne, táhne spíš Putinův Kreml

Sestavování ruské vlády se zkomplikovalo. Do Medveděvova kabinetu se nikdo nehrne, táhne spíš Putinův Kreml

21.05.2012 14:20
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Novopečený ruský premiér Dmitrij Medveděv měl se sestavováním vlády asi víc práce, než sám očekával. Mnoho oslovených lidí ze soukromého sektoru i stávajících vládních činitelů totiž nabídku stát se ministrem v novém kabinetu odmítlo. Řada vlivných úředníků a politiků bude následovat bývalého premiéra Vladimira Putina, který byl v březnu potřetí zvolen prezidentem, a přesune se za ním do Kremlu.

Oficiální seznam kandidátů na ministerské posty bude v plném rozsahu znám dnes. Podle zdrojů z vlády a prezidentské administrativy, které zpovídaly ruské deníky, šla vyjednávání o konečném složení kabinetu velmi ztuha. Řadě potenciálních ministrů nebylo pochuti rozložení sil mezi jednotlivými frakcemi, někteří nechtěli opustit teplá místa v soukromém sektoru, jiným se do vlády nechtělo prostě kvůli únavě. 

Za "hlavní senzaci" se považuje jmenování dosavadního náčelníka moskevské policie Vladimira Kolokolceva ministrem vnitra. Ministrem financí se podle očekávání stal Anton Siluanov, šéfem diplomacie zůstává Sergej Lavrov. Své místo prvního vicepremiéra si nechá i Igor Šuvalov. Ministerstvo hospodářství pak povede Andrej Bělousov a rezort obrany bude řídit Anatolij Serďukov. I když premiér slíbil zásadní změny v kabinetu, Putin jmenoval na hlavní ministerské posty své spojence. Chce si tak upevnit kontrolu nad vládou a premiérem Medveděvem.

Sergej Kirijenko, generální ředitel státní agentury Rosatom, která se prostřednictvím dcery Atomstrojexport uchází o zakázku dostavu Temelína, odmítl nabídku stát se vicepremiérem. Místo dohledu nad odvětvím z vlády prý dal přednost přímému řízení jaderného průmyslu ze své současné pozice.

Miliardář Michail Prochorov, který v prezidentských volbách skončil na třetím místě s 8 % hlasů, taktéž nepřijal nabízený post vicepremiéra. Výkonný ředitel uhelného těžaře SUEK Vladimir Řaševskij, kterého si Medveděv představoval jako ideálního ministra pro energetiku, se prý neobtěžoval ani s posláním životopisu. Rektor Vysoké školy ekonomické Jaroslav Kuzminov odmítl šéfovat rezortu školství.

Podle zdrojů chtějí nyní všichni pracovat v Kremlu, sídlu prezidentské administrativy, jelikož tam se teď přesune centrum rozhodování. „Putin se rád zaobírá otázkami ekonomiky a přijímá rozhodnutí, takže skutečnou vládu sestaví on,“ svěřil se nejmenovaný úředník. Řada ministrů tak bude bývalého premiéra následovat. Vlivný a obávaný vicepremiér Igor Sečin, který dosud zodpovídal za ropný sektor a který s Medveděvem nemá nejlepší vztahy, vládu opustí. Zasvěcené zdroje se však shodnou na tom, že palivoenergetický komplex bude ovlivňovat dál - ze zákulisí.

Hlavním problémem budoucího kabinetu, jehož složení je již víceméně známo, je podle lidí obeznámených s průběhem jednání malý reformní zápal. Navržení ministři ve většině případů nejsou příliš velkými zastánci hlavních bodů strategie rozvoje Ruska do roku 2020, kterou Medveděv předložil ještě jako prezident a s níž hodlá prorazit i teď ve vládě. Hrozící vznik stínové vlády v Kremlu navíc zkomplikuje již tak zkostnatělou byrokratickou mašinerii. Ministři a vicepremiéři se budou muset neustále ohlížet na své konkurenty z Kremlu.

(Vedomosti, Moscow Times)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Nezaměstnanost