Aktualizováno Zatímco průměrné zemi OECD vzrostlo zadlužení vůči HDP od počátku globální finanční krize o 39 procentních bodů a u zemí s ratingem „A“ dokonce jen o 8 p. b. v případě Japonska byl tento nárůst 61 p.b.. Upozornila dnes zpráva ratingové agentury Fitch s tím, že očekává dluh země ke konci roku na 239 procentech celoročního výkonu ekonomiky, a právě kvůli zhoršující se dluhové pozici Japonska snížila hlavní rating země z „AA“ na „A+“. Novému ratingu navíc Fitch přisoudil „negativní“ výhled naznačující riziko dalšího snížení hodnocení úvěrových závazků země.
„Snížení ratingu a negativní výhled odrážejí rostoucí rizika úvěrového profilu Japonska vyplývající z vysokých a rostoucích poměrových ukazatelů veřejného zadlužení země,“ vysvětluje dnešní kroky Fitch. Agentura dále kárá zemi za její politiku konsolidace veřejných rozpočtu, která v porovnání s ostatními zadluženými státy působí „relativně neuspěchaně“. Vládní strategie předpokládá, že dluh vůči HDP se začne snižovat až od fiskálního roku 2021, což je podle agentury pomalé.
Kromě nevalného hodnocení dosavadního průběhu snah japonské vlády o omezení růstu zadlužení agentura Fitch varuje i před politickými riziky omezujícími vyhlídky fiskální konsolidace do budoucna. „Ústředním bodem plánu (japonské) vlády na navýšení rozpočtových příjmů je zvýšení spotřební daně ze současných 5 procenta na 10 procent ve fiskálním roce 2013. Toto opatření již bylo jednou odsunuto (původně plánovaný byl start ve fisk. roce 2014) a stále je vysoce politicky kontroverzní,“ vysvětluje Fitch své obavy.
Krok agentury Fitch nenechal trhy chladné proto, že poslední snížení jejího ratingu pro Japonsko z „AA+“ na „AA“ přišel již v listopadu 2001. Ostatní dvě významné ratingové agentury naposledy snižovaly rating země v loňském roce. Standard and Poor's má od ledna 2011 hodnocení dlouhodobých závazků Japonska na „AA-“, ale letos upozornila na to, že by mohla zhoršit rating Japonska, pokud jeho ekonomika neporoste dost rychle nebo pokud se bude jeho veřejný dluh nadále zvyšovat. Moody’s přistoupila k downgradu naposledy v srpnu loňského roku, a aktuálně rating země drží na „AA3“, tedy také tři stupně pod nejvyšším ratingem.
Japonský jen na downgrade od ratingové agentury Fitch zareagoval oslabením vůči dolaru až na 79,83 JPY/USD, následně ale dochází k určité korekci prvotních ztrát.

Poslední čísla, která přišla z japonské ekonomiky, byla překvapivě dobrá. Hrubý domácí produkt podle vládních statistik za leden až březen vzrostl o rovné procento, ačkoliv v předchozím čtvrtletí ekonomika stagnovala. V přepočtu na celý rok HDP zrychlil růst na 4,1 procenta, zatímco o čtvrtletí dříve růst činil pouze 0,1 procenta. Oba výsledky překonaly konsensus trhu na úrovních 0,9, respektive 3,5 procenta.
Ekonomové nicméně varují, že země zdaleka nemá vyhráno. Dosud totiž za velkou část výkonu ekonomiky vděčila štědré fiskální politice, kterou Japonsko nastartovalo také v reakci na potřebu obnovy země po ničivé loňské vlně tsunami. „Klíčovou roli katalyzátoru růstu HDP dosud sehrávaly vládní výdaje, nyní se pozornost zaměří na exportéry,“ uvedl Yoshiki Shinke, hlavní ekonom Dai-Ichi Life Research Institute s tím, že v příštím kvartále očekává kvůli slábnoucí spotřebě zpomalení anualizovaného ekonomického růstu z 4,1% tempa na 1,0 procenta.
(Zdroj: Fitch Ratings, S&P , Moody's, Bloomberg, WSJ)