Aktualizováno V době, kdy se Evropa snaží ze všech sil vymanit z hlubšího pádu do recese, Švýcarsko potvrzuje, že je na tomto kontinentu velmi odolným ostrůvkem ekonomické stability a zvyšuje výkon. Hrubý domácí produkt země v prvním čtvrtletí vzrostl o 0,7 procenta, a zrychlil tak z 0,5% tempa v závěru loňského roku (po revizi z +0,1 %). To byl pro Švýcarsko nejlepší výsledek od předposledního čtvrtletí roku 2010. V meziročním srovnání dosáhl růst dvou procent a dorovnal tak revidovaný výsledek za poslední tři měsíce loňského roku (po revizi z +1,3 %).
Výkon švýcarské ekonomiky přitom nebudí uznání pouze v geografickém či historickém kontextu, ale také při srovnání s odhady ekonomů. Ti oslovení v průzkumu agentury Bloomberg, navíc očekávali, že švýcarskou ekonomiku v 1Q12 čeká stejný osud jako ekonomiku eurozóny a Evropské unie, tedy stagnace. Nad očekávání dobrá byla především aktivita spotřebitelů.
„Je to rozhodně pozitivní překvapení, a povedlo se především díky soukromé spotřebě,“ uvedl dnes Reto Huenerwadel, ekonom tamní významné investiční banky (11,15 CHF, -0,36%). Dodal, že prognóza banky nepočítá v letošním roce s pádem švýcarské ekonomiky do recese také dík stabilitě, které zemi - na rozdíl od eurozóny - poskytuje vlastní měnová politika.
Vývoj mezikvartálního růstu švýcarské ekonomiky za poslední dekádu

zdroj: Bloomberg
V září loňského roku švýcarská centrální banka (SNB) v čele s tehdejším guvernérem Philippem Hildebrandem poprvé od 70. let minulého století zavedla pevný strop (respektive dno) pro švýcarskou měnu na 1,20 CHF/EUR, nad níž se švýcarská měna od té doby drží. SNB se intervenční politikou podařilo zastavit silnou rally švýcarského franku, která ohrožovala ekonomiku země.
Hildebrand byl sice v lednu po silném mediálním a politickém tlaku donucen k rezignaci kvůli podivným devizovým obchodům, ale jeho nástupce Thomas Jordan v úspěšné intervenční politice pokračuje a chrání tak exportéry před rizikem dalšího posilování měny, která na devizovém trhu platí za globální bezpečný přístav. „Strop měnového kurzu udržovaný švýcarskou centrální bankou má viditelný stabilizační efekt na celou ekonomiku,“ zhodnotil ekonom politiku centrální banky, která nadále opakuje, že na ní nehodlá v „dohledné budoucnosti nic měnit“.
Švýcarský frank na dnešní překvapivě pozitivní data z domácí ekonomiky zareagoval posílením. Vůči euru se podle našich dat frank až pod hladinu 1,20 CHF/EUR (denní minimum 1,1997 CHF/EUR), od níž však ihned došlo k obratu na aktuálních 1,201 CHF/EUR.
(Zdroj: Bloomberg, DailyFX, čtk, UBS)