Ačkoliv akcelerace propadu hlavních indexů na Wall Street v závěru minulého týdne již měla v sobě nádech paniky, obecně zatím platí, že ve srovnání s panickými výprodeji z minulého srpna nebo září je pokles spíše poklidný. Otázkou ale zůstává, zda je to pro trhy dobrou nebo špatnou zprávou. Spořádaný výprodej akcií je znakem pro situaci, kde investoři zjevně realizují své zisky a připravují se na další růstovou vlnu. Ale i určitý druh řízeného chaosu může být pro trh zdravý, když vyžene všechny opozdilce, kteří vstoupili do trhu na příliš vysokých úrovních, a připraví tak půdu pro vytvoření dna a následný prudký odraz vzhůru. Pro tuto chvíli je však trh zaseknutý někde mezi panikou a rozjímáním, a tak postupně klesá.
Hlavní technický analytik Standard & Poor´s Mark Arbeter k tomu říká: „Na konci střednědobého až dlouhodobého poklesu je někdy potřeba, aby došlo k určité kapitulaci, aby se trh zbavil posledních slabých investorů, a tak umožnil vstup dlouhodobým investorům, kteří nakupují na hodně nízkých úrovních“. Arbeter se domnívá, že takovou rezignací mohl být páteční 276bodový pohyb u indexu DJIA . Vzhledem k pondělnímu vývoji se však zdá, že výprodeje ještě u konce nejsou. Arbeter uvedl i další důvody, proč se domnívat, že jsme svědky panického obchodování. Jedním z nich je i pokles cen akcií tržních lídrů jako například nebo .
Přijít s jednoznačným stanoviskem, zda ke kapitulaci trhů došlo, nebo nedošlo, však není vůbec jednoduché. Americká asociace individuálních investorů přišla s výsledky online měřeného tržního sentimentu, které naznačují, že tržní medvědi zůstávají pod kontrolou se 42 % proti 28 % býků. Podobná agentura Investors Intelligence, která provádí průzkum nálady u vydavatelů newsletterů, však přišla s odhadem býků na 39,3 % proti 24,5 % medvědů. Další firma zabývající se průzkumem trhu TrimTabs uvedla, že nálada je mírně negativní, protože ne všechny tržní ukazatele ukazují na masivní výprodej. TrimTabs navíc uvádí, že v květnu vzrostl počet tzv. insider nákupů, což jsou nákupy akcií ze strany vlastních zaměstnanců nebo vedení firmy.
Dalším ukazatelem strachu na trhu je index opční volatility společností z indexu S&P 500, tzv. VIX, který sice v květnu vzrostl o 40 % na 24,06 b., avšak během prvních osmi obchodních srpna loňského roku poskočil VIX dokonce o 80 %. V pátek po slabých datech z amerického trhu práce jsme viděli strmý nárůst o téměř 11 % na 26,66 bodů, zatímco srpnové maximum se dostalo až na 48 b. V úvodu tohoto týdne dokonce dochází k uklidnění a k návratu tohoto ukazatele pod hladinu 25 b.
(Zdroj: CNBC, WSJ)