Aktualizováno Horší makrodata, která přicházejí z německého průmyslu ve druhém čtvrtletí a naznačují zpomalení německé ekonomiky, spolu s dalšími turbulencemi v eurozóně v červnu dramaticky zchladily náladu v obci investorů největší ekonomiky eurozóny. Index ekonomického sentimentu německého institut ZEW za červen propadl z květnových 10,8 bodu až na mínus 16,9 bodu a výrazně tak zaostal za kladným výsledkem na úrovni 2,8 bodu očekávaným v průzkumu agentury Bloomberg (konsensus Reuters byl dokonce 4,0 bodu).
„Ukazuje to na celkový záchvat paniky mezi investory. Vše ukazuje na riziko hlubší, než očekávané recese v eurozóně,“ zhodnotila červnový výsledek průzkumu ZEW Annalisa Piazza, investiční stratég Newedge Strategy v Londýně.
Vývoj indexu ZEW v Německu za poslední dekádu
„To už není jen měsíční výkyv sentimentu, propad je příliš akcentovaný na to, aby se dal interpretovat jen jako dočasný prudký pohyb,“ zhodnotil prezident institutu Wolfgang Franz výsledek červnového průzkumu ZEW provedeného mezi 274 vlivnými respondenty v období od 29. května do 18. června. Dodal sice, že velká část z odpovědí byla vyslovena ještě před výsledkem voleb v Řecku, ale ani ty zodpovězené po nich nejsou výrazně lepší.
Za hlavní důvod zhoršení nálady mezi investory Franz označil pokles vývozu, globálního ekonomického růstu a především další záchranné snahy v Evropě. „Kapitálové trhy považují situaci v Řecku za neudržitelnou a očekávají, že tento stát bude potřebovat další finanční pomoc od zemí eurozóny.“
"Rizika výrazného poklesu ekonomické aktivity v zemích s úzkými obchodními vazbami na Německo jsou velmi jasná. Navíc situace v eurozóně je i nadále nejistá," uvedl ještě šéf institutu ZEW, ale jedním dechem dodal, že očekávaní investorů nejsou předzvěstí pádu Německa do recese.
"Je to silný pokles. Naznačuje to, že na Německo má dopad zhoršování dluhové krize a rostoucí napětí ve Španělsku," komentoval výsledky indexu ZEW analytik (27,55 USD, -2,68%) Jürgen Michels. Podle něj by výsledky mohly přimět Evropskou centrální banku, aby snížila úrokové sazby. Také Michels se ale domnívá, že německá ekonomika by neměla spadnout do recese, protože domácí poptávka je silná. Ekonomický růst však bude slabý.
Poslední data z Německa ukazují, že dobrý výkon ekonomiky za první tři měsíce letošního roku, který překvapil analytiky a oddálil pád eurozóny do recese, je nejspíš ve druhém kvartále minulostí. To, co již na konci května naznačil propad indexu nákupních manažerů na 35měsíční dno, potvrdil propad německých podnikových objednávek za duben o 3,8 procenta meziročně a následně pokles německé průmyslové výroby za stejný měsíc o 2,2 procenta proti březnu a propad vývozu o 4,8 procenta.
(Zdroj: ZEW, Bloomberg, čkt, CNBC)