To, co naznačil propad indexu nákupních manažerů v největší ekonomice eurozóny na 35měsíční dno, dnes potvrdil propad německých podnikových objednávek. Dobrý výkon německé ekonomiky za první tři měsíce letošního roku, který překvapil analytiky a oddálil pád eurozóny do recese, je nejspíš ve druhém kvartále minulostí. Výrazný propad zaznamenaly zakázky ze zemí mimo eurozónu, domácí zakázky naopak rostly.
Podnikové objednávky za duben klesly v meziročním srovnání o 3,8 procenta, čímž vyplnily očekávání analytiků oslovených v průzkumu agentury Bloomberg. Meziměsíční pokles byl však 1,9% - tedy nejhlubší od listopadu loňského roku - zatímco konsensuální odhad trhu počítal jen s 1,1% snížením. Dlužno ovšem podotknout, že údaje za březen se dočkaly vzestupné revize z meziročního poklesu o 1,3 procenta jen na mínus 0,2 procenta a z původně oznámeného 2,2% meziměsíčního růstu na 3,2 procenta.
Bližší prozkoumání dat ukázalo, že domácí zakázky stouply v dubnu o 0,4 procenta, zatímco zakázky ze zahraničí se snížily o 3,6 procenta, z toho ze zemí eurozóny o 1,8 procenta a ze zemí mimo eurozónu o 4,7 procenta. Největší propad, o pět procent, zaznamenaly zakázky na spotřební zboží a zboží dlouhodobé spotřeby. Zakázky na kapitálové zboží se snížily o 3,3 procenta. Zakázky na polotovary naopak stouply o 0,9 procenta.
„Německé společnosti se stále více obávají o vývoj dluhové krize v Evropě,“ uvedl Andreas Scheuerle, ekonom Dekabank. „Společnosti proto snižují své skladové zásoby a sestupně revidují své objednávky spolu s tím, jak se snaží oddalovat investice v současném prostředí plném nejistoty,“ dodal ekonom.
Dnešní poslední tvrdá ekonomická data z Německa potvrzují to, co dříve naznačily měkké indikátory. Již před dvěma týdny společnost Markit, která na základě průzkumu mezi nákupními manažery sestavuje indexy PMI, uvedla, že aktivita v německém průmyslu je na nejslabší úrovni za posledních 35 měsíců. Vyšlo také najevo, že nové objednávky i vývozy největší ekonomiky eurozóny padaly nejrychleji za letošní rok.
Na konci minulého týdne se index PMI za zpracovatelský sektor v Německu dočkal sice vzestupné revize z prvního odhadu 45,0 bodu na 45,2 bodu, ale stále byl spolu s Francií a Španělskem na nejslabší úrovni téměř za tři roky. Za celou eurozónu kompozitní index nákupních manažerů, který platí za nejlepší předstihový indikátor vývoje ekonomického růstu, za květen klesl na 45,9 bodu místo očekávaného růstu na 46,7 bodu z dubnových 46,6 bodu, když v průmyslu došlo k poklesu PMI na 45,0 bodu a ve službách na 46,5 bodu.
Německá ekonomika, na níž je závislá řada českých firem, v prvním čtvrtletí navýšila hrubý domácí produkt o 0,5 procenta než o kvartál dříve, oživila tak po propadu o 0,2 procenta v předchozím čtvrtletí a vyhnula se technickému pádu do recese. Meziročně tempo růstu zrychlilo na 1,7 procenta z 1,5 procenta. Analytici ale již delší dobu varují, že Německo nemůže zůstat imunní vůči současným turbulencím v eurozóně, a ekonomiku tak v nejbližší době zřejmě čeká ochlazení.
Eurodolar dnes vstoupil do obchodování nad hladinou 1,25 USD/EUR, kterou včera opětovně dobyl. V rámci dopoledne však společná evropská měna tyto mety neubránila pod tíhou hroších dat ohledně maloobchodních tržeb v eurozóně a slabších objednávek z Německa oslabila až na 1,2412 USD/EUR.
Vývoj kurzu eurodolaru za poslední 3 obchodní dny
(Zdroj: Bloomberg, BunFin, Markit, ČTK, AP)