Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kapacita EFSF/ESM... Patria vydala nový Třicetník

Kapacita EFSF/ESM... Patria vydala nový Třicetník

29.06.2012 18:27
Autor: Research, Patria Finance

Klíčovou roli v záchranných plánech eurozóny hrají fondy EFSF a ESM. První představuje dočasný záchranný fond, z jehož prostředků již byly sanovány Irsko, Portugalsko a druhý balík pro Řecko. Nyní na jeho bedra patrně spadne také rekapitalizace španělského bankovního sektoru. EFSF (European Financial Stability Facility) si prostředky opatřuje tak, že sám emituje dluhopisy. V jistém slova smyslu tedy jde o zárodek společných dluhopisů eurozóny. Proti těmto půjčkám stojí záruky členských tátů eurozóny v celkovém objemu 720 miliard euro, nicméně efektivní kapacita na zachraňování je jen 440 miliard, aby si EFSF udržel solidní rating (AA+ od S&P , Aaa od Moody’s a AAA od Fitch Ratings). Po půjčkách Irsku, Portugalsku a Řecku zbývá k dispozici 248 miliard euro.

Po ratifikaci v jednotlivých zemích eurozóny by měl začít fungovat trvalý záchranný fond ESM (European Stability Mechanism). Předpokládá se, že by se tak mohlo stát již v červenci. ESM bude disponovat kapitálem 700 miliard eur, z čehož 80 miliard bude přímý příspěvek jednotlivých zemí eurozóny, zbytek jejich příslib. Efektivní výpůjční kapacita je 500 miliard eur.

Po spuštění ESM bude EFSF fungovat do července 2013, s tím, že bude pouze pokračovat v již existujících programech a pokud vstoupí do nějakého nového (např. rekapitalizace španělských bank), nebude smět součet kapacit EFSF a ESM překročit 500 miliard eur. Již běžící programy se do této kapacity nezapočítávají.

... celou analýzu si klienti Patria Plus mohou stáhnout ve formátu pdf ZDE.


Váš názor
 • Výnosy
  30.06.2012 9:52

  Pěkné..., takže státní dluhopisy států eurozóny spějí k sjednocení výnosů (jih bude klesat, německo stoupat), protože - centrální záruka, takže vlastně z počátku skrytý Eurobond = porážka Merkelové (eurobondy jen přes její mrtvolu). Pokud se mýlím, opravte mě.
  Fosil
  • Re: Výnosy
   02.07.2012 7:59

   Nemýlíš. Je to takové zhroucení Evropy. Jih bude bohatnout (na papíře) a severozápad chudnout (fakticky). Bude to něco jako zhroucení hvězdy, která při svém kolapsu stáhne sebou vše, co bude v jejím dosahu. Česká ekonomika se taky hroutí, proces není intenzivní, ale pokračuje pomalu. Hroutí se právě proto, že se hroutí hvězda EU, která saje z kolonizovaných ekonomik.
   JardaFarda
   • Re: Výnosy
    02.07.2012 8:27

    Klídek hoši. Sódruzi v Bruselu vymyslí další fondy a letadlo poletí ještě o kousek výš :-))
    Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y