Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ obdržel tři nabídky na dostavbu Temelína, otevře je zítra. Budějovice váhají s jeho teplem

ČEZ obdržel tři nabídky na dostavbu Temelína, otevře je zítra. Budějovice váhají s jeho teplem

2.7.2012 8:29, aktualizováno: 2.7. 11:39
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Do největšího tendru v historii ČEZ i celé České republiky, na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, se přihlásili tři kvalifikovaní zájemci. Jsou jimi společnost Areva, konsorcium společností Westinghouse Electric Company, LLC a WESTINGHOUSE ELECTRIC ČR a konsorcium společností ŠKODA JS, Atomstroyexport a Gidropress. K dnešnímu datu, poslednímu dni na odevzdání nabídek, tak firmy učinily. Zítra budou za jejich účasti nabídky otevřeny, uvedl ČEZ. Kromě nabízené technologie a ceny bude pečlivě posuzována také možná účast českých firem na dostavbě. Vítěz výběrového řízení by měl být vybrán v létě příštího roku.

„Dostavba jaderné elektrárny Temelín je klíčovým pilířem strategie ČEZ, proto jsme rádi, že máme tři nabídky od nejvýznamnějších světových dodavatelů jaderných technologií,“ uvedl generální ředitel ČEZ a předseda představenstva Daniel Beneš. „Dnes jsme učinili další významný krok k tomu, abychom na desítky let dopředu zajistili spolehlivé dodávky elektřiny pro české zákazníky. Všechny mohu ujistit, že nabídky budeme posuzovat velmi odpovědně,“ dodal Beneš.

Všichni uchazeči v médiích opakovaně poukazují na přednosti svých nabízených technologií. Také již několik měsíců podepisují smlouvy o budoucí spolupráci s desítkami českých podniků ve snaze přesvědčit ČEZ a stát jako majoritního vlastníka společnosti, že budou-li oni vybráni jako dodavatel třetího a čtvrtého bloku Temelína, české firmy získají minimálně 70 procent z celé zakázky.


Podle odborníků z energetického sektoru je však záměr zajistit českému průmyslu 70 procent zakázky zřejmě nadnesený. "Uvidíme, co bude v nabídkách, ale myslím, že to konečné číslo bude nižší než 70 procent," řekl státní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška.

Bartuška sleduje jiné jaderné projekty uchazečů o Temelín ve světě a všichni se podle něj potýkají s problémy dokončit zakázky v předpokládaném termínu. Před zahájením dostavby Temelína chce Bartuška od účastníků tendru vidět již zprovozněnou referenční jadernou elektrárnu ve světě.

„Projekty všech zájemců musejí splňovat zákonné požadavky České republiky a Evropské unie, dále bezpečnostní nároky Mezinárodní agentury pro atomovou energii a Asociace západoevropských jaderných dozorů. Projekty musejí mít také licenci v zemích svého původu nebo v některé ze zemí EU. Splnění tohoto souhrnu požadavků vytváří předpoklad pro získání všech potřebných licencí v ČR,“ doplnil Daniel Beneš.


Temelín by měl být dostavěn nejpozději v roce 2025. Kromě samotné dostavby provází nejistota také následný provoz elektrárny. Při nízkých cenách elektřiny se ČEZ obává, zda pro něj bude provoz elektrárny ekonomicky výhodný. Pro zmírnění rizik dostavby Temelína ČEZ také zvažuje spojení s investičním partnerem.

Rozšíření Temelína o třetí a čtvrtý blok má být v příštích letech významným milníkem české energetiky. Připravovaná aktualizace státní energetické koncepce počítá s tím, že využití jaderné energie v Česku bude růst a v příštích letech jádro pokryje zhruba polovinu spotřeby elektřiny. Nyní je to asi třetina. Zastaralé uhelné elektrárny čeká postupné odstavování.

Jednání mezi elektrárnou a Českými Budějovicemi zatím vázne v otázce dodávek tepla z JETE. Vyjednávači o možné budoucí dodávce "odpadního" tepla z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic se zatím nedohodli na cenách. Místní teplárna dokáže teplo vyrobit podstatně levněji, než za jakou ho ČEZ zatím nabízí, uvedli zástupci teplárny a města, které je jejím majoritním vlastníkem. S dodávkami z Temelína teplárna ale i nadále počítá ve své dlouhodobé koncepci, kterou schválila valná hromada.

ČEZ už v březnu požádal o vydání územního řízení ke stavbě pětadvacet kilometrů dlouhého tepelného přivaděče z elektrárny do krajského města. Zaplatil by za něj 1,5 miliardy korun. Jednání se zástupci ČEZ podle místopředsedy představenstva teplárny Martina Žahourka průběžně pokračují tak, aby teplárna vyjednala co nejlepší podmínky pro dodávky tepla do vlastních sítí. "Podmínky musí být výhodné, nesmí negativně ovlivnit budoucí hospodářské výsledky společnosti, ani konečné ceny tepla pro odběratele," řekl

Podle ČEZ dodávky tepla z Temelína by teplárně zajistily dlouhodobě stabilní ceny tepla po dobu 40 let. "Uvědomujeme si, že cena tepla z Temelína musí být nižší než budoucí náklady na teplo vyráběné z uhlí. Výhodou tepla z Temelína bude, že nebude ovlivněno povolenkami a poplatky za znečišťování ovzduší, ani ekologickou daní, kterými bude zatížena výroba tepla z uhlí," uvedl za ČEZ mluvčí elektrárny Marek Sviták. Upozornil, že vedle ceny jsou dodávky tepla z Temelína zajímavé také z hlediska životního prostředí. Díky teplu z Temelína by teplárna ročně nemusela spálit 100.000 tun hnědého uhlí, což by snížilo emise tuhých znečisťujících látek a skleníkových plynů o třetinu.

Podle představenstva českobudějovická teplárna nesmí zůstat závislá na odběrech tepla z Temelína a měla by odsířit oba kotle, i kdyby jeden z nich měl zůstat jako rezervní zdroj. Životnost zdrojů a dodávky paliva má teplárna zajištěné do roku 2020. Další analýza má určit, co s rozvody tepla, které měří 128 kilometrů.

Územní řízení na stavbu teplovodu z JETE zatím vydáno nebylo. Stavební řízení zahájí ČEZ až po ukončení jednání o obchodních podmínkách. Zahájení samotné stavby by předcházelo uzavření smlouvy.

(Zdroj: čtk, ČEZ, ČT)


Čtěte více:

Bartuška na Patria.cz: Problémem jádra v Evropě není Německo, ale propad technické vzdělanosti
8.2.2012 17:01
Říkám zcela otevřeně, že mě dosud žádný z tří uchazečů o dostavbu jade...
Pačes: Dostavba Temelína se vyplatí, cena je ale divná a státem garantovaná cena elektřiny absurdní
29.5.2012 9:05
"Naše úvahy i výpočty ukazují, že by pro nás bylo ekonomicky výhodné, ...
A. Svoboda o ukončení šetření skupiny ČEZ a dalším výhledu společnosti (video)
26.6.2012 18:14
ČEZ dnes oznámil, že ukončí šetření Evropské komise kvůli podezření z ...
Bartuška: České firmy jen stěží dostanou 70 % zakázky Temelína. Nabídky do pondělka
27.6.2012 15:28
České firmy zřejmě nezískají 70procentní podíl na zakázce dostavby Jad...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.6.2017
17:20Matematička z Harvardu varuje: Hrozí totalita algoritmů?
13:33Akcie, které dávají lekci všem pesimistům
8:54Víkendář: Byl Lenin německým agentem?
7:28Co si myslí o budoucnosti EU elity a běžní lidé?
23.6.2017
22:02Hlavní indexy na Wall Street jen mírně zpevnily; VIX opět pod 10
18:28Ropa, akcie a výhled příliš hezký na to, aby byl pravdivý
17:46Akciová Praha uzavřela ztrátový týden. Index PX ztratil procento a vzdaluje se hranici 1 000 bodů
17:22Forbes: Nový žebříček 50 nejbohatších Američanů. Každý průměrně vlastní 14,4 miliardy dolarů
17:20Lukáš: Věřím ve stabilizaci ropy, Shell by mohl být dobrou příležitostí (video)
17:14Týden technicky: Euru se tento týden podařilo ubránit pozice na páru s dolarem i korunou
16:46Auditor: 18 z 20 klíčových čínských státních firem nadhodnocovalo tržby
16:41Euro končí týden růstem, koruna stagnací  
16:28Týden na měnách: Nejednotná BoE mává s librou  
15:14Co s boomem v bydlení? Rizika nevidí jen v Česku
13:22Londýnské banky dál přesunují lidi do Evropy, ECB nově chce víc dohledu nad clearingem
12:14Maloja Investment SICAV a.s.: Zveřejňuje Výroční zprávu za období od 1. 8. 2016 – 31. 10. 2016
12:14Proč je cena ropy nejníž od listopadu 2016  
11:17Evropa i na konci týdne mírně v záporu, komoditním titulům se ale daří
11:09Evropa není supermarket, vzkazuje Macron i do Česka
10:52Euro potěšila data, libru další jestřábí komentář  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data