Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ obdržel tři nabídky na dostavbu Temelína, otevře je zítra. Budějovice váhají s jeho teplem

ČEZ obdržel tři nabídky na dostavbu Temelína, otevře je zítra. Budějovice váhají s jeho teplem

2.7.2012 8:29, aktualizováno: 2.7. 11:39
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Do největšího tendru v historii ČEZ i celé České republiky, na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, se přihlásili tři kvalifikovaní zájemci. Jsou jimi společnost Areva, konsorcium společností Westinghouse Electric Company, LLC a WESTINGHOUSE ELECTRIC ČR a konsorcium společností ŠKODA JS, Atomstroyexport a Gidropress. K dnešnímu datu, poslednímu dni na odevzdání nabídek, tak firmy učinily. Zítra budou za jejich účasti nabídky otevřeny, uvedl ČEZ. Kromě nabízené technologie a ceny bude pečlivě posuzována také možná účast českých firem na dostavbě. Vítěz výběrového řízení by měl být vybrán v létě příštího roku.

„Dostavba jaderné elektrárny Temelín je klíčovým pilířem strategie ČEZ, proto jsme rádi, že máme tři nabídky od nejvýznamnějších světových dodavatelů jaderných technologií,“ uvedl generální ředitel ČEZ a předseda představenstva Daniel Beneš. „Dnes jsme učinili další významný krok k tomu, abychom na desítky let dopředu zajistili spolehlivé dodávky elektřiny pro české zákazníky. Všechny mohu ujistit, že nabídky budeme posuzovat velmi odpovědně,“ dodal Beneš.

Všichni uchazeči v médiích opakovaně poukazují na přednosti svých nabízených technologií. Také již několik měsíců podepisují smlouvy o budoucí spolupráci s desítkami českých podniků ve snaze přesvědčit ČEZ a stát jako majoritního vlastníka společnosti, že budou-li oni vybráni jako dodavatel třetího a čtvrtého bloku Temelína, české firmy získají minimálně 70 procent z celé zakázky.


Podle odborníků z energetického sektoru je však záměr zajistit českému průmyslu 70 procent zakázky zřejmě nadnesený. "Uvidíme, co bude v nabídkách, ale myslím, že to konečné číslo bude nižší než 70 procent," řekl státní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška.

Bartuška sleduje jiné jaderné projekty uchazečů o Temelín ve světě a všichni se podle něj potýkají s problémy dokončit zakázky v předpokládaném termínu. Před zahájením dostavby Temelína chce Bartuška od účastníků tendru vidět již zprovozněnou referenční jadernou elektrárnu ve světě.

„Projekty všech zájemců musejí splňovat zákonné požadavky České republiky a Evropské unie, dále bezpečnostní nároky Mezinárodní agentury pro atomovou energii a Asociace západoevropských jaderných dozorů. Projekty musejí mít také licenci v zemích svého původu nebo v některé ze zemí EU. Splnění tohoto souhrnu požadavků vytváří předpoklad pro získání všech potřebných licencí v ČR,“ doplnil Daniel Beneš.


Temelín by měl být dostavěn nejpozději v roce 2025. Kromě samotné dostavby provází nejistota také následný provoz elektrárny. Při nízkých cenách elektřiny se ČEZ obává, zda pro něj bude provoz elektrárny ekonomicky výhodný. Pro zmírnění rizik dostavby Temelína ČEZ také zvažuje spojení s investičním partnerem.

Rozšíření Temelína o třetí a čtvrtý blok má být v příštích letech významným milníkem české energetiky. Připravovaná aktualizace státní energetické koncepce počítá s tím, že využití jaderné energie v Česku bude růst a v příštích letech jádro pokryje zhruba polovinu spotřeby elektřiny. Nyní je to asi třetina. Zastaralé uhelné elektrárny čeká postupné odstavování.

Jednání mezi elektrárnou a Českými Budějovicemi zatím vázne v otázce dodávek tepla z JETE. Vyjednávači o možné budoucí dodávce "odpadního" tepla z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic se zatím nedohodli na cenách. Místní teplárna dokáže teplo vyrobit podstatně levněji, než za jakou ho ČEZ zatím nabízí, uvedli zástupci teplárny a města, které je jejím majoritním vlastníkem. S dodávkami z Temelína teplárna ale i nadále počítá ve své dlouhodobé koncepci, kterou schválila valná hromada.

ČEZ už v březnu požádal o vydání územního řízení ke stavbě pětadvacet kilometrů dlouhého tepelného přivaděče z elektrárny do krajského města. Zaplatil by za něj 1,5 miliardy korun. Jednání se zástupci ČEZ podle místopředsedy představenstva teplárny Martina Žahourka průběžně pokračují tak, aby teplárna vyjednala co nejlepší podmínky pro dodávky tepla do vlastních sítí. "Podmínky musí být výhodné, nesmí negativně ovlivnit budoucí hospodářské výsledky společnosti, ani konečné ceny tepla pro odběratele," řekl

Podle ČEZ dodávky tepla z Temelína by teplárně zajistily dlouhodobě stabilní ceny tepla po dobu 40 let. "Uvědomujeme si, že cena tepla z Temelína musí být nižší než budoucí náklady na teplo vyráběné z uhlí. Výhodou tepla z Temelína bude, že nebude ovlivněno povolenkami a poplatky za znečišťování ovzduší, ani ekologickou daní, kterými bude zatížena výroba tepla z uhlí," uvedl za ČEZ mluvčí elektrárny Marek Sviták. Upozornil, že vedle ceny jsou dodávky tepla z Temelína zajímavé také z hlediska životního prostředí. Díky teplu z Temelína by teplárna ročně nemusela spálit 100.000 tun hnědého uhlí, což by snížilo emise tuhých znečisťujících látek a skleníkových plynů o třetinu.

Podle představenstva českobudějovická teplárna nesmí zůstat závislá na odběrech tepla z Temelína a měla by odsířit oba kotle, i kdyby jeden z nich měl zůstat jako rezervní zdroj. Životnost zdrojů a dodávky paliva má teplárna zajištěné do roku 2020. Další analýza má určit, co s rozvody tepla, které měří 128 kilometrů.

Územní řízení na stavbu teplovodu z JETE zatím vydáno nebylo. Stavební řízení zahájí ČEZ až po ukončení jednání o obchodních podmínkách. Zahájení samotné stavby by předcházelo uzavření smlouvy.

(Zdroj: čtk, ČEZ, ČT)


Čtěte více:

Bartuška na Patria.cz: Problémem jádra v Evropě není Německo, ale propad technické vzdělanosti
8.2.2012 17:01
Říkám zcela otevřeně, že mě dosud žádný z tří uchazečů o dostavbu jade...
Pačes: Dostavba Temelína se vyplatí, cena je ale divná a státem garantovaná cena elektřiny absurdní
29.5.2012 9:05
"Naše úvahy i výpočty ukazují, že by pro nás bylo ekonomicky výhodné, ...
A. Svoboda o ukončení šetření skupiny ČEZ a dalším výhledu společnosti (video)
26.6.2012 18:14
ČEZ dnes oznámil, že ukončí šetření Evropské komise kvůli podezření z ...
Bartuška: České firmy jen stěží dostanou 70 % zakázky Temelína. Nabídky do pondělka
27.6.2012 15:28
České firmy zřejmě nezískají 70procentní podíl na zakázce dostavby Jad...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.3.2018
8:15Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Němci
16.3.2018
21:14Americký průmysl přinesl na trhy mírné povzbuzení
18:11Londýn: Globální pračka špinavých peněz?
17:30Technická analýza: Dolar se úspěšně otřepal z Trumpových prohlášení a začal se připravovat na zasedání FEDu
17:18Závěr týdne svědčil dolaru, přispěl silný průmysl a důvěra  
16:04Trumpovy kroky vnesly na ropný trh zvýšenou míru nejistoty  
15:31Uber má mnohem vážnější problém, než jsou taxikáři v Praze
14:37Pátek přináší mělký zisk trhům v Evropě i Praze. Adobe po výsledcích +4 %  
14:35Výroba se rozjela. Průmysl v USA překonal slabý úvod roku
14:26Tisk: USA si kladou řadu podmínek pro vynětí EU z nových cel
14:04Perly týdne: Izraelský brexit, létající elektromobily a pivní komando celníků s pistolemi
13:14Počet kyber útoků na finanční firmy se za 5 let ztrojnásobil
12:40Čtvrt století bez recese a „nejlepší“ centrální banka na světě
11:24Eurodolar koriguje včerejší pokles, korunu trochu vylekaly nižší výrobní ceny  
11:11Eurozóna má na výběr pár špatných možností. A pak také katastrofu
9:52Výrobní ceny v Česku klesly v únoru poprvé za více než rok
9:24Rozbřesk: Další ústup zahraničních investorů z českého dluhopisového trhu
9:01Kvartální úpravy indexu PX: Vyloučení Fortuny a úpravy Unipetrolu  
8:59Evropské burzy by v úvodu mohly hledat směr, Euronext i Xetra mají technické problémy a otevřou později  
8:55Alibaba plánuje vstup na akciovou burzu v Číně

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data