Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco: Nenechte se vystrašit, hodnotu máte přímo před očima

Pimco: Nenechte se vystrašit, hodnotu máte přímo před očima

12.07.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Rozvíjející se trhy budou v následujících třech až pěti letech dosahovat menšího růstu než doposud, jejich růstové tempo ale bude nadále převyšovat vyspělé ekonomiky. I přesto budou společnosti v cyklických odvětvích čelit menšímu využití kapacit a zároveň se budou muset vypořádat s rostoucími mzdovými náklady. Firmy ve vyspělých ekonomikách jsou obecně v dobré kondici a mnohé z nich mohou i přes složitější podmínky generovat růst. Příkladem odvětví, kterému se to daří v dobrých i zlých časech, jsou technologie. Částečně jde o odraz vysoké míry penetrace technologií v běžném životě po celém světě. Současné valuace přitom neodrážejí dlouhodobý růstový trend firem v tomto sektoru a investoři tak zde mají prostor pro nalezení atraktivních aktiv.

Základní scénář pro vývoj v Evropě představuje dlouhodobě utlumený růst a občasný propad do recese. V mnoha ohledech se tento výhled podobá japonské ztracené dekádě v 90. letech. Existuje i býčí scénář, který by spustilo vydání společného dluhopisu a větší integrace fiskální politiky spolu se strukturálními reformami zaměřenými na uzdravení ekonomiky. A uvažovat můžeme samozřejmě i o medvědím scénáři, kterým je chaotický rozpad eurozóny. Všechny možnosti pak pro investory znamenají vysokou volatilitu, která může zejména u akciových investic napáchat velké škody.

Zapomínat bychom neměli na to, že Evropa představuje jednoho z největších světových spotřebitelů. Menší poptávka z její strany vytváří ještě větší tlak na ekonomiky orientované na export, jako je Čína. Pro ty je tak důležitý přechod na ekonomický model založený na domácí poptávce. Takový posun by měl negativní dopad na některé společnosti jak ve vyspělých, tak v rozvíjejících se ekonomikách.

Investoři by se proti makroekonomickým šokům měli bránit budováním diverzifikovaného portfolia založeného na firmách se silnou rozvahou a s valuací, která je atraktivní relativně k jejich vnitřní hodnotě. Kvalitní akcie jsou obecně definovány silnou rozvahou, vysokými provozními maržemi a přístupem na rychle rostoucí trhy s bariérou vstupu. Významným signálem kvality jsou i vysoké dividendové výnosy. Krátkodobé pohyby nálad na trzích přitom často vedou investory k útěku od takových kvalitních titulů. Jejich nižší volatilita a beta ale přispívá k návratnosti, která není poškozována negativními šoky. I v delším období si tak tyto akcie mohou vést lépe než akcie s vyšší betou. Nakoupit takové tituly za atraktivní ceny lze například v době vysoké volatility, kdy se zvyšuje korelace jednotlivých aktiv a dochází k plošným prodejům.

Příležitosti k nákupu atraktivních titulů se také často objevují na místech, kde je hledá nejméně lidí. Mnohé mezinárodní firmy, které mají přístup k rostoucím trhům, se nyní obchodují s valuacemi, které jsou velmi zajímavé. Výjimečnou hodnotu máme přímo před našima očima. Investoři mohou vedle toho těžit i z přechodu rozvíjejících se ekonomik na spotřebitelské společnosti. V mnoha zemích pak budou probíhat vysoké investice do infrastruktury, ze kterých budou následně těžit místní firmy i mezinárodní společnosti. Nejdůležitější věcí pro akciového investora pak je držet se svého plánu alokace. Neměli by se nechat vystrašit volatilitou a měnit ho. Významným nástrojem je hledání atraktivního dividendového výnosu, který má potenciál dalšího růstu.

(Zdroj: Pimco, portfolio manažeři Charles Lahr, Masha Gordon a Brad Kinkelaar)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.03.2020
18:41Hotovost za časů COVID-19
18:27Analytici: Ekonomiku ČR změní regulace více než pandemie
13:11Bloomberg: Jak si koronavirový krach stojí v porovnání s velkými krizemi za poslední století
7:36Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
27.03.2020
21:51Wall Street šla před víkendem do hotovosti
20:37Sněmovna reprezentantů USA schválila rekordní finanční injekci 2,2 bilionu dolarů
20:01Moneta kvůli dopadům koronaviru reviduje výhled, čeká nižší provozní výnosy
19:37Moneta Money Bank - Uveřejnění vnitřní informace dne 27. března 2020
19:31Moneta Money Bank - Pozvánka na valnou hromadu 28.4.2020
18:09Počítání příborů na Titaniku?
17:23Akcie před víkendem korigují zisky a ropa padá  
17:14Gori: Dobře využijte čas, který ještě máte
16:25Spotřebitelská důvěra v USA spadla v březnu nejníže za více než tři roky a nejvíce od krize
15:42Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
15:24Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosů HZL WHB
15:10Reuters: Křetínský by s Mediasetem mohli mít zájem o ProSieben
14:02Bloomberg: Pár týdnů s koronavirem otáčí ekonomii vzhůru nohama
14:00BAT: Uzavření hranic ovlivnilo obchod s tabákem, prodejci zavřeli
12:36Perly týdne: Nutnost nahodilého testování, pandemický korporátní socialismus v USA a u nás dostupné bydlení nebude
11:05TMR, .a.s. - Zveřejnění doplněné Roční zprávy spol. TMR, a.s.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data