Rozvíjející se trhy budou v následujících třech až pěti letech dosahovat menšího růstu než doposud, jejich růstové tempo ale bude nadále převyšovat vyspělé ekonomiky. I přesto budou společnosti v cyklických odvětvích čelit menšímu využití kapacit a zároveň se budou muset vypořádat s rostoucími mzdovými náklady. Firmy ve vyspělých ekonomikách jsou obecně v dobré kondici a mnohé z nich mohou i přes složitější podmínky generovat růst. Příkladem odvětví, kterému se to daří v dobrých i zlých časech, jsou technologie. Částečně jde o odraz vysoké míry penetrace technologií v běžném životě po celém světě. Současné valuace přitom neodrážejí dlouhodobý růstový trend firem v tomto sektoru a investoři tak zde mají prostor pro nalezení atraktivních aktiv.
Základní scénář pro vývoj v Evropě představuje dlouhodobě utlumený růst a občasný propad do recese. V mnoha ohledech se tento výhled podobá japonské ztracené dekádě v 90. letech. Existuje i býčí scénář, který by spustilo vydání společného dluhopisu a větší integrace fiskální politiky spolu se strukturálními reformami zaměřenými na uzdravení ekonomiky. A uvažovat můžeme samozřejmě i o medvědím scénáři, kterým je chaotický rozpad eurozóny. Všechny možnosti pak pro investory znamenají vysokou volatilitu, která může zejména u akciových investic napáchat velké škody.
Zapomínat bychom neměli na to, že Evropa představuje jednoho z největších světových spotřebitelů. Menší poptávka z její strany vytváří ještě větší tlak na ekonomiky orientované na export, jako je Čína. Pro ty je tak důležitý přechod na ekonomický model založený na domácí poptávce. Takový posun by měl negativní dopad na některé společnosti jak ve vyspělých, tak v rozvíjejících se ekonomikách.
Investoři by se proti makroekonomickým šokům měli bránit budováním diverzifikovaného portfolia založeného na firmách se silnou rozvahou a s valuací, která je atraktivní relativně k jejich vnitřní hodnotě. Kvalitní akcie jsou obecně definovány silnou rozvahou, vysokými provozními maržemi a přístupem na rychle rostoucí trhy s bariérou vstupu. Významným signálem kvality jsou i vysoké dividendové výnosy. Krátkodobé pohyby nálad na trzích přitom často vedou investory k útěku od takových kvalitních titulů. Jejich nižší volatilita a beta ale přispívá k návratnosti, která není poškozována negativními šoky. I v delším období si tak tyto akcie mohou vést lépe než akcie s vyšší betou. Nakoupit takové tituly za atraktivní ceny lze například v době vysoké volatility, kdy se zvyšuje korelace jednotlivých aktiv a dochází k plošným prodejům.
Příležitosti k nákupu atraktivních titulů se také často objevují na místech, kde je hledá nejméně lidí. Mnohé mezinárodní firmy, které mají přístup k rostoucím trhům, se nyní obchodují s valuacemi, které jsou velmi zajímavé. Výjimečnou hodnotu máme přímo před našima očima. Investoři mohou vedle toho těžit i z přechodu rozvíjejících se ekonomik na spotřebitelské společnosti. V mnoha zemích pak budou probíhat vysoké investice do infrastruktury, ze kterých budou následně těžit místní firmy i mezinárodní společnosti. Nejdůležitější věcí pro akciového investora pak je držet se svého plánu alokace. Neměli by se nechat vystrašit volatilitou a měnit ho. Významným nástrojem je hledání atraktivního dividendového výnosu, který má potenciál dalšího růstu.
(Zdroj: Pimco, portfolio manažeři Charles Lahr, Masha Gordon a Brad Kinkelaar)