Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco: Nenechte se vystrašit, hodnotu máte přímo před očima

Pimco: Nenechte se vystrašit, hodnotu máte přímo před očima

12.7.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Rozvíjející se trhy budou v následujících třech až pěti letech dosahovat menšího růstu než doposud, jejich růstové tempo ale bude nadále převyšovat vyspělé ekonomiky. I přesto budou společnosti v cyklických odvětvích čelit menšímu využití kapacit a zároveň se budou muset vypořádat s rostoucími mzdovými náklady. Firmy ve vyspělých ekonomikách jsou obecně v dobré kondici a mnohé z nich mohou i přes složitější podmínky generovat růst. Příkladem odvětví, kterému se to daří v dobrých i zlých časech, jsou technologie. Částečně jde o odraz vysoké míry penetrace technologií v běžném životě po celém světě. Současné valuace přitom neodrážejí dlouhodobý růstový trend firem v tomto sektoru a investoři tak zde mají prostor pro nalezení atraktivních aktiv.

Základní scénář pro vývoj v Evropě představuje dlouhodobě utlumený růst a občasný propad do recese. V mnoha ohledech se tento výhled podobá japonské ztracené dekádě v 90. letech. Existuje i býčí scénář, který by spustilo vydání společného dluhopisu a větší integrace fiskální politiky spolu se strukturálními reformami zaměřenými na uzdravení ekonomiky. A uvažovat můžeme samozřejmě i o medvědím scénáři, kterým je chaotický rozpad eurozóny. Všechny možnosti pak pro investory znamenají vysokou volatilitu, která může zejména u akciových investic napáchat velké škody.

Zapomínat bychom neměli na to, že Evropa představuje jednoho z největších světových spotřebitelů. Menší poptávka z její strany vytváří ještě větší tlak na ekonomiky orientované na export, jako je Čína. Pro ty je tak důležitý přechod na ekonomický model založený na domácí poptávce. Takový posun by měl negativní dopad na některé společnosti jak ve vyspělých, tak v rozvíjejících se ekonomikách.

Investoři by se proti makroekonomickým šokům měli bránit budováním diverzifikovaného portfolia založeného na firmách se silnou rozvahou a s valuací, která je atraktivní relativně k jejich vnitřní hodnotě. Kvalitní akcie jsou obecně definovány silnou rozvahou, vysokými provozními maržemi a přístupem na rychle rostoucí trhy s bariérou vstupu. Významným signálem kvality jsou i vysoké dividendové výnosy. Krátkodobé pohyby nálad na trzích přitom často vedou investory k útěku od takových kvalitních titulů. Jejich nižší volatilita a beta ale přispívá k návratnosti, která není poškozována negativními šoky. I v delším období si tak tyto akcie mohou vést lépe než akcie s vyšší betou. Nakoupit takové tituly za atraktivní ceny lze například v době vysoké volatility, kdy se zvyšuje korelace jednotlivých aktiv a dochází k plošným prodejům.

Příležitosti k nákupu atraktivních titulů se také často objevují na místech, kde je hledá nejméně lidí. Mnohé mezinárodní firmy, které mají přístup k rostoucím trhům, se nyní obchodují s valuacemi, které jsou velmi zajímavé. Výjimečnou hodnotu máme přímo před našima očima. Investoři mohou vedle toho těžit i z přechodu rozvíjejících se ekonomik na spotřebitelské společnosti. V mnoha zemích pak budou probíhat vysoké investice do infrastruktury, ze kterých budou následně těžit místní firmy i mezinárodní společnosti. Nejdůležitější věcí pro akciového investora pak je držet se svého plánu alokace. Neměli by se nechat vystrašit volatilitou a měnit ho. Významným nástrojem je hledání atraktivního dividendového výnosu, který má potenciál dalšího růstu.

(Zdroj: Pimco, portfolio manažeři Charles Lahr, Masha Gordon a Brad Kinkelaar)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data