Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČR se drží v dvacítce investorsky nejzajímavějších zemí Evropy

ČR se drží v dvacítce investorsky nejzajímavějších zemí Evropy

17.07.2012 12:37
Autor: ČTK

Česká republika už sice není pro investory tolik atraktivní, jako dříve, přesto se stále drží v první dvacítce investorsky nejzajímavějších evropských zemí. Nejvíce se v loňském roce dařilo přilákat investory Velké Británii, Německu a Francii. Vyplývá to z průzkumu European Attractiveness Survey, který dnes zveřejnila společnost Ernst & Young. 

Zatímco v roce 2010 Česku na žebříčku nejatraktivnějších evropských zemí připadlo 14. místo v počtu investičních projektů a 11. místo z pohledu počtu vytvořených pracovních míst, tak loni podle průzkumu Ernst & Young kleslo na 16. pozici u počtu investičních projektů a na 12. místo v případě pracovních míst. 

"Investiční atraktivita ČR sice rok od roku mírně klesá, nejedná se však o tak zásadní propad, jako u některých jiných zemí střední a východní Evropy," komentovala výsledky Magdalena Souček z české pobočky Ernst & Young. Země střední a východní Evropy, s výjimkou Polska, loni podle ní zaznamenaly výrazný propad přímých zahraničních investic. "Investory odrazuje především závislost tohoto regionu na exportu do západní Evropy a v některých zemích také slabý bankovní sektor," podotkla. 

Česko se ale umístilo poměrně dobře v žebříčku nejatraktivnějších zemí pro investory v následujících třech letech. Pořadí vede Německo, které jako nejatraktivnější zemi pro zahraniční investice v následujících třech letech zmínilo 35 procent respondentů. Druhé místo patří Polsku (deset procent), za kterým následuje Velká Británie (osm procent), Rusko (sedm procent), Francie (čtyři procenta), Česká republika (tři procenta) a Rumunsko (tři procenta). 

CzechInvest loni meziročně zdvojnásobil objem zprostředkovaných investic na 33,5 miliardy korun. Počet investičních projektů vzrostl o 24 na rekordních 233. "Letošní rok už takových výsledků pravděpodobně nedosáhne. Na vině je především nepříznivá ekonomická situace," upozornil generální ředitel vládní agentury CzechInvest Miroslav Křížek. 

Investoři se svým rozhodnutím o umístění investice podle Křížka také vyčkávali na okamžik, až v Česku začne platit novela zákona o investičních pobídkách. "To se stalo 12. července, a ČR tak může investorům nabídnout další významný benefit. Mimo jiné mohou nově pobídky čerpat nejen projekty ze zpracovatelského průmyslu, ale také technologická centra a strategické služby," podotkl Křížek. 

Pozici nejatraktivnější evropské země si i loni udržela Velká Británie se 679 novými investičními projekty, což představuje 17 procent všech přímých zahraničních investic směřujících do Evropy. Největší vliv na umístění Velké Británie měl především Londýn, který je pro investory nejatraktivnějším evropským městem a v roce 2011 přilákal téměř polovinu všech britských zahraničních investic. Naopak Francie nezopakovala předloňský výsledek, který obnášel 562 projektů, a s loňskými 540 zahraničními investicemi klesla až na třetí místo. Díky 597 nově ohlášeným investičním projektům ji předstihlo Německo. 

Největším překvapením průzkumu je podle odborníků Španělsko, kterému se loni podařilo přilákat celkem 273 nových zahraničních investic. Počet investičních projektů byl v případě Španělska meziročně vyšší o 62 procent. "Jak vyplývá z průzkumu, i ve Španělsku platí, že nejistý ekonomický vývoj přináší nové příležitosti. Některé regiony Španělska teď investory zajímají především díky relativně nízkým mzdovým nákladům na kvalifikovanou a vzdělanou pracovní sílu," podotkla Souček.


Váš názor
  •  
    17.07.2012 13:22

    No, držet se ve dvacítce ze dvaceti sedmi zeměmi Evropy není až tak velký zázrak.
    Juniper
    •  
      17.07.2012 16:20

      Je to zázrak. Když takovej absurdistán je ve dvacítce , jak to musí vypadat v těch zemích , kde nemaj ani Kalouska ani Nečase. Asi je to tím , jak jsme začali bojovat s tou korupcí . My jí vymítíme, abychom si žili lépe a radoatněji ,ať to stojí , co to stojí.Pak budeme v čele Evropy , možná světa .
      karel
      •  
        17.07.2012 16:32

        Za námi je už jen Řecko, Bulharsko atd. Zázrak to není . Je to hanba.
        Jezdec.
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university