Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Davies: Karty se otáčejí ve prospěch dalšího uvolnění, Bernanke by mohl jednat již brzy

Davies: Karty se otáčejí ve prospěch dalšího uvolnění, Bernanke by mohl jednat již brzy

18.7.2012 17:07
Autor: Redakce, Patria Online

Trhům stále není jasné, jaké jsou skutečné úmysly Fedu ohledně jeho monetární politiky. Průzkumy ukazují, že asi polovina trhu čeká, že letos přijde QE3, zatímco druhá polovina čeká opak. Tato nejistota přitom přichází v době, kdy se Fed snaží o reformu své komunikace. A tato nejistota podkopává efektivitu uvolnění, které bylo ohlášeno v červnu v podobě prodloužení tzv. operace Twist. Ukončit ji může pouze jeden člověk, a tím je sám Ben Bernanke.

Příchod dvou nových členů do Rady guvernérů Fedu podle většiny názorů posílil Bernankeho pozici v tomto orgánu. Klíčovou otázkou tak je, proč Bernanke ještě neprosadil agresivnější uvolnění. Zdá se, že ve hře stojí několik faktorů. Předně je jasné, že dává větší váhu prodloužení operace Twist, než se trh domnívá. Tu několikrát označil za „významnou“ a je jasné, že růst rozvahy Fedu v současné době nepovažuje za vhodný a zároveň jediný nástroj pro dosažení monetárního uvolnění. Bernanke může mít i obavy z toho, jaký mají nákupy dluhopisů vliv na fungování trhu i na politické problémy, které jednoznačně vyvolávají. V čele Fedu nikdy neseděl člověk, který záměrně vyvolával politické spory. Další růst rozvahy Fedu by je ovšem nyní podnítil. 

 
Bernanke také silně věří v efektivitu komunikační politiky, tento nástroj může preferovat před dalším tradičním QE. Může tak dát například indikaci ohledně vývoje sazeb až do poloviny roku 2014, či přesnější popis podmínek, na jejichž základě by došlo k utažení politiky. Několik zástupců Fedu přitom naznačilo, že další snižování dlouhodobých sazeb hraje již možná menší roli než snižování sazeb týkající se přímo dlužníků (například u hypoték). I proto Bernanke uvedl, že bude sledovat kroky Bank of England v této oblasti.

Hlavním faktorem jsou ale obavy z vývoje jádrové inflace. Bernanke byl vždy zastáncem cílení inflace a různá měřítka jádrové inflace považuje za vedoucí indikátor inflace celkové. Tato měřítka přitom svým vývojem v letošním roce nepodporovala další uvolnění politiky, až nyní začínají klesat. Minuty FOMC tak ukazují, že téměř všichni jeho členové nyní věří v dosažení či dokonce podstřelení inflačního cíle, který byl stanoven na 2 %. K tomu došlo k zastavení pozitivního vývoje na trhu práce a ekonomika ztrácí své růstové momentum. Bernanke by tak měl být připraven učinit další kroky. V září budou prezidentské volby v plném proudu a Bernanke proto možná nebude dlouho váhat.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Čtěte více:

Místopředsedkyně Fedu před Bernankeho vystoupením: Je třeba rozjet QE3
7.6.2012 10:08
Americká centrální banka by měla učinit víc pro podporu vratkého stavu...
Americká ekonomika zpomaluje, potvrdil Bernanke. Reakci Fedu ale neoznámil a poslal trhy do ztrát, eurodolar se podíval pod 1,22
17.7.2012 16:41
Ačkoli oživování americké ekonomiky pokračuje, jeho tempo ve druhém čt...

Váš názor
  •  
    18.7.2012 17:22

    Řekl bych, že dnes oznámí FED něco, co způsobí pokles dolaru na 0,92 za CHF v následujících týdnech, ale QE3 dříve než na paritě USDCHF nebude.
    cza
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data