Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kolaps do roka a do dne?

Kolaps do roka a do dne?

25.7.2012 18:11

Tak je to v podstatě rok, co akciové trhy vzdaly svůj tvrdohlavý optimismus (například relativně k dluhopisovým trhům) a na čas zkolabovaly. Za těch dvanáct měsíců jsme se přitom neposunuli nijak znatelně dopředu – eurozóna se dál smaží ve své vlastní šťávě, u Číny stále není jasné, zda měkce přistane do stimulačních peřin, či tvrdě dopadne (tj. zpomalí na cca 5 % či méně). Ve Spojených státech se před rokem řešil dluhový limit, letos nabírá na intenzitě fiskální útes. Celkově tedy prostředí, kde se může stát vše – na jedné straně dalším kvantitativním uvolňováním nabuzená rally, či naopak opětovný kolaps.

Jak při příležitosti tohoto výročí hodnotí jeho možnost investoři? Evidentním měřítkem jsou ceny akcií, nabízí se ale i různé průzkumy. Následující graf ukazuje index kompilovaný v Yale. Ten ukazuje, jak moc investoři věří v to, že v následujícím půl roce nepřijde prudký propad trhu. V druhém grafu je možno porovnat jeho vývoj s akciovým trhem a výnosy vládních dluhopisů.

Za povšimnutí v první řadě stojí to, že důvěra v ne-kolaps klesala již dlouho před rokem 2008 – investoři tedy věřili trochu něčemu jinému, než co se dělo na trhu. Během následujícího propadu trhu a první vlny rally kopírovala důvěra trh, pak se ale od něho opět odpoutala. Trh totiž dále rostl na rostoucích ziscích firem a valuaci opakovaně povzbuzované monetárním uvolňováním, důvěra v ne-kolaps ale klesala až do minulého léta. Opět si tedy vedla lépe tato očekávání než skutečný vývoj na trhu, protože menší kolaps skutečně přišel.

001
Zdroj: FRED, Yale, Shiller

Poté, co jsme tedy uvedenému indexu dali určitou důvěru, zajímá nás hlavně to, co říká o vývoji v následujících šesti měsících. Obrázek ukazuje relativní optimismus jak u retailových tak u institucionálních investorů. Důvěra sice není na úrovních před rokem 2008, co se týče pokrizových standardů na tom ale není nijak špatně. S ohledem na v úvodu popsané prostředí je to pozoruhodné. Že by Bernanke – Draghiho opce získávala stále pevnější základy?


Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • Kolaps přijde dříve
  26.7.2012 12:04

  Kolaps přijde dříve než za diskutovaný rok. Nebude indukován finanční krizí, nýbrž kolapsem všech energetických sektorů. Můj hrubý odhad je: podzim 2012 plus mínus pár týdnů. Negativa existence nových technologií se projeví velmi rychle, positiva přijdou až následně a pomalu (s postupným pomalým reálným zaváděním).
  Detective
  • Re: Kolaps přijde dříve
   26.7.2012 12:15

   přijde prd, tohle už tady mělo být v roce 2009 a pořád nic.... Jseš komik nic jinýho.
   tk69
  • Re: Kolaps přijde dříve
   26.7.2012 12:12

   Už aby to bylo...
   Jesse
 •  
  26.7.2012 10:02

  Grafy nikde a já se na ně tak těšil :(
  hej hou
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data