Aktualizováno Původně měla tahle finta pomoci při prodeji státních dluhopisů lidem. Teď připraví státní kasu na daních o přibližně 855 milionů ročně - podle konzervativního odhadu vycházejícího z údajů za první pololetí. Ministerstvo financí ale odmítá, že by šlo o tak vysoké částky.
Firmy a banky vydávají stále více dluhopisů s nominální hodnotou jedna koruna, z jejichž výnosu se neplatí daň z příjmu. Česká národní banka, která potvrzuje podmínky vydávání dluhopisů, jich už nyní schválila v korunovém vyjádření více než za celý loňský rok.
Naposledy oznámila vydání takových dluhopisů sázková firma Tipsport – za víc než šest miliard korun. Povolení na jednokorunové dluhopisy mají například UniCredit Bank, developerská firma CPI Group či státem ovládaný Český aeroholding. Zvažuje je i Česká spořitelna.
Zájem o vydávání jednokorunových dluhopisů začal růst na konci minulého roku. ČNB schválila za rok 2011 podmínky 15 emisí takových dluhopisů, z toho 14 na konci roku. Vydavatelé soukromých dluhopisů zkopírovali postup státu. Loni na podzim totiž ministr financí Miroslav Kalousek oznámil první vydání takzvaných spořicích dluhopisů, státních dluhopisů určených drobným střádalům. A z jejich výnosu se neplatí daně.
Z výnosů nebo úroků z dluhopisů i vkladů v bankách se strhává běžně patnáctiprocentní daň. Jenže suma, ze které se daň vypočítává, se podle zákona zaokrouhluje na celou korunu dolů. Když je výnos nebo úrok nižší než koruna, neplatí se nic. Podle HN může být ztráta státu z takových listin za rok až 1,5 miliardy. To ale ministerstvo financí rezolutně odmítá.
"Není pravdou, že by dopady na státní rozpočet byly v řádu miliard či stamilionů," uvedl ve čtvrtek Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva financí.
Ministerstvo, aby nalákalo občany na koupi svých dluhopisů, je začalo formálně prodávat v hodnotě jedné koruny s tím, že jich bylo třeba nakoupit aspoň tisíc. Výnos každého je tedy menší než koruna, zaokrouhlí se na nulu a je nezdaněný.
"Metodika zaokrouhlování, o které se v článku píše, se vztahuje pouze na fyzické osoby. Přitom bankovní a korporátní dluhopisy dominantně nakupují právnické osoby, takže uvažovaný dopad v tomto roce je určitě menší než stamiliony korun," reagovalo na informace HN ministerstvo financí.
"Přesto ale nelze hovořit o 'ztrátě' pro státní kasu – jedná se o legální možnost, která zde existuje již delší dobu. Je to asi stejně relevantní úvaha, jako kdyby bylo napsáno, že stát tratí XX miliard korun kvůli tomu, že sazba daně z příjmů fyzických osob není 50 procent, ale jen 15 procent," uvedl Haas.
Stejný postup jako ministerstvo ale teď využívají další vydavatelé dluhopisů. ČNB letos schválila vydání jednokorunových dluhopisů za 190,7 miliardy. Loni za 63 miliard korun. Pro srovnání: loni povolila vydání všech dluhopisů – bez ohledu na nominální hodnotu – v celkové výši 156 miliard korun.
Daň jako investiční pobídka
Na jaře letošního roku parlament v tichosti schválil zákon, podle kterého už nebude možné od příštího roku obcházet zdanění vydáváním jednokorunových dluhopisů. Byla to součást zákona o investičních pobídkách. O jeho přijetí nevěděli ani někteří úředníci na ministerstvu financí.
Přitom když začala loni jednokorunového postupu využívat při vyplácení úroků z vkladů svých střadatelů Zuno Bank, ministerstvo financí tvrdilo, že změnu zákona nechystá. Výnosy z dluhopisů v hodnotě jedna koruna, které budou vydány do konce letošního roku, nebudou zdaněny. Bez ohledu na to, jak dlouhou dobu splatnosti mají.
Související články na IHNED.cz
Kalouskova daňová finta udělá z dluhopisů Tipsportu výnosnější investici
Česko si půjčuje rekordně levně. Na úrocích ze státního dluhu může ušetřit miliardy