Aktivita sektoru služeb i zpracovatelského sektoru v eurozóně se v červenci pojedenácté za sebou snížila. Podniky se potýkají s prudkým poklesem nových zakázek. Vyplývá to z průzkumu společnosti Markit mezi nákupními manažery.
Souhrnný index nákupních manažerů PMI byl za červenec revidován na 46,5 bodu z 46,4 b., ve službách pak na 47,9 b. z 47,6 b. Zůstal však pod klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity. Dílčí index zaměstnanosti klesl na 47,2 bodu z červnových 48,3 bodu. To ukazuje, že podniky propouštějí nejvýraznějším tempem od začátku roku 2010.
Index podnikových očekávání se snížil na rovných 50 bodů z 52,1 bodu. Dostal se tak nejníže od března 2009. Údaje podle agentury Reuters nedávají velké naděje na brzké hospodářské oživení v eurozóně, která se nyní potýká s negativními důsledky dluhové krize.
"Existuje velká obava, že zpomalení (hospodářského růstu) v Německu by se mohlo prohloubit," upozornil hlavní ekonom společnosti Markit Chris Williamson. Červencová hodnota indexu aktivity podle Williamsona odpovídá čtvrtletnímu poklesu ekonomiky o 0,6 procenta.
Pod klíčovou úrovní 50 bodů jsou indexy nákupních manažerů v Německu i Francii. Německý index PMI ve službách byl za červenec revidován výše na 50,3 b. z 49,7 b., ve Francii pak na rovných 50 bodů z 50,2 b. Hluboko pod 50 body zůstává PMI ve službách v Itálii, když v červenci ustoupil na 43 b. z 43,1 b. při očekávání zlepšení na 43,5 b.
Hrubý domácí produkt eurozóny se v letošním prvním čtvrtletí meziročně snížil o 0,1 procenta. Mezinárodní měnový fond předpokládá, že v celém letošním roce ekonomika klesne o 0,3 procenta. Ratingová agentura Standard & Poor's tento týden předpověděla pokles o 0,6 procenta. Zhoršila tak svou předchozí prognózu, která počítala se stagnací.
(Zdroj: Markit, čtk)