Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínské zvolňování pokračuje: Inflaci nejníže za 30 měsíců doprovází průmyslová výroba. Půdu k zásahu si chystá i BoJ

Čínské zvolňování pokračuje: Inflaci nejníže za 30 měsíců doprovází průmyslová výroba. Půdu k zásahu si chystá i BoJ

09.08.2012 9:11, aktualizováno: 9.8. 9:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Meziroční míra inflace v Číně v červenci klesla na 30měsíční minimum 1,8 procenta z červnových 2,2 procenta, vyplývá z čerstvých údajů vlády. Ty ukázaly také na prohloubení výrobní deflace na meziročních -2,9 % z červnových -2,1 % a zvolnění tempa meziročního růstu inflace na 9,2 % z červnových 9,5 procenta. Pokles inflace poskytuje čínské centrální bance větší prostor k opatřením na podporu ekonomiky, například ke snížení úrokových sazeb. Zhoršení ekonomiky dnes naznačila také japonská centrální banka, která si dle ekonomů svými komentáři otevírá cestu k její další podpoře.

"Toto číslo poskytuje více prostoru k uvolňování měnové politiky," řekl ke zprávě o inflaci ekonom Čang Č'-wej ze společnost Nomura. U spotřebitelské inflace ekonomové v anketě Bloomberg očekávali zvolnění až na 1,7 procenta, u výrobních cen naopak jen -2,5 procenta. „Nyní je celkem jasné, že inflace bude v letošním roce pod oficiálním čtyřprocentním cílem, takže se politika vlády nadále může soustředit na hospodářský růst," dodal. "Inflace není tím hlavním, co musí asijské ekonomiky a centrální bankéři nyní řešit. V porovnání se západním světem mají mnohem větší manévrovací prostor ke snížení sazeb či jiných cestám měnové stimulace," přidává se Satoshi Osanai, ekonom Daiwa Institute of Research v Tokiu.

Finanční trhy doufají, že Čína uskuteční opatření na podporu domácí ekonomiky, aby zmírnila negativní dopady globálních hospodářských problémů. Čínská vláda však musí postupovat opatrně, aby neobnovila silný růst spotřebitelských cen.

Čínský hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí stoupl o 7,6 procenta, tedy nejpomalejším tempem za poslední tři roky. Dnešní data o průmyslové výrobě ukázala na pokles tempa růstu na 9,2 procenta z červnových meziročních 9,5 procenta při očekávání zrychlení na 9,7 procenta. Mezi lednem až červencem čínský průmysl meziročně vzrostl o 10,3 procenta při očekávaném zvolnění proti bilanci první poloviny roku 10,5 procenta na 10,3 procenta. Obrázek mírného červencového oddechu dokreslují údaje o maloobchodních tržbách, které zvolnily tempo růstu na meziročních 13,1 procenta při očekávaném zvolnění jen na 13,5 % z 13,7 %, od počátku roku do konce července jsou meziročně vyšší o 14,2 % při očekávaném zvolnění na 14,3 % z 14,4 %.

Sadu červencových dat z čínské ekonomiky dokreslil ještě prodej automobilů, který v Číně v červenci meziročně stoupl o osm procent na 1,38 milionu vozů. Tempo jeho růstu tak zpomalilo z červnových deseti procent, vyplývá z dnešních údajů Čínského svazu výrobců automobilů (CAAM). Od začátku roku se prodej zvýšil o necelá čtyři procenta na 11 milionu vozů.

Měnovou politiku dnes ponechala beze změny japonská centrální banka BoJ. Zhoršila ale hodnocení exportu a výroby kvůli negativním důsledkům zpomalujícího růstu světové ekonomiky a rétorikou si v zásadě otevřela dveře pro další podporu ekonomiky.

Základní úroková sazba v Japonsku zůstala po dnešním zasedání centrální banky beze změny v rozpětí nula až 0,1 procenta. Banka nezměnila ani svůj program pro nákup dluhopisů. „Oživení exportu se zmírnilo, zatímco výroba je relativně slabá," uvedla ale také banka ve svém prohlášení a zopakovala rovněž své varování, že vyhlídky světové ekonomiky zůstávají velmi nejisté.

Banka nicméně nadále počítá s postupným oživováním japonské ekonomiky. "Japonské hospodářství začalo mírně oživovat díky silné domácí poptávce," upozornila. Mezinárodní měnový fond předpokládá, že japonská ekonomika letos stoupne o 2,5 procenta.

(Zdroj: Bloomberg, BoJ, Xinhua, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data