Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dvě evropské země bez eura, jen jedna je vzorem

Dvě evropské země bez eura, jen jedna je vzorem

10.8.2012 7:59, aktualizováno: 10.8. 9:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Podívejme se dvě evropské země, které nemají euro. Teoreticky by se měly nacházet v dosti podobné situaci. Jedna z nich se ale rychle dostala ze dna globální krize a před několika dny překvapila trhy růstem ve výši 1,4 %. Druhá však stále zápasí a trhy šokovala poklesem HDP dosahujícím ve druhém čtvrtletí 0,7 %. První zemí je Švédsko, druhou Velká Británie. V roce 2009 se švédská ekonomika propadla o 5 %, pak ale růst dosáhl 5,8 % v roce 2010 a 4 % minulý rok. Propad Británie byl v roce 2009 o něco menší – dosáhl pouze 4 %. Následoval růst jen ve výši 1,8 % a 0,8 %. Švédská ekonomika je na cestě k dosažení předkrizové úrovně HDP, zatímco Británie se nachází více než 4 % pod ní.

Jaké tajemství stojí za švédským úspěchem? Pomohla mu jeho bankovní krize v 90. letech, kterou nyní použilo jako návod pro řešení současných problémů. Problémové banky byly znárodněny a jejich aktiva rozprodána, proces byl financován penězi daňových poplatníků. Poté byly banky privatizovány a konečné náklady byly podle některých odhadů nulové. Tento vývoj Švédsku proti krizi v letech 2008 a 2009 imunitu neposkytl, nedostavily se ale dlouhodobé problémy bankovního sektoru, jako tomu bylo v Británii. Tam Bank of England ve snaze obnovit rovnováhu ekonomiky nechala oslabit kurz libry o 25 %. Možná, že je třeba delší čas na to, aby se tento krok projevil, dosavadní vývoj je ale zklamáním. Výrobní sektor si vede špatně a pozitivní vývoj v exportech vyvažuje růst importů. Švédská měna zůstala naopak silná, exportéři si ale vedou stále dobře. Důvodem je vývoz pokročilých technologií, po kterých je poptávka po celém světě a které nepotřebují podporu ze strany devalvace měny.

Někteří ekonomové se domnívají, že výdaje domácností v Británii tlumí vysoká zadluženost. Důkazy pro to však neexistují. Švédsko má podobnou zadluženost co se týče dluhu domácností k HDP a před krizí tam došlo k podobnému růstu cen nemovitostí. Výdaje švédských domácností ale prošly mnohem silnějším oživením. Velkou roli přitom hrála nízká inflace, která by měla negativní dopad na reálné příjmy. V Británii ale inflaci tlačilo nahoru zmíněné oslabení kurzu libry.

Svou roli pak hraje i fiskální politika. David Cameron dříve hovořil o tom, že je třeba opravit střechu v době, kdy svítí slunce. Švédsko mělo v 90. letech veřejné finance v hrozném stavu, do poslední krize ale vstupovalo s rozpočtovým přebytkem ve výši 3,6 % HDP. Británie však dosahovala deficitů v podobné výši. Švédsko tedy nemuselo zvyšovat daně a snižovat vládní výdaje tak, jako to probíhalo v Británii. Mělo naopak prostor pro stimulaci v případě, že by jí bylo třeba.

Je možné se z vývoje ve Švédsku poučit? Předně můžeme říci, že devalvace není žádným rychlým lékem na útlum exportů. Jejich oživení vyžaduje mnohem delší cestu založenou na tom, že firmy mají ty správné produkty, které jiné země poptávají. Platí také, že velkou roli hraje vývoj inflace. Pokud klesá, má to pozitivní vliv na reálné příjmy domácností a jejich výdaje. Bank of England ztratila nad inflací kontrolu, podle jejích slov kvůli faktorům, které leží mimo její dosah. Chybou bylo také to, že Británie vstupovala do krize s rozpočtovým deficitem. Můžeme se ptát, zda je chybou i to, že se nyní snaží o jejich rychlou eliminaci. Některé výzkumy tvrdí, že je to z hlediska udržitelnosti dluhu nutné. Bradford DeLong a Larry Summers zase zastávají ten názor, že snižování deficitů ve fázi útlumu způsobí větší škody. Ale i MMF tvrdí, že utahování naplánované na příští rok by možná mělo být pozdrženo.

Autorem je David Smith. 


 
(Zdroj: EconoMonitor)


Čtěte více:

Nápad ekonomů: Otevřená eurozóna jako řešení rozpadající se unie
1.8.2012 15:22
Eurozóně by mohlo při řešení současné dluhové krize pomoci, kdyby se p...
King: ECB chápe situaci, oprava převodovky ale neznamená celkový úspěch
7.8.2012 15:15
Krize v eurozóně možná začala jako krize fiskální, nyní se však už bez...
ECB porušila tabu. Co musí udělat nyní?
8.8.2012 7:59
Když Mario Draghi 26. července řekl, že riziko spojené s možnými kurzo...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data