Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spojené státy nemohou dávat zelenou jádru. Nejdřív úložiště či posudek rizik, utnul soud mnohaletý spor

Spojené státy nemohou dávat zelenou jádru. Nejdřív úložiště či posudek rizik, utnul soud mnohaletý spor

13.8.2012 17:48
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Protijaderným a ekologickým hnutím se podařilo zasadit americkému jadernému průmyslu nečekanou ránu. Jak silná a zásadní bude, se ale teprve ukáže. Především v tom, zda rozhodnutí soudu, kterým zastavil vydávání licencí pro nové jaderné reaktory, ovlivní projekty již běžící (v otázce prodlužování licencí na další období) a projekty již stavěné.

Americké úřady, konkrétně Nuclear Regulatory Commision (NRC), dočasně zastavily vydávání povolení pro nové projekty jaderných reaktorů. Krok je odpovědí na rozsudek federálního soudu, podle jehož znění byla dosavadní praxe udělování licencí v rozporu s legislativou ochrany životního prostředí. Rozsudek padl a nastal čas na diskusi, skupina dvou desítek aktivistických sdružení seslala americký jaderný průmysl na kolena, nebo zda rozhodnutí soudu nebude mít na praxi valný dopad, nepostihne již rozestavěné reaktory a neomezí licence pro stávající elektrárny, které jsou obnovovány v automatickém režimu. To vše v situaci, kdy Spojené státy v prudkém rozvoji těžby plynu sázejí především na rozvoj plynových zdrojů.

O co jde? Americká Komise pro regulaci energie (NRC) dlouhá léta udělovala licence za automaticky zabudovaného předpokladu, že federální vláda vybuduje úložiště pro vyhořelé jaderné palivo a než se tak stane, jaderný odpad bude skladován v dočasných úložištích bez většího dopadu na životní prostředí. Tuto praxi se pokusil utnout v červnu a následně červenci federální odvolací soud ve Washingtonu. Ten rozhodl, že dosavadní postup je v rozporu se zákony, které vyžadují posouzení dopadu dočasných úložišť na životní prostředí. Nejprve dle soudu musí existovat studie dopadu na životní prostřední, než padne jakékoli rozhodnutí.

Komise NRC v souvislosti rozsudku obdržela vícero žádostí od ochránců životního prostředí, aby zastavila vydávání licencí, dokud postup, soudem vyhodnocení jako chybný, neupraví. Komise NRC pod tlakem rozsudku skupině vyhověla a přestala – prozatím – nové reaktory licencovat. Nyní vyhodnocuje, zda bude moci v souladu s legislativou vydat blokové rozhodnutí pro bezpečnost skladování paliva v bazénech i k podmínkám suchého skladování, nebo zda bude nucena ke každému jednotlivému případu vydat samostatný posudek zpětně.

„Jsme přesvědčeni, že je nezbytné zastavit vydávání licencí pro nové projekty za stávajících podmínek a nevytvářet mezigenerační dluh jaderného odpadu, který zatíží naše děti a vnoučata po několik staletí,“ uvedl Stephen Smith za Southern Alliance for Clean Energy.

Rozhodnutí soudu je ale podle dosavadní interpretace nejspíše krátké na prodlužování licencí současným zařízením. Komise NRC totiž postupuje tak, že prodloužení licence automaticky vejde v platnost, pokud komise nerozhodne jinak. Jelikož tedy k úkonu prodloužení licence není třeba aktivní rozhodnutí NRC, nedostává se do rozporu s rozsudkem. Provozovatelé jaderných zdrojů musejí o prodloužení licence žádat několik let předem a již tak v případech dobíhajících licencí učinili.

Rozhodnutí také neovlivní výstavbu dvou nových jaderných elektráren na jihu země v Georgii a Jižní Karolíně. Oba projekty již licenci dostaly v minulosti, v provozu by měly být v roce 2016. Většina reaktorů, které již jsou v provozu, pak obnovenou licenci získala v minulých letech.

Spojené státy podobně jako Česká republika dosud nemají stálé úložiště vyhořelého jaderného odpadu. Plánovaný projekt jeho výstavby v hoře Yucca Mountain v nevadské poušti před dvěma lety zastavila administrativa současného prezidenta Baracka Obamy. Očekává se, že citlivé rozhodnutí o úložišti kvůli politickým sporům v dohledné době nepadne. Pro Obamu je nynější předvolební doba z pohledu veřejného mínění i nákladů „nevhodná“.

Nejprudším trendem současnosti v americké energetice je díky rozvoji přímořské těžby prudký rozvoj plynových zdrojů. Za poslední rok futures na dodávky plynu padly o více jak třetinu a energetiky spoléhají více na plyn a opouštějí zejména uhelné zdroje. Zatímco před rokem podíl plynu na generování elektřiny ve Spojených státech dosahoval necelé čtvrtiny, nyní je to třetina. Uhlí naopak ustoupilo za rok ze 41 procent pod třetinu za plyn. I na tomto pozadí tedy mohou být zajímavé současné boje o americké jádro.


(Zdroj: WSJ, NRC, Forbes, Miami Herald, Bloomberg, čtk)


Čtěte více:

E.ON zvýšil výhled po dohodě s Gazprom o plynu. Evropa ale spaluje rekordním tempem nechtěné americké uhlí…
3.7.2012 12:42
Německá energetika E.ON dosáhla s Gazprom nové dohody na dlouhodobých ...
Gigant GE vydělal ve 2Q přes čtyři miliardy dolarů, výše jej vedou divize energetiky a finance
20.7.2012 13:02
Jedna z nejvýznamnějších světových firem General Electric investory sv...
Šéf GE Immelt: Jádro přestává být vůči konkurenci nákladově omluvitelné
30.7.2012 18:11
Jaderná energetika je v konkurenčním srovnání vůči jiným technologiím ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data