Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Marc Faber opět zatracuje Čínu a nakupuje v Evropě. Po dojezdu letní rally čeká propad

Marc Faber opět zatracuje Čínu a nakupuje v Evropě. Po dojezdu letní rally čeká propad

14.8.2012 17:54

Čínská ekonomika ještě výrazně zpomalí, s nákupem čínských akcií bych proto počkal, dokud se neprojeví pozitivní dopady vládních stimulací, říká investiční guru známý svým medvědím postojem k této rychle rostoucí ekonomice Marc Faber, který mimo jiné v únoru prohlásil, že by si nekoupil akcie Facebooku, načež titul po svém květnovém IPO spadl již o 45 procent (vzhledem k aktuální dnešní ceně 20,85 USD). Kam tedy investovat? Do Evropy, kde obavy z rozpadu eura vytvářejí dobré příležitosti, dodává.

Shrneme-li Faberova slova pro radio Bloomberg: čínská ekonomika dosahuje v současnosti jen velmi malého, pokud vůbec nějakého růstu, tamní průmysl se potýká s přemírou nadměrné kapacity, přičemž slábne důvěra spotřebitelů. Čínská populace je přitom dvojnásobná oproti součtu té americké a evropské. „Tempo růstu (čínské ekonomiky), kterého jsme byli svědky za posledních deset let, tedy zhruba 10 procent ročně, výrazně zpomalí. S nákupem akcií čínských firem bych proto raději počkal, dokud se neprojeví vládní stimulační balíčky,“ řekl Faber.

Akciový index Shanghai Composite je aktuálně o 13 procent níže ze svého letošního maxima z 2. března. Peking v minulém týdnu oznámil, že čínský export rostl v červenci o pouhé procento, ačkoli medián odhadů v anketě Bloomberg počítal s 8procentním růstem. HDP Číny vzrostlo ve druhém čtvrtletí o 7,6 procenta, nejpomaleji od roku 2009. Čínská centrální banka přistoupila po letošním dvojím snížení minimálních povinných rezerv pro banky ke snížení úrokových sazeb v červnu i červenci.

Svou skepsi vůči čínské ekonomice Faber tentokrát doplňuje optimismem ohledně Evropy a říká, že nakupuje evropské akcie a využívá tak investičních příležitostí, které v regionu vytvořila dluhová krize spojená s propadem trhů a obavami o budoucnost eura. Panevropský index Stoxx Europe 600 přidal 16 procent od 4. června, kdy uzavřel na 5měsíčním minimu. K rally vybídla trhy na konci července nejvýraznější slovní intervence ECB za dobu působení Itala Maria Draghiho v čele instituce. Ten řekl mnohokrát citovaná slova o tom, že centrální banka udělá cokoli k záchraně eura resp. eurozóny.

Své sázky proti evropským akciovým trhům následně uvolňují také hedge fondy a to nejrychlejším tempem za tři roky. Podle dat Bloomberg a JPMorgan Chase tito institucionální investoři uzavírají krátké pozice v Evropě, tj. nakupují akcie v největším objemu od roku 2009. Očekávání dalších evropských výprodejů navíc přimělo hedge fondy a další institucionální investory nahromadit nebývalou sumu 60 miliard eur určenou k masivním nákupům, uvádí Bloomberg. 

 
Údajné Faberovy nákupy v Evropě jdou proti varování šéfa největšího světového dluhopisového fondu PIMCO. Bill Gross na začátku srpna investory před regionem varoval s tím, že rozpočtové programy ve své současné podobě nejsou udržitelné a snahy ukončit dluhovou krizi jsou, a budou, bezvýsledné. Konečným cílem evropských lídrů je především „vytáhnout“ peníze ze soukromého sektoru a financovat jimi provoz hladové evropské ekonomiky. Překročí-li úrok růst nominálního HDP země o procento, tak se toto procento nevyhnutelně projeví růstem poměru dluhu k HDP, a to i v případě, že by byly rozpočty primárně vyrovnané. Všechny snahy o pomoc včetně EFSF a ESM pak budou bez účasti soukromého sektoru marné, varoval Gross.

Vydavatel reportu „Gloom Boom & Doom“ Faber přitom tvrdí, že letní rally bude pravděpodobně ještě v průběhu srpna pokračovat a ke konci roku ji vystřídá velký propad, ačkoli ten může přijít až po listopadových prezidentských volbách v USA. „Věřím, že v brzké době převáží fakt, že na každém trhu je několik silných akcií, které povedou růst; navíc je pak mnoho titulů, které ztrácejí 40 až 50 procent a jsou přeprodané – ty se mohou odrazit ode dna… Do konce srpna je tak možné pokračování rally a poté pravděpodobně přijde tvrdší druhá polovina roku,“ uvedl Faber pro CNBC.

Letošní maximum indexu S&P 500 na úrovni 1422 bodů může být podle Fabera ještě překonáno a dále posunuto až na 1500 bodů. Růstové období ale nebude již trvat dlouho – globální ekonomika totiž v zásadě zpomaluje a korporátní zisky budou spíše zklamáním, než příjemným překvapením; tomu se akciový trh dřív nebo později přizpůsobí; v říjnu, listopadu nebo až po volbách v USA lze čekat až 20procentní propad trhu, dodává investor.
 


(Zdroj: Bloomberg, CNBC, BusinessInsider, ForexLive)


Čtěte více:

Řecko je vedlejší, největší riziko je v Číně. Přechodné dno ale nadosah, míní Faber
18.5.2012 15:00
Zapomeňte na Řecko, jehož ekonomika je z globálního pohledu zanedbatel...
Utečte z dluhopisů do akcií, shodují se medvěd Faber a „superbýk“ Siegel
4.6.2012 17:27
Navzdory nejistotě a ne zrovna pozitivnímu naladění globálních trhů, i...
Faber: Čína horší, než říká vláda, na shortování komodit to ale není (+video)
17.7.2012 11:02
Čína zpomaluje mnohem více, než tvrdí její vláda. Ukazuje to například...
Gross: Roky vysokých výnosů akcií na úkor práce končí. Od Evropy ruce pryč!
7.8.2012 12:52
Dlouhodobý vývoj od roku 1912 ukazuje, že návratnost akcií upravená o ...

Váš názor
 • Není to tak dávno
  15.8.2012 11:11

  cca 5 měsíců nazpátek, co říkal, že index SaP500 nepřekoná loňská maxima... Kecy v peci
  Pibik
  • Re: Není to tak dávno
   20.8.2012 15:24

   Pokud se budeš jeho názory řídit, budeš se taky smát na konci roku.
   Jezdec.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC