Americká lehká ropa WTI v dnešním obchodování poprvé po třech měsících vystoupala nad 95 dolarů za barel, kam ji vyslala silná čísla o stavebních povoleních v americké ekonomice, ale také obavy z vyhrocující se situace mezi Izraelem a Íránem, hrozící válečným konfliktem.
Ropa WTI s říjnovou dodávkou posilovala o bezmála procento až na 95,14 USD/barel, aktuálně obchoduje u hladiny 95 dolarů za barel. Dnes dosažené maximum je nejvyšší intradenní hodnotou od 15. května. Na ropě Brent nejvíce obchodovaný říjnový kontrakt roste o několik centů nad 114,3 USD/barel, zářijový kontrakt, který vyprší zítra, ztrácí 15 centů na dosah 116 USD/barel.
Vývoj americké lehké ropy WTI od počátku roku 2012 (USD/barel):

Zahajovaná obytná výstavba v USA minulý měsíc po silném červnovém vzestupu sice nečekaně klesla, ukázala dnešní data, když se počet zahájených staveb v červenci proti předchozímu měsíci snížil o 1,1 procenta a v přepočtu na celý rok činil 746.000 proti úrovni 754.000 v červnu, což bylo maximum od října 2008 a očekávání 757.000. Jako výraznější impuls se ale ukázala nově vydaná stavební povolení, která vzrostla nejvýše za poslední čtyři roky, konkrétně o 6,8 procenta na celoroční tempo 812.000, což je maximem od srpna roku 2008. Analytici zde čekali výsledek 770.000.
„Z nemovitostního trhu se skládá obrázek o jeho dosednutí na dno a obratu na cestu vzhůru. To je podporou pro americkou ekonomiku a býčím vzkazem pro trh s ropou. Ropu souběžně vedou výše spekulace o blízkém konfliktu mezi Izraelem a Íránem,“ uvedl Michael Lynch, šéf researche v Strategic Energy ve Winchesteru.
Počty zahajovaných staveb i vydávaných stavebních pololetí jsou stále asi poloviční proti úrovni, kterou ekonomové považují za zdravý vývoj. Realitní sektor ale přece jen z hluboké krize minulých let postupně ožívá a letos by podle ekonomů měl poprvé od roku 2005 přispět k růstu celé americké ekonomiky.
Druhým faktorem, který vyhání výše cenu ropy, je obava o šok na nabídkové straně komodity. Izrael připravil své obyvatelstvo na případný vojenský konflikt, který by mohl trvat 30 dní souběžně na několika frontách. Podle agentury AFP to uvedl odcházející ministr civilní obrany Matan Vilnai v rozhovoru, který dnes otiskl deník Maariv. Izraelská města by prý v případě války s Íránem mohly každý den zasáhnout stovky raket. Konflikt s Íránem by podle něj trval asi měsíc souběžně na několika frontách a stál by život asi 500 lidí. Jeruzalém má prý v současnosti k dispozici ochranné pomůcky v případě chemického nebo biologického útoku pro více než polovinu obyvatel. Armáda od víkendu testuje systém varování veřejnosti před raketovým útokem pomocí textových zpráv. Americký ministr obrany Leon Panetta v úterý řekl, že Izrael podle jeho názoru definitivní rozhodnutí zaútočit na Írán neučinil.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC, AP, čtk)