Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česko zřejmě přijde o 25 miliard korun z EU. Brusel nás potrestal za chyby s dotacemi

Česko zřejmě přijde o 25 miliard korun z EU. Brusel nás potrestal za chyby s dotacemi

13.09.2012 15:37
Autor: IHNED.cz

Úředníci v Česku chybovali, a to se teď pravděpodobně vymstí celému státu. Evropská komise se rozhodla, že neproplatí miliardu eur na dotacích, v přepočtu tedy více než 25 miliard korun. Jde o programy dopravy, ekologie, podpory podnikání a zkorumpovaný regionální program Severozápad.

Chyby úředníků v čerpání evropských dotací nás zřejmě přijdou hodně draho: Evropská komise rozhodla, že Česku nevyplatí miliardu eur, v přepočtu tedy více než 25 miliard korun. Informoval o tom server Aktuálně.cz s tím, že částka ještě není konečná a podle všeho se zvýší.

Přesná čísla zatím nejsou k dispozici, protože ministerstva a Evropská komise je zatím nezveřejnily.

"Jednou z podmínek Evropské komise bylo, že je materiál důvěrný do doby uzavření auditu," řekl pro Aktuálně.cz za ministerstvo dopravy Martin Novák. A shodně hovoří i mluvčí dalších resortů.

Média tak musí vycházet z neoficiálních údajů. Už MF Dnes v minulosti spočítala, že v neproplacených dotacích některých resortů Česko přijde minimálně o 20 miliard korun.

Podle informací Aktuálně.cz se teď jedná o 25 miliard ve čtyřech dotačních programech: o 20 miliard korun přijdou programy doprava a životní prostředí, o více než 3 miliardy regionální program Severozápad (Ústecký a Karlovarský kraj), kde policie nyní rozkrývá korupci, a o dvě miliardy by měl přijít program Podnikání a inovace, který měl údajně vytvořit pochybný systém podpor vyplácených Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou.

Nevyplacené peníze se budou muset hledat ve státním rozpočtu, do rezerv budou nuceni sáhnout kvůli ROP Severozápad i dva výše zmíněné kraje. 

Pokuta i pro školství

Kromě toho ještě musí s několikamiliardovou pokutou počítat ministerstvo školství za chyby v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Ten spravuje 55 miliard korun a sankce by neměla překorčit pětimiliardovou hranici.

"Výše finanční korekce byla stanovena na základě posouzení významnosti jednotlivých zjištění auditu Evropské komise v jednotlivých prioritních osách. Korekce byla uplatněna v intervalu 5 až 10 procent," uvedl mluvčí Hynek Jordán. 
  
Výpočet konečné částky nechala Evropská komise na ministerstvu, které pošle svůj návrh do Bruselu nejpozději koncem září.

Další ztráty

Ztrátám se nevyhnou podle informací ministerstva financí ani ROP Severovýchod (Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj) a program IOP, který společně spravují ministerstva pro místní rozvoj, zdravotnictví, vnitra a kultury.

A začíná také kontrola středočeského regionálního programu, tedy titulu, kde měl v minulosti jedno z klíčových slov exhejtman David Rath, v květnu obviněný z korupce.


iHNed

Související články na IHNED.cz

Podvody s dotacemi EU: Soud poslal do vazby exnáměstka ústecké hejtmanky a šéfa úřadu

Ministerstvo školství porušilo zákon. Může přijít o 35 evropských milionů


Váš názor
 • A co se změnilo ?
  14.09.2012 7:50

  Za komoušů to bylo - kdo nekrade ten okrádá rodinu - a nyní kdo nekrade ten může zapomenout na dotace z Brusselu. Ti kteří si nakradli už to maji rozdělěný na odměnách a ti co nekradli jen utřou hubu. Staré komoušské praktiky se stále osvědčují. Tak kdo tu stále vládne.
  Pazderka
 • O nic jsme nepřišli
  13.09.2012 16:25

  Stejně by se to jen rozkradlo. Já bych jim to taky nedal.
  VeleOp
  • Re: O nic jsme nepřišli
   13.09.2012 16:44

   Nechápu, že jména těch funkcionářů na krajích v ROP jsou obecně známa a policie + st. zástupci konají jen na kosmetickou úpravu. Od Palase až po Markvarta, to jest několik set příživníků a defraudantů plošně (z ODS, ČSSD, TOP) mají být okamžitě vyzvány, aby své nakradené miliardy z vymyšlených zakázek okamžitě vrátili. Mno nic, tupí voliči tyto tři strany opakovaně zvolí a vzájemně si budou vyčítat, kdo nakradl víc. ČR = hnůj.
   Jesse
 •  
  13.09.2012 16:09

  Jak jsi na to přišel? Vždyť ROP činí 3 mil. z 25 mil
  Bobo
  •  
   13.09.2012 16:14

   Zjevná korupce v programu Severozápad to spustila. EU už se na to nemohla dívat a klepla nás přes prsty. Kromě lumpáren na krajích tam připočetli i převážně lajdácké (místy korupční) čerpání z centrálních programů.
   ..
 •  
  13.09.2012 15:49

  Ale vláda rozpočtové odpovědnosti a MF s p. Kalouskem za to nemůže
  Bobo
  •  
   13.09.2012 16:00

   Povětšinou za to může vláda ČSSD v krajích, ale centrální úřady taky nejsou bez viny.
   ..
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data