Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Od dluhů až k inflaci

Od dluhů až k inflaci

18.9.2012 16:00
Autor: Redakce, Patria Online

Peníze jsou jen velmi krátkodobým závazkem vlády. Hotovost ani nenese žádný úrok, ale lidé ji drží, protože přináší určitý užitek. Širší otázka tak zní, proč vůbec kupovat vládní dluh? Důvod je jednoduchý: Protože se domníváme, že bude splacen. Vláda si půjčuje na současné výdaje a zároveň slibuje, že v budoucnu zvýší daně a dluhy splatí. Vládní dluh tak má hodnotu, protože jde o podíl na budoucích daních. Pokud vláda již nechce nebo nemůže daně zvedat, jako tomu je například v Řecku, hodnota jejího dluhu klesá. A když nepřijde default, poroste inflace, a to tak dlouho, dokud hodnota dluhu neklesne.

Nyní se podívejme na to, jak takový růst inflace funguje. Představme si, že přijde okamžik, kdy se investoři podívají na Spojené státy a řeknou si: „Vypadá to, že nebudou schopní vyřešit své strukturální deficity a splatit dluhy. Takže už jim půjčovat nebudeme.“ Pak máme několik možností. Můžeme říci investorům, že jim peníze nesplatíme a že mají smůlu. Nebo můžeme vytisknout peníze a jimi pokrýt stávající finanční potřeby, na které by jinak bylo třeba vydat nové dluhopisy. A to vede k inflaci.

Můžeme sice říci, že Fed by takový postup odmítnul, ale vidíme, co se děje v Evropě. Zdá se tedy pravděpodobné, že by Fed neučinil nic, co by vedlo k defaultu. Musel by tak nakupovat vládní dluhopisy. Je to dost extrémní případ, aby bylo jasné, jak funguje vztah mezi dluhy a inflací. V menším měřítku ale podobný vývoj vidíme každý den. Věříme tomu, že Ben Bernanke má inflaci plně pod kontrolou. Má to ale jeden háček. Monetární politika musí stát na pevných fiskálních základech. Je těžké najít zemi se solventní vládou, ale vysokou inflací a naopak, tvrdil v rozhovoru pro Morningstar profesor University of Chicago John Cochrane.

Jeho kolega Harald Uhlig k tomu dodal, že podle Friedmana inflace představuje vždy a všude monetární jev. Bylo tomu tak i během hyperinflace v Rusku a Německu. Širší pohled ale ukazuje, že ve hře jsou dva hráči – fiskální a monetární. A pokud chce centrální banka zabránit defaultu, pak platí, že fiskální deficity a přebytky určují v delším období výši inflace. Jestliže v ekonomice naopak dochází k postupnému poklesu cen, je to na první pohled výborné. Dáte peníze pod matraci a později je vyndáte s tím, že jste vydělali. Problém s deflací spočívá v tom, že se během ní pohybujeme na hraně útesu. Lidé začnou považovat peníze hlavně za něco, co uchovává hodnotu a začnou je hromadit. Přestanou investovat, kupovat zboží a služby. A to může rozhodit celou ekonomiku. Ani tímto směrem proto jít nechceme, lepší je mít mírnou inflaci. Jak to však udělat?

V Japonsku toho vyzkoušeli hodně, ale nic nefungovalo. Mohli by také přímo tisknout peníze, pokud jsou ale substitutem dluhopisů, ani to nic nevyřeší. Lidé je prostě v deflaci budou dále držet. Michael Woodford tak navrhl, aby se centrální banka v této situaci zavázala k dosažení určitého cenového trendu. To by mělo vést lidi k tomu, že přehodnotí svůj postoj k penězům pod matrací a začnou nakupovat, uvedl Uhlig.

Cochrane poté poukázal na fakt, jak jsou v ekonomice důležitá očekávání. Jejich management ale podle něho není tak jednoduchý. Uvedl, že Teddy Roosevelt říkával: „Mluvte tiše, ale v ruce mějte velký klacek.“ V současné situaci by ale závazky a sliby centrálních bank byly opakem: „Mluv nahlas, protože nemáš žádný klacek.“ A trhy by na to, že centrální banky potřebné nástroje nemají, brzy přišly. Ideální monetární politikou je nastavení cenového cíle. CPI se nyní nachází na hodnotě 230 a Fed by mohl říci, že tam bude i nadále. Fungovalo by to podobně jako zlatý standard; žádná inflace, žádná deflace. I zde je ale otázkou, kde vzít potřebné nástroje a každopádně jde o návrh, který je mimo hlavní myšlenkový proud, uznává ekonom.

(Zdroj: Blog Johna Cochraneho)


Váš názor
 • komu věřit....
  19.9.2012 10:04

  http://www.ipoint.cz/zpravy/105346511-expert-nachazime-se-na-pocatku-noveho-medvediho-trendu-globalni-recese-je-nevyhnutelna/
  ZUZKA
 • Hezký článek k zamyšlení
  19.9.2012 9:09

  Těžko říct křištalovou kouli nikdo nemá. Deflace zajímavý to příběh Japonska -pokles cen nemovitosti po 20 let. Úroky +-0, Dluh přes 200 procent HDP. USA mega dluh, který už nikdy nesplatí jak z toho ven hyperinflace a nebo přechod ke zlatu? Amici na rozdíl od řady bankrot státu Irska, Řecka , Portugalska maji největší zásoby zlata na světe. Kdysi tu byl na Patrii krásný článek o zlatých rezervách kdo kolik má .... tudy bych viděl cestu .... Pěkný den
  martík
  • Re: Hezký článek k zamyšlení
   19.9.2012 13:19

   Zlatý padák, znáte to, ale ten je jenom pro někoho... Kolik má naše skfělá (schválně psáno s f)ČNB v trezorech? Holt my ho mít nebudem..
   Pibik
  • Re: stav k 30.Jul 2012
   19.9.2012 9:45

   http://www.mw801.com/v1/gold_reserve.pdf , ale nepřepočítavala jsem to umím pouze do 10 :-)
   AMN
   • WORLD OFFICIAL GOLD HOLDINGS
    19.9.2012 9:55

    z čehož vyplývá že USA se Au zbavuje v r.2010 9847
    AMN
 • Deflace
  18.9.2012 17:03

  Jsem opravduv tomto světě jediný, který si myslí, že mírná deflace nevadí? Vždyť lidi budou i v době deflace utrácet peníze za zboží, které potřebují, to že nákupy dloouhodobě odloží je nesmysl. Naopak utrácení naúvěr vede k tomu, že to jednoho dne znovu praskne (silná úvěrová expanze povede k inflaci a přehřátí poměru nabídky/poptávky). Ale i v deflaci budou lidé utrácet za potraviny (chlast), benzín, služby (opravy atd), zařízení, které doslouží, prostitutky, komunikaci atd, atd. Strašák deflace je IMHO blbost.
  THUD
  • Re: Deflace
   19.9.2012 9:35

   Tak to nejsi jediný, jsme dva. Také mi přijde deflace dokonce jako velmi užitečná... a dokonce uchrání úspory obyvatelstva, což spotřebitele uklidní a ekonomika může v poklidu žít. S inflací není opravdu důvod někam spěchat.
   Jesse
Aktuální komentáře
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data