Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Od dluhů až k inflaci

Od dluhů až k inflaci

18.09.2012 16:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Peníze jsou jen velmi krátkodobým závazkem vlády. Hotovost ani nenese žádný úrok, ale lidé ji drží, protože přináší určitý užitek. Širší otázka tak zní, proč vůbec kupovat vládní dluh? Důvod je jednoduchý: Protože se domníváme, že bude splacen. Vláda si půjčuje na současné výdaje a zároveň slibuje, že v budoucnu zvýší daně a dluhy splatí. Vládní dluh tak má hodnotu, protože jde o podíl na budoucích daních. Pokud vláda již nechce nebo nemůže daně zvedat, jako tomu je například v Řecku, hodnota jejího dluhu klesá. A když nepřijde default, poroste inflace, a to tak dlouho, dokud hodnota dluhu neklesne.

Nyní se podívejme na to, jak takový růst inflace funguje. Představme si, že přijde okamžik, kdy se investoři podívají na Spojené státy a řeknou si: „Vypadá to, že nebudou schopní vyřešit své strukturální deficity a splatit dluhy. Takže už jim půjčovat nebudeme.“ Pak máme několik možností. Můžeme říci investorům, že jim peníze nesplatíme a že mají smůlu. Nebo můžeme vytisknout peníze a jimi pokrýt stávající finanční potřeby, na které by jinak bylo třeba vydat nové dluhopisy. A to vede k inflaci.

Můžeme sice říci, že Fed by takový postup odmítnul, ale vidíme, co se děje v Evropě. Zdá se tedy pravděpodobné, že by Fed neučinil nic, co by vedlo k defaultu. Musel by tak nakupovat vládní dluhopisy. Je to dost extrémní případ, aby bylo jasné, jak funguje vztah mezi dluhy a inflací. V menším měřítku ale podobný vývoj vidíme každý den. Věříme tomu, že Ben Bernanke má inflaci plně pod kontrolou. Má to ale jeden háček. Monetární politika musí stát na pevných fiskálních základech. Je těžké najít zemi se solventní vládou, ale vysokou inflací a naopak, tvrdil v rozhovoru pro Morningstar profesor University of Chicago John Cochrane.

Jeho kolega Harald Uhlig k tomu dodal, že podle Friedmana inflace představuje vždy a všude monetární jev. Bylo tomu tak i během hyperinflace v Rusku a Německu. Širší pohled ale ukazuje, že ve hře jsou dva hráči – fiskální a monetární. A pokud chce centrální banka zabránit defaultu, pak platí, že fiskální deficity a přebytky určují v delším období výši inflace. Jestliže v ekonomice naopak dochází k postupnému poklesu cen, je to na první pohled výborné. Dáte peníze pod matraci a později je vyndáte s tím, že jste vydělali. Problém s deflací spočívá v tom, že se během ní pohybujeme na hraně útesu. Lidé začnou považovat peníze hlavně za něco, co uchovává hodnotu a začnou je hromadit. Přestanou investovat, kupovat zboží a služby. A to může rozhodit celou ekonomiku. Ani tímto směrem proto jít nechceme, lepší je mít mírnou inflaci. Jak to však udělat?

V Japonsku toho vyzkoušeli hodně, ale nic nefungovalo. Mohli by také přímo tisknout peníze, pokud jsou ale substitutem dluhopisů, ani to nic nevyřeší. Lidé je prostě v deflaci budou dále držet. Michael Woodford tak navrhl, aby se centrální banka v této situaci zavázala k dosažení určitého cenového trendu. To by mělo vést lidi k tomu, že přehodnotí svůj postoj k penězům pod matrací a začnou nakupovat, uvedl Uhlig.

Cochrane poté poukázal na fakt, jak jsou v ekonomice důležitá očekávání. Jejich management ale podle něho není tak jednoduchý. Uvedl, že Teddy Roosevelt říkával: „Mluvte tiše, ale v ruce mějte velký klacek.“ V současné situaci by ale závazky a sliby centrálních bank byly opakem: „Mluv nahlas, protože nemáš žádný klacek.“ A trhy by na to, že centrální banky potřebné nástroje nemají, brzy přišly. Ideální monetární politikou je nastavení cenového cíle. CPI se nyní nachází na hodnotě 230 a Fed by mohl říci, že tam bude i nadále. Fungovalo by to podobně jako zlatý standard; žádná inflace, žádná deflace. I zde je ale otázkou, kde vzít potřebné nástroje a každopádně jde o návrh, který je mimo hlavní myšlenkový proud, uznává ekonom.

(Zdroj: Blog Johna Cochraneho)


Váš názor
 • komu věřit....
  19.09.2012 10:04

  http://www.ipoint.cz/zpravy/105346511-expert-nachazime-se-na-pocatku-noveho-medvediho-trendu-globalni-recese-je-nevyhnutelna/
  ZUZKA
 • Hezký článek k zamyšlení
  19.09.2012 9:09

  Těžko říct křištalovou kouli nikdo nemá. Deflace zajímavý to příběh Japonska -pokles cen nemovitosti po 20 let. Úroky +-0, Dluh přes 200 procent HDP. USA mega dluh, který už nikdy nesplatí jak z toho ven hyperinflace a nebo přechod ke zlatu? Amici na rozdíl od řady bankrot státu Irska, Řecka , Portugalska maji největší zásoby zlata na světe. Kdysi tu byl na Patrii krásný článek o zlatých rezervách kdo kolik má .... tudy bych viděl cestu .... Pěkný den
  martík
  • Re: Hezký článek k zamyšlení
   19.09.2012 13:19

   Zlatý padák, znáte to, ale ten je jenom pro někoho... Kolik má naše skfělá (schválně psáno s f)ČNB v trezorech? Holt my ho mít nebudem..
   Pibik
  • Re: stav k 30.Jul 2012
   19.09.2012 9:45

   http://www.mw801.com/v1/gold_reserve.pdf , ale nepřepočítavala jsem to umím pouze do 10 :-)
   AMN
   • WORLD OFFICIAL GOLD HOLDINGS
    19.09.2012 9:55

    z čehož vyplývá že USA se Au zbavuje v r.2010 9847
    AMN
 • Deflace
  18.09.2012 17:03

  Jsem opravduv tomto světě jediný, který si myslí, že mírná deflace nevadí? Vždyť lidi budou i v době deflace utrácet peníze za zboží, které potřebují, to že nákupy dloouhodobě odloží je nesmysl. Naopak utrácení naúvěr vede k tomu, že to jednoho dne znovu praskne (silná úvěrová expanze povede k inflaci a přehřátí poměru nabídky/poptávky). Ale i v deflaci budou lidé utrácet za potraviny (chlast), benzín, služby (opravy atd), zařízení, které doslouží, prostitutky, komunikaci atd, atd. Strašák deflace je IMHO blbost.
  THUD
  • Re: Deflace
   19.09.2012 9:35

   Tak to nejsi jediný, jsme dva. Také mi přijde deflace dokonce jako velmi užitečná... a dokonce uchrání úspory obyvatelstva, což spotřebitele uklidní a ekonomika může v poklidu žít. S inflací není opravdu důvod někam spěchat.
   Jesse
Aktuální komentáře
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla
9:09Dopad vysokých cen energií délkou překoná covid, soudí Lagardeová
8:53Evropské akciové burzy mohou váhat, nálada se ale zhoršuje. EP Infrastructure prý zvažuje IPO  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data