Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stiglitz: USA fungují na základě principu „jeden dolar, jeden hlas“, Evropa má jen dvě možnosti

Stiglitz: USA fungují na základě principu „jeden dolar, jeden hlas“, Evropa má jen dvě možnosti

04.10.2012 18:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Růst příjmové nerovnosti je jako růst trávy. Není patrný ze dne na den, po určité době je ale jasně vidět. V USA tato nerovnost dosáhla velké výše a americký sen se stal mýtem. Mladí Američané závisejí na příjmech a vzdělání jejich rodičů více, než je tomu v jakékoliv jiné vyspělé zemi, která poskytuje příslušná data. Víra v americký sen je podporována dramatickými příběhy některých jedinců, ale data jeho existenci nepotvrzují. Pro Der Spiegel to uvedl Joseph Stiglitz. Podle ekonoma se životní standard „typické“ americké rodiny již 20 let nezměnil. Zato jedno procento populace s nejvyššími příjmy vydělá za jeden týden více než nejchudších 20 % za celý rok. Spojené státy tak jsou rozdělenou společností, která vytvořila „obdivuhodný ekonomický stroj, jehož přínosy jdou ale většinou směrem k těm nejbohatším“.

„Není nic špatného na tom, že někdo vynalezne tranzistor nebo něco jiného, co prospívá všem, a přinese mu to velké příjmy. Ty peníze si zaslouží. Mnozí ve finančním sektoru ale zbohatli na základě ekonomické manipulace, podvodů a predátorských půjček. Prodávali drahé hypotéky a jejich detaily schovávali miniaturním písmem,“ uvedl ekonom. Vláda podle něho nezasáhla kvůli tomu, že „finanční elity podporují politické kampaně obrovskými částkami“. Většina současné nerovnosti v americké společnosti je přitom podle něho právě odrazem špatných kroků vlády.

Stiglitz uvedl příklad zmíněné špatné politiky: „V roce 2008 prezident Bush tvrdil, že nemáme dost peněz na zdravotní pojištění pro americké děti. Šlo o několik miliard dolarů ročně. Najednou jsme ale měli 150 miliard dolarů na záchranu AIG. To ukazuje, že něco je s naším politickým systémem v nepořádku.“ Tento systém podle Stiglitze funguje spíše na principu „jeden dolar, jeden hlas“, než „jeden člověk, jeden hlas“. Situace ale není zralá na revoluční posuny, lidé se politiky spíše straní, což je patrné například na nízké volební účasti mladých lidí.

Ekonom se věnoval i vývoji v Evropě, za jejíž hlavní problém dnes považuje snahy o další utahování rozpočtů. Ty totiž oslabují poptávku a podkopávají růst. „Recese vedla k deficitům, ne naopak,“ tvrdí Stiglitz s tím, že další utahování jen prohloubí současný pokles ekonomik periferie eurozóny. Estonsko a Lotyšsko podle něho nemohou sloužit jako obecný příklad zemí, kterým škrty pomohly k růstu produktivity a oživení. Jde totiž o malé ekonomiky, které mohou nahradit omezení vládních výdajů exporty. „Ekonomika dané země není to samé jako ekonomika domácnosti. Pokud jeden občan omezí své výdaje, na celé ekonomice se to neprojeví. Pokud tak ale učiní vláda, má to velký efekt,“ uvedl Stiglitz a dodal: „Je jasné, že potřebujeme nové silnice, mosty, letiště. Návratnost veřejných investic do technologií je v průměru velmi vysoká.“

Evropa má dvě možnosti: „Více Evropy, nebo žádná Evropa.“ Obě možnosti budou Německo stát peníze, možnost „více Evropy“ bude ale levnější. Evropa potřebuje společný bankovní systém a společný finanční rámec. Pokud si bude půjčovat jako celek, může mít dokonce lepší podmínky než Spojené státy, domnívá se ekonom.

(Zdroj: Spiegel Online)


Váš názor
 •  
  04.10.2012 18:48

  To se domnívá celkem správně, jen v Evropě je systém jeden "dolar jeden hlas" nahrazen systémem "jedno Německo deset hlasů jedno Řecko žádný hlas" na úpně stejném principu. Nezbohatlo snad Německo na jenotné měně. Kupní síla ekonomik "periferie" by byla snížena devalvací národní měny vůči Marce. Jednotnou měnou byl tento proces zpomalen a nyní sklízíme důsledky. Přínosy Eura jdou těm nejbohatším.
  L
  • přínosy eura jdou nejbohatším
   08.10.2012 5:14

   přínosy eura jdou těm co nezaváhali a přijali euro hned. Ty co koumali a čekali jak se to vyvrbí tak roní slzy. I to Slovensko je už před náma a každý komu to jen trochu myslí taky vi proč.
   Skácel
   • Re: přínosy eura jdou nejbohatším
    08.10.2012 8:59

    Ano..., hlavně těm, kteří rychle jako první obsadili "životně důležitý" prostor. Při kolektivizaci to už takhle chodí... a ještě se kolem dokola napíše halda ideologických hesel, bez ohledu na to, jestli zasahují bankovní systém, nebo politický systém. Obojí je zločin, protože výsledek bude naprostá nesvoboda národních států. Příměr - naprostá nesvoboda sedláků po kolektivizaci. Co je pak na celém tomto zvrhlém sytému přínosem? Možná tak naplnění kdysi vykřikovaného propagandistického hesla : "jedna měna - jeden vůdce - jedna říše"! Také v našem případě to má platit.
    Jesse
Aktuální komentáře
22.09.2020
11:02Amerika plná příležitostí! Nakupujte u Patrie do konce roku bez poplatku
10:56Česká zbrojovka stanovila cenové rozpětí k IPO. Tady jsou podrobnosti
10:30Fond ČEZ koupil minoritní podíl ve švédské společnosti Eliq
10:09Šok odezněl a akcie se vydávají vzhůru. Euro i koruna však zůstávají pod tlakem  
9:06Rozbřesk: Koruna se bojí jestřába Prymuly a dalšího lockdownu
8:55Avast s novou cílovou cenou a doporučením, Česká zbrojovka odhalila podrobnosti IPO. Evropa míří do zeleného  
8:18WSJ: Čína chystá černou listinu technologických firem z USA
8:14Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 mld. dolarů
6:03CNBC: Drobní investoři se snaží porazit trh. Může to skončit špatně
21.09.2020
22:23Projev Babiše: Výzva k nosení roušek, vlažné přiznání pochybení
22:17Proti výprodeji na amerických trzích pod tíhou bank dokázaly jít technologie
17:40Airbus chce do roku 2035 sestrojit letadlo na vodíkový pohon
17:35Ekonomika a zisky obchodovaných firem 2020 - 2022
17:30Akcie prohlubují propad, výrazné ztráty nabírá také koruna  
15:05Summers: Akcie si sáhnou na dno
13:39Týdenní výhled: Další bankovní zúčtování  
12:49Německé zadlužení kvůli koronakrizi vzroste na 80 % HDP
12:25Zakladatel Nikoly po obviněních z podvodu odstupuje
12:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Odvolání řádné valné hromady Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.
11:43Novým ministrem zdravotnictví bude Roman Prymula

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AutoZone Inc (08/20 Q4, Bef-mkt)
Stitch Fix Inc (07/20 Q4, Aft-mkt)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů
22:15NIKE Inc (08/20 Q1)