Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stiglitz: USA fungují na základě principu „jeden dolar, jeden hlas“, Evropa má jen dvě možnosti

Stiglitz: USA fungují na základě principu „jeden dolar, jeden hlas“, Evropa má jen dvě možnosti

04.10.2012 18:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Růst příjmové nerovnosti je jako růst trávy. Není patrný ze dne na den, po určité době je ale jasně vidět. V USA tato nerovnost dosáhla velké výše a americký sen se stal mýtem. Mladí Američané závisejí na příjmech a vzdělání jejich rodičů více, než je tomu v jakékoliv jiné vyspělé zemi, která poskytuje příslušná data. Víra v americký sen je podporována dramatickými příběhy některých jedinců, ale data jeho existenci nepotvrzují. Pro Der Spiegel to uvedl Joseph Stiglitz. Podle ekonoma se životní standard „typické“ americké rodiny již 20 let nezměnil. Zato jedno procento populace s nejvyššími příjmy vydělá za jeden týden více než nejchudších 20 % za celý rok. Spojené státy tak jsou rozdělenou společností, která vytvořila „obdivuhodný ekonomický stroj, jehož přínosy jdou ale většinou směrem k těm nejbohatším“.

„Není nic špatného na tom, že někdo vynalezne tranzistor nebo něco jiného, co prospívá všem, a přinese mu to velké příjmy. Ty peníze si zaslouží. Mnozí ve finančním sektoru ale zbohatli na základě ekonomické manipulace, podvodů a predátorských půjček. Prodávali drahé hypotéky a jejich detaily schovávali miniaturním písmem,“ uvedl ekonom. Vláda podle něho nezasáhla kvůli tomu, že „finanční elity podporují politické kampaně obrovskými částkami“. Většina současné nerovnosti v americké společnosti je přitom podle něho právě odrazem špatných kroků vlády.

Stiglitz uvedl příklad zmíněné špatné politiky: „V roce 2008 prezident Bush tvrdil, že nemáme dost peněz na zdravotní pojištění pro americké děti. Šlo o několik miliard dolarů ročně. Najednou jsme ale měli 150 miliard dolarů na záchranu AIG. To ukazuje, že něco je s naším politickým systémem v nepořádku.“ Tento systém podle Stiglitze funguje spíše na principu „jeden dolar, jeden hlas“, než „jeden člověk, jeden hlas“. Situace ale není zralá na revoluční posuny, lidé se politiky spíše straní, což je patrné například na nízké volební účasti mladých lidí.

Ekonom se věnoval i vývoji v Evropě, za jejíž hlavní problém dnes považuje snahy o další utahování rozpočtů. Ty totiž oslabují poptávku a podkopávají růst. „Recese vedla k deficitům, ne naopak,“ tvrdí Stiglitz s tím, že další utahování jen prohloubí současný pokles ekonomik periferie eurozóny. Estonsko a Lotyšsko podle něho nemohou sloužit jako obecný příklad zemí, kterým škrty pomohly k růstu produktivity a oživení. Jde totiž o malé ekonomiky, které mohou nahradit omezení vládních výdajů exporty. „Ekonomika dané země není to samé jako ekonomika domácnosti. Pokud jeden občan omezí své výdaje, na celé ekonomice se to neprojeví. Pokud tak ale učiní vláda, má to velký efekt,“ uvedl Stiglitz a dodal: „Je jasné, že potřebujeme nové silnice, mosty, letiště. Návratnost veřejných investic do technologií je v průměru velmi vysoká.“

Evropa má dvě možnosti: „Více Evropy, nebo žádná Evropa.“ Obě možnosti budou Německo stát peníze, možnost „více Evropy“ bude ale levnější. Evropa potřebuje společný bankovní systém a společný finanční rámec. Pokud si bude půjčovat jako celek, může mít dokonce lepší podmínky než Spojené státy, domnívá se ekonom.

(Zdroj: Spiegel Online)


Váš názor
  •  
    04.10.2012 18:48

    To se domnívá celkem správně, jen v Evropě je systém jeden "dolar jeden hlas" nahrazen systémem "jedno Německo deset hlasů jedno Řecko žádný hlas" na úpně stejném principu. Nezbohatlo snad Německo na jenotné měně. Kupní síla ekonomik "periferie" by byla snížena devalvací národní měny vůči Marce. Jednotnou měnou byl tento proces zpomalen a nyní sklízíme důsledky. Přínosy Eura jdou těm nejbohatším.
    L
    • přínosy eura jdou nejbohatším
      08.10.2012 5:14

      přínosy eura jdou těm co nezaváhali a přijali euro hned. Ty co koumali a čekali jak se to vyvrbí tak roní slzy. I to Slovensko je už před náma a každý komu to jen trochu myslí taky vi proč.
      Skácel
      • Re: přínosy eura jdou nejbohatším
        08.10.2012 8:59

        Ano..., hlavně těm, kteří rychle jako první obsadili "životně důležitý" prostor. Při kolektivizaci to už takhle chodí... a ještě se kolem dokola napíše halda ideologických hesel, bez ohledu na to, jestli zasahují bankovní systém, nebo politický systém. Obojí je zločin, protože výsledek bude naprostá nesvoboda národních států. Příměr - naprostá nesvoboda sedláků po kolektivizaci. Co je pak na celém tomto zvrhlém sytému přínosem? Možná tak naplnění kdysi vykřikovaného propagandistického hesla : "jedna měna - jeden vůdce - jedna říše"! Také v našem případě to má platit.
        Jesse
Aktuální komentáře
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data