Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Online rozhovor s Lubomírem Lízalem z ČNB nejen o sazbách a intervenci proti koruně - již zítra na Patria.cz

Online rozhovor s Lubomírem Lízalem z ČNB nejen o sazbách a intervenci proti koruně - již zítra na Patria.cz

15.10.2012 15:57

Zářijové jednání České národní banky přineslo kromě očekávaného snížení úrokových sazeb na nové historické minimum 0,25 procenta také otevřenou deklaraci připravenosti k přímým intervencím na devizovém trhu. Ty by podle následných slov guvernéra ČNB byly namířeny proti české měně s cílem pomoci českým exportérům skrze slabší kurz koruny.

"Lidé se nemusí chovat tak konzervativně. A proto jim snižujeme sazby, abychom jim znepříjemnili držení peněz v bankách. A svým způsobem jim hrozíme, že kdyby ceny měly klesat rychle, tak to nebude tak rychlé, aby se jim vyplatilo dávat peníze do banky za nulový úrok," vysvětlil minulý týden guvernér Miroslav Singer poslední rozhodnutí ČNB o nastavení měnové politiky.

Sazby jsou nyní sice na historickém minimu, ale od nuly je stále ještě dělí 25 bazických bodů. Další pokles sazeb na podporu české ekonomiky až na nulu přitom očekávají nejedni analytici světových bank. S touto prognózu přišla například bankovní skupina Citigroup a naposledy i největší skandinávská banka Nordea. Obě čekají další uvolnění měnové politiky na absolutní dno ještě do konce letošního roku.

Prognóza Patria počítá s tím, že úrokové sazby zůstanou delší dobu na současné nízké úrovni (nejspíš až do 2014) v souladu s odhady vývoje ekonomiky a inflace příštím roce. Zároveň ale také nevylučuje ještě další, již víceméně kosmetické, snížení úrokových sazeb o několik bazických bodů.

 
Ještě méně jasné je, zda a za jakých podmínek ČNB opravdu sáhne k přímé intervenci na devizovém trhu. „Pokud bychom se rozhodli využívat i jiné nástroje než sazby, tak by to byl kurzový kanál, přes který bychom se rozhodli pracovat. Nevím, jestli ta doba nastává, nebo nastane. To jsme neřešili," uvedl po posledním jednání bankovní rady ČNB guvernér Miroslav Singer. Zápis z jednání ale názory jednotlivých členů na nestandardní nástroje nepřinesl.

Analytici Citi i Nordea odhadli, že by rozhodujícím prahem mohla být hladina 24 korun za euro. Pod touto úrovní by již ČNB podle jejich prognózy zasáhla a korunu oslabila. Sám guvernér Singer potom minulý týden uvedl, že centrální bankéři nejsou v situaci, kdyby se bavili o konkrétních limitech pro oslabování koruny. „A i kdybychom se o tom bavili, konkrétní intervence jsou věcí, která se neříká. S trhem se tu totiž hraje určitá hra a nemůžeme odkrýt karty,“ dodal šéf ČNB. Naznačil však, že důvodem proč by k intervenci mohlo dojít lze hledat na trhu bydlení. „ Ceny nemovitostí klesly, teď jde hlavně o to, aby lidé neměli pocit, že budou klesat věčně,“ řekl přímo.

Sníží ČNB sazby až na absolutní dno? Co může být důvodem pro jejich opětovný růst? Kdy bude nevyhnutelná intervence proti posilování české měny? Na tyto a další otázky se budete moci zeptat přímo člena bankovní rady. Lubomír Lízal, který je jedním ze sedmičlenné bankovní rady ČNB, bude odpovídat na Vaše dotazy v online rozhovoru na Patria.cz zítra (úterý 16. října) od 14:00 do 15:00. Prostor pro dotazy však bude jako obvykle otevřen již od ranních hodin. 

Lízal
 
Lubomír Lízal (* 1969) vystudoval obor systémové programování na elektrotechnické fakultě Českého vysokého učení technického. Doktorát v oboru ekonomie získal v roce 1998 na CERGE UK. V roce 2006 se habilitoval na Univerzitě Karlově a byl jmenován docentem ekonomie. V současnosti je členem řídicího a dozorčího výboru CERGE-EI. Působí ve vědecké radě Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze, v České statistické radě Českého statistického úřadu a v dalších vědeckých radách. Byl členem odborného pracovního týmu pro přípravu Národního alokačního plánu na roky 2008–2012 Ministerstva životního prostředí ČR. Od srpna 2010 do února 2011 byl členem NERV a od listopadu 2010 do února 2011 dozorčí rady energetické společnosti ČEZ.


Čtěte více:

Citi: České sazby půjdou až k nule, intervence čekejte při posílení pod 24 CZK/EUR. Příští roku euro za 25,70
26.09.2012 9:54
Ještě dnes jsou úrokové sazby ČNB sice 0,5 procenta, na konci roku už ...
České sazby klesají na historické dno. ČNB nevylučuje devizové intervence a oslabuje korunu nad 25 CZK/EUR
27.09.2012 13:07
Bankovní rada ČNB se na svém dnešním jednání rozhodla snížit dvoutýden...
ČNB snižuje úrokové sazby na rekordně nízkou úroveň - komentář a výhled Patrie
27.09.2012 15:33
Bankovní rada ČNB naplnila očekávání a snížila své úrokové sazby. Dvo...
Singer pro HN: Nechápu, proč je český spotřebitel v depresi
11.10.2012 8:46
Chováme se jako by se měl svět zhroutit zítra, řekl Hospodářským novin...

Váš názor
  • Váženy pane docente
    15.10.2012 17:23

    mám pouze jednoduchý dotaz. Co si myslíte Vy a zbytek vedení ČNB o tom, že když dáte úroky na 0 tak tím znepříjemníte lidem držení peněz v bance, připadně když oslabíte kč a tím zvýšíte cenu benzínu a nafty :-) Vy potřebujete aby spotřebitel tedy já šel koupit novou TV, nové auto, novou pračku, 5x měsíčně plnou nádrž a 2 zájezdy po 100k. Víte co udělám nebo jsem už udělal? - Novou TV si nekoupím, nové auto (koupil jsem ho v cizině) a pohoné hmoty nakupuju mimo ČR (tzv. Nic nedaruj Kalouskovi) (Lidé stejně peníze povětšinou dávají bance za mrzký tedy skoro 0-lový úrok, aby je banka za nehorázný úrok pujčovala.) Peníze které mám v hotovosti jsem uložil do schránky v bance, dal pod polštář, uložil do zlatých cihliček a do zvelebovaní nemovitosti v zahraniči a doufám že podobně se zařidí většina (že mě to možná žere inflace no tak žere, ale nedostane to k dispozici ani Kalousek ani banky)... Co potom budete dělat ? Lidem doporučujete vybrat vklady z bank(marně doufáte že je utratí:-))oni si je dají pod polštář), jak dlouho tento "Run" který chcete uspořádat nebo již provádíte banky vydrží ? . Děkuji za odpověď a přeji hodně zdaru v těch kouzlech a pokusech v čele s panem Singrem ---PS můj tip pro příští rok 2013 HDP -(mínus!)1-2%, inflace 3-4% optimistická předpověď
    martík
Aktuální komentáře
28.03.2020
13:11Bloomberg: Jak si koronavirový krach stojí v porovnání s velkými krizemi za poslední století
7:36Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
27.03.2020
21:51Wall Street šla před víkendem do hotovosti
20:37Sněmovna reprezentantů USA schválila rekordní finanční injekci 2,2 bilionu dolarů
20:01Moneta kvůli dopadům koronaviru reviduje výhled, čeká nižší provozní výnosy
19:37Moneta Money Bank - Uveřejnění vnitřní informace dne 27. března 2020
19:31Moneta Money Bank - Pozvánka na valnou hromadu 28.4.2020
18:09Počítání příborů na Titaniku?
17:23Akcie před víkendem korigují zisky a ropa padá  
17:14Gori: Dobře využijte čas, který ještě máte
16:25Spotřebitelská důvěra v USA spadla v březnu nejníže za více než tři roky a nejvíce od krize
15:42Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
15:24Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosů HZL WHB
15:10Reuters: Křetínský by s Mediasetem mohli mít zájem o ProSieben
14:02Bloomberg: Pár týdnů s koronavirem otáčí ekonomii vzhůru nohama
14:00BAT: Uzavření hranic ovlivnilo obchod s tabákem, prodejci zavřeli
12:36Perly týdne: Nutnost nahodilého testování, pandemický korporátní socialismus v USA a u nás dostupné bydlení nebude
11:05TMR, .a.s. - Zveřejnění doplněné Roční zprávy spol. TMR, a.s.
10:56Jan Bureš: Propady hospodářství budou výrazné. Je správné, že vláda a ČNB teď používají maximální palebnou sílu
10:21Jsou trhy už připraveny na dopady koronaviru? Dnes dopoledne mají navrch dluhopisy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data