Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Online rozhovor s Lubomírem Lízalem z ČNB nejen o sazbách a intervenci proti koruně - již zítra na Patria.cz

Online rozhovor s Lubomírem Lízalem z ČNB nejen o sazbách a intervenci proti koruně - již zítra na Patria.cz

15.10.2012 15:57

Zářijové jednání České národní banky přineslo kromě očekávaného snížení úrokových sazeb na nové historické minimum 0,25 procenta také otevřenou deklaraci připravenosti k přímým intervencím na devizovém trhu. Ty by podle následných slov guvernéra ČNB byly namířeny proti české měně s cílem pomoci českým exportérům skrze slabší kurz koruny.

"Lidé se nemusí chovat tak konzervativně. A proto jim snižujeme sazby, abychom jim znepříjemnili držení peněz v bankách. A svým způsobem jim hrozíme, že kdyby ceny měly klesat rychle, tak to nebude tak rychlé, aby se jim vyplatilo dávat peníze do banky za nulový úrok," vysvětlil minulý týden guvernér Miroslav Singer poslední rozhodnutí ČNB o nastavení měnové politiky.

Sazby jsou nyní sice na historickém minimu, ale od nuly je stále ještě dělí 25 bazických bodů. Další pokles sazeb na podporu české ekonomiky až na nulu přitom očekávají nejedni analytici světových bank. S touto prognózu přišla například bankovní skupina Citigroup a naposledy i největší skandinávská banka Nordea. Obě čekají další uvolnění měnové politiky na absolutní dno ještě do konce letošního roku.

Prognóza Patria počítá s tím, že úrokové sazby zůstanou delší dobu na současné nízké úrovni (nejspíš až do 2014) v souladu s odhady vývoje ekonomiky a inflace příštím roce. Zároveň ale také nevylučuje ještě další, již víceméně kosmetické, snížení úrokových sazeb o několik bazických bodů.

 
Ještě méně jasné je, zda a za jakých podmínek ČNB opravdu sáhne k přímé intervenci na devizovém trhu. „Pokud bychom se rozhodli využívat i jiné nástroje než sazby, tak by to byl kurzový kanál, přes který bychom se rozhodli pracovat. Nevím, jestli ta doba nastává, nebo nastane. To jsme neřešili," uvedl po posledním jednání bankovní rady ČNB guvernér Miroslav Singer. Zápis z jednání ale názory jednotlivých členů na nestandardní nástroje nepřinesl.

Analytici Citi i Nordea odhadli, že by rozhodujícím prahem mohla být hladina 24 korun za euro. Pod touto úrovní by již ČNB podle jejich prognózy zasáhla a korunu oslabila. Sám guvernér Singer potom minulý týden uvedl, že centrální bankéři nejsou v situaci, kdyby se bavili o konkrétních limitech pro oslabování koruny. „A i kdybychom se o tom bavili, konkrétní intervence jsou věcí, která se neříká. S trhem se tu totiž hraje určitá hra a nemůžeme odkrýt karty,“ dodal šéf ČNB. Naznačil však, že důvodem proč by k intervenci mohlo dojít lze hledat na trhu bydlení. „ Ceny nemovitostí klesly, teď jde hlavně o to, aby lidé neměli pocit, že budou klesat věčně,“ řekl přímo.

Sníží ČNB sazby až na absolutní dno? Co může být důvodem pro jejich opětovný růst? Kdy bude nevyhnutelná intervence proti posilování české měny? Na tyto a další otázky se budete moci zeptat přímo člena bankovní rady. Lubomír Lízal, který je jedním ze sedmičlenné bankovní rady ČNB, bude odpovídat na Vaše dotazy v online rozhovoru na Patria.cz zítra (úterý 16. října) od 14:00 do 15:00. Prostor pro dotazy však bude jako obvykle otevřen již od ranních hodin. 

Lízal
 
Lubomír Lízal (* 1969) vystudoval obor systémové programování na elektrotechnické fakultě Českého vysokého učení technického. Doktorát v oboru ekonomie získal v roce 1998 na CERGE UK. V roce 2006 se habilitoval na Univerzitě Karlově a byl jmenován docentem ekonomie. V současnosti je členem řídicího a dozorčího výboru CERGE-EI. Působí ve vědecké radě Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze, v České statistické radě Českého statistického úřadu a v dalších vědeckých radách. Byl členem odborného pracovního týmu pro přípravu Národního alokačního plánu na roky 2008–2012 Ministerstva životního prostředí ČR. Od srpna 2010 do února 2011 byl členem NERV a od listopadu 2010 do února 2011 dozorčí rady energetické společnosti ČEZ.


Čtěte více:

Citi: České sazby půjdou až k nule, intervence čekejte při posílení pod 24 CZK/EUR. Příští roku euro za 25,70
26.09.2012 9:54
Ještě dnes jsou úrokové sazby ČNB sice 0,5 procenta, na konci roku už ...
České sazby klesají na historické dno. ČNB nevylučuje devizové intervence a oslabuje korunu nad 25 CZK/EUR
27.09.2012 13:07
Bankovní rada ČNB se na svém dnešním jednání rozhodla snížit dvoutýden...
ČNB snižuje úrokové sazby na rekordně nízkou úroveň - komentář a výhled Patrie
27.09.2012 15:33
Bankovní rada ČNB naplnila očekávání a snížila své úrokové sazby. Dvo...
Singer pro HN: Nechápu, proč je český spotřebitel v depresi
11.10.2012 8:46
Chováme se jako by se měl svět zhroutit zítra, řekl Hospodářským novin...

Váš názor
  • Váženy pane docente
    15.10.2012 17:23

    mám pouze jednoduchý dotaz. Co si myslíte Vy a zbytek vedení ČNB o tom, že když dáte úroky na 0 tak tím znepříjemníte lidem držení peněz v bance, připadně když oslabíte kč a tím zvýšíte cenu benzínu a nafty :-) Vy potřebujete aby spotřebitel tedy já šel koupit novou TV, nové auto, novou pračku, 5x měsíčně plnou nádrž a 2 zájezdy po 100k. Víte co udělám nebo jsem už udělal? - Novou TV si nekoupím, nové auto (koupil jsem ho v cizině) a pohoné hmoty nakupuju mimo ČR (tzv. Nic nedaruj Kalouskovi) (Lidé stejně peníze povětšinou dávají bance za mrzký tedy skoro 0-lový úrok, aby je banka za nehorázný úrok pujčovala.) Peníze které mám v hotovosti jsem uložil do schránky v bance, dal pod polštář, uložil do zlatých cihliček a do zvelebovaní nemovitosti v zahraniči a doufám že podobně se zařidí většina (že mě to možná žere inflace no tak žere, ale nedostane to k dispozici ani Kalousek ani banky)... Co potom budete dělat ? Lidem doporučujete vybrat vklady z bank(marně doufáte že je utratí:-))oni si je dají pod polštář), jak dlouho tento "Run" který chcete uspořádat nebo již provádíte banky vydrží ? . Děkuji za odpověď a přeji hodně zdaru v těch kouzlech a pokusech v čele s panem Singrem ---PS můj tip pro příští rok 2013 HDP -(mínus!)1-2%, inflace 3-4% optimistická předpověď
    martík
Aktuální komentáře
21.09.2021
22:07Rychlý obrat do zeleného teritoria na Nasdaq, DRS/A +3,75 %  
17:57Maďarská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 1,65 procenta
17:48Dukovanský tendr by mohla po volbách vypsat ještě současná vláda, řekl Havlíček
17:40Délka života obchodovaných společností, řízený zánik ropných firem a sazby
16:51Pomůže čínská vláda Evergrande a překvapí Fed? Americké trhy opatrnější než evropské  
13:57FX Strategie: Lehce jestřábí prognóza Fedu může pomoci dolaru. A jedna německá divoká karta  
13:24Zelené dluhopisy Velké Británie trhají rekordy
12:53Vyšší globální inflace vytváří krátkodobá rizika pro ekonomiku. OECD mění odhad pro růst cen
12:16Z šílenství kolem zelených investic by mohla vzniknout bublina. Návrh regulace už je na spadnutí
12:12Akcie Universal Music Group při svém debutu vylétly až o 39 procent. Investoři sází na streamování
11:28Strach klesá, investoři hledají příležitosti. Akcie obrátily nahoru  
11:07Shell ustupuje z Permské nížiny  
10:33Holub z ČNB se "pravděpodobně" přikloní ke zvýšení sazeb o půl procentního bodu
10:11Šéf Evergrande věří, že se firma z problémů dostane. Podle S&P ale vláda jen tak nezasáhne
9:50UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
9:42UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
9:02Rozbřesk: Čínská realitní nákaza děsí trhy
8:47Akciové výprodeje ustávají, futures míří do zeleného  
6:07Hlas z Morgan Stanley: Začínají trhy věštit obrat směrem nahoru?
20.09.2021
22:02Krach čínského obra se může přelít do celého světa  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
General Mills Inc (08/21 Q1, Bef-mkt)
JP - Jednání BoJ, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba