Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Faber: Západní svět čeká „kolosální chaos“  do 10 let, S&P pád o 20 % (+video)

Faber: Západní svět čeká „kolosální chaos“ do 10 let, S&P pád o 20 % (+video)

22.10.2012 14:14, aktualizováno: 22.10. 17:28

Aktualizováno

„Současné režimy se budou snažit držet celý systém při životě tak dlouho, jak jen to bude možné, proto nás nečeká žádný „fiskální útes“, ale rovnou fiskální Grand Canyon,“ přiblížil dnes nemilé vyhlídky zadlužování ekonomik západního světa Marc Faber. Při svém vystoupení na CNBC odhadl, že v důsledku dalšího a dalšího růstu veřejného dluhu čeká Západ revoluce, a to dost možná ještě v této dekádě.

Jeden z médii nejvíce sledovaných investorů dnes uvedl, že politický systém, který v současnosti Západ řídí, podle něho umožní nekonečným deficitním hospodařením vlád nashromáždit obrovský dluh, který jednoho dne zlomí celému systému vaz. „Buď můžou přijít obrovské změny, které proběhnou pokojnou cestou skrze reformy, nebo obvykle přichází revoluce,“ uvedl Faber k neudržitelnosti současného kurzu zadlužování. Důsledkem prý bude „kolosální chaos“ v horizontu 5 až 10 let.

Dodal však, že více než Evropě, kde veřejný dluh eurozóny loni dosáhl rekordních 87,3 procenta hrubého domácího produktu, hrozí revoluce Spojeným státům. „Domnívám se, že schodek rozpočtu zde (v USA) – bez ohledu na to, kdo je zrovna v Bílém domě – zůstane nad třemi biliony dolarů ročně minimálně v tak dalekém výhledu, jak jen oko dohlédne,“ uvedl tento investiční guru.

Česká republika měla loni s podílem 40,8 procenta sedmý nejnižší vládní dluh v poměru k hrubému domácímu produktu z 27 států Evropské unie. Suverénně nejnižší byl dluh v Estonsku, kde na konci roku dosahoval 6,1 procenta, zatímco na druhé straně spektra stálo Řecko se 170,6 procenty HDP, následované Itálií (120,7 % HDP) a Portugalskem (108,1 % HDP).

Na konto Spojených států i Evropy Faber uvedl, že byrokratický aparát je zde příliš přebujelý a je zátěží pro celou ekonomiku. „Můj lék pro Spojené státy Americké je snížení vládního aparátu o 50 procent. Výsledkem by bylo okamžité zlepšení ekonomického prostředí,“ řekl vlivný investor v pořadu Squawk Box.

Vývoj celkového veřejného dluhu USA

dluh usa

Problémem zadlužování ekonomik západního světa podle Fabera není jen celkový objem, ale především určení vypůjčených peněz. „Pamatuji si, že v 50. a 60. letech jsme zde měli vysoké podíly zadlužení kvůli rozsáhlým investicím do výstavby továren, infrastruktury a strojového vybavení. To je ale něco úplně jiného než (současné) půjčky pro potřeby další spotřeby,“ upozornil dnes Marc Faber. Domácnosti podle něho již jsou zatíženy přílišným zadlužením, které již nemůže dále růst, protože jim nikdo není ochoten dále půjčovat peníze. „A to nás automaticky vede ke strukturálně slabšímu ekonomickému růstu,“ dodal.

Zapomeňte na akcie v USA i Evropě, na řadě je Asie

A co má dělat investor hledající na současných akciových trzích výhodný úkryt pro své investiční prostředky? Růstového obratu bychom se mohli dočkat v případě akciových titulů v Číně a Japonsku, uvedl dnes Marc Faber na CNBC a zároveň varoval před 20% korekcí na hlavním americkém indexu S&P 500.

Akciové trhy na Wall Street v závěru minulého týdne propadly nejvíce od června a index S&P 500 za páteční seanci přišel o 1,7 procenta své hodnoty. Dnešní futures na americké akciové indexy sice hovořily pro korekci ztrát, ale místo toho dnes přichází její další prohloubení.

„Myslím si, že se z nedávných maxim S&P 500 na úrovni 1470 bodů propadneme dolů o 20 procent. Z pozice techniky je pozice trhu slabá a korporátní výsledky se zhoršují,“ uvedl Faber k současnému výhledu amerického akciového trhu trhu.

Před čtyřmi měsíci obrátil Faber pozornost investorů zpět ke krizí zmítané Evropě, když označil ocenění tamních akcií za nízké a doporučil jejich nákup. Sám si prý tehdy evropské akcie poprvé v životě nakoupil také. „Řecko, Itálie, Španělsko, Francie, tituly ze všech těchto zemí byly před čtyřmi měsíci na minimech z roku 2009, i níže,“ vysvětil dnes Faber své tehdejší investiční rozhodnutí a dodal, že řecké akcie od té doby vylétly o 65 procent.

Dnes už ale Faber evropské akciové tituly k nákupu nedoporučuje. „Očekávám korekci, ale žádný návrat na nová minima,“ uvedl dnes mediálně proslulý investor. Nyní se totiž jeho hledáček soustředí na Asii. „Ze současných úrovní bychom se mohli dočkat (růstového) obratu v případě Číny a Japonsko. Když může Řecko udělat 65% růstový skok, může takto vylétnout i ten „největší odpad“,“ uvedl s nadsázkou.

Následně nabídnul Faber srovnání historického vývoje ocenění asijských akcií. „Thajský trh je ze svého dna z roku 2009 výše o 250 procent a ostatní asijské trhy jako Filipíny, Indonésie, Malajsie nebo Singapur mají za sebou obdobné zisky. Naproti tomu, hlavní čínský akciový index byl v roce 2007 na 6000 bodech po následném propadu je dosud na hladině 2000 bodů,“ vysvětlil Faber svůj investiční tip doporučující čínské akcie.(Zdroj: CNBC, Eurostat, Bloomberg)


Čtěte více:

Pochopte hloubku problému amerického dluhu - video
21.03.2012 18:29
Amerika letos zaplatí za svůj dluh třikrát více, než dala ročně za ved...
Fitch:
27.09.2012 16:02
Bezprecedentní souběh rozpočtových restrikcí, který na počátku příštíh...
Pád z fiskálního útesu by byl přímo do recese, zní z MMF. Podle BlackRock nejsou trhy připraveny…
12.10.2012 13:12
Spojené státy by měly dát zbytku světa jasně najevo, že učiní vše k od...
Dluh eurozóny loni na novém rekordu. ČR měla sedmý nejnižší dluh z EU-27
22.10.2012 11:05
Průměrný vládní dluh v zemích eurozóny v loňském roce vzrostl na rekor...

Váš názor
Aktuální komentáře
28.03.2020
13:11Bloomberg: Jak si koronavirový krach stojí v porovnání s velkými krizemi za poslední století
7:36Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
27.03.2020
21:51Wall Street šla před víkendem do hotovosti
20:37Sněmovna reprezentantů USA schválila rekordní finanční injekci 2,2 bilionu dolarů
20:01Moneta kvůli dopadům koronaviru reviduje výhled, čeká nižší provozní výnosy
19:37Moneta Money Bank - Uveřejnění vnitřní informace dne 27. března 2020
19:31Moneta Money Bank - Pozvánka na valnou hromadu 28.4.2020
18:09Počítání příborů na Titaniku?
17:23Akcie před víkendem korigují zisky a ropa padá  
17:14Gori: Dobře využijte čas, který ještě máte
16:25Spotřebitelská důvěra v USA spadla v březnu nejníže za více než tři roky a nejvíce od krize
15:42Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
15:24Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosů HZL WHB
15:10Reuters: Křetínský by s Mediasetem mohli mít zájem o ProSieben
14:02Bloomberg: Pár týdnů s koronavirem otáčí ekonomii vzhůru nohama
14:00BAT: Uzavření hranic ovlivnilo obchod s tabákem, prodejci zavřeli
12:36Perly týdne: Nutnost nahodilého testování, pandemický korporátní socialismus v USA a u nás dostupné bydlení nebude
11:05TMR, .a.s. - Zveřejnění doplněné Roční zprávy spol. TMR, a.s.
10:56Jan Bureš: Propady hospodářství budou výrazné. Je správné, že vláda a ČNB teď používají maximální palebnou sílu
10:21Jsou trhy už připraveny na dopady koronaviru? Dnes dopoledne mají navrch dluhopisy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data