Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pád z fiskálního útesu by byl přímo do recese, zní z MMF. Podle BlackRock nejsou trhy připraveny…

Pád z fiskálního útesu by byl přímo do recese, zní z MMF. Podle BlackRock nejsou trhy připraveny…

12.10.2012 13:12

Spojené státy by měly dát zbytku světa jasně najevo, že učiní vše k odvrácení hrozby pádu z takzvaného fiskálního útesu, který by znamenal počínaje lednem příštího roku masivní snižování vládních výdajů a zvyšování daní, uvedl zástupce ředitelky Mezinárodního měnového fondu Zhu Min. V krátkodobém horizontu je „fiskální útes“ hlavním zdrojem obav pro celý svět, říká. Rozpočtový výbor amerického Kongresu i ekonomové se shodují, že v případě tak výrazného utažení fiskální politiky by ekonomika USA pravděpodobně spadla do recese, což by mělo zásadní následky v celosvětovém měřítku.

„Fiskální útes“ označuje fakt, že na konci letošního roku vyprší v USA platnost daňových sazeb snížených před deseti lety a počátkem roku příštího by tak mělo vstoupit v platnost automatické snižování vládních výdajů. Celkem hrozí bezprecedentní souběh rozpočtových restrikcí v objemu zhruba 600 miliard dolarů, z toho 100 mld. USD v rámci automatických výdajových škrtů a více než půl bilionu dolarů co do vypršení daňových úlev. Podle MMF by taková rozpočtová konsolidace dosáhla výše 4 procent hrubého domácího produktu, což by bylo nejvýše od roku 1940.

„Je více než jasné, že pokud by se řešení takové situace smetlo ze stolu, Spojené státy by se takřka okamžitě ocitly v recesi, což by mělo obrovský dopad na ekonomiku celého světa,“ řekl Zhu. Obratem však dodal, že k takové situaci s největší pravděpodobností nedojde. V současnosti je podle něj nejdůležitější, aby daly Spojené státy najevo, že mají situaci pod kontrolou a není se třeba obávat, a snížily tak míru nejistoty na trzích. Senátní rozpočtový výbor už v srpnu připustil, že by fiskální útes vyústil v hlubokou recesi a připravil zhruba 2 miliony lidí o práci.

Ekonomové odhadují výši újmy v případě naplnění hrozby ‘fiscal cliff‘ až na 720 mld. USD, což by smazalo zhruba 4,6 procenta HDP Spojených států. A na místě by byla rovněž otázka, zda by byli investoři ochotni nadále půjčovat zemi, která má za daných okolností veřejný dluh 16 bilionů dolarů a 1,1bilionový deficit rozpočtu. Vedení obřího investičního fondu BlackRock dokonce odhaduje výši případných škod na 807 mld. USD nebo 5 % amerického HDP a dodává předpoklad, že finanční trhy s takovým negativním scénářem nepočítají a investoři ho tudíž nezahrnuli do cen finančních instrumentů v důvěře v „záchranu na poslední chvíli“. Pokračující extrémně uvolněná měnová politika přitom pomůže USA se recesi vyhnout. „Index S&P je poblíž rekordních maxim a volatilita je přitom obzvlášť malá. To nás vede k závěru, že trhy nezahrnuly problém fiskálního útesu do svých cen a předpokládají, že QE3 převáží ostatní faktory,“ uvádí BlackRock.

Americká fiskální politika nenechává chladnými ani ostatní investiční domy jako je Goldman Sachs. „Za poslední týden se stal fiskální útes horkým tématem a s blížícími se prezidentskými volbami bude nabývat na významu,“ uvedl Vasu Menon ze singapurské OCBC. Právě vzhledem k listopadovým volbám podle BlackRock nebude příliš času na prezentaci jasného stanoviska ohledně americké fiskální politiky: „Na to bude čas jen v prosinci, až se prach rozvířený volbami usadí.“

BlackRock rozlišuje tři základní scénáře v závislosti na volebním výsledku. V případě, že Barack Obama svůj post obhájí, dohoda mezi demokraty a republikány je nepravděpodobná, což uvrhne trhy do vysoké nejistoty. Scénář „Bungee Jump“ by pak nastal v případě vítězství Obamova vyzyvatele Mitta Romneyho a ovládnutí Kongresu republikány. Růst daní by byl odvrácen, rozpočtový strop navýšen ještě před plnohodnotnou dohodou o rozpočtu na příští rok a zavládla by krátkodobá euforie. Poslední možností podle BlackRock je rychlé dupnutí na brzdu na samém okraji útesu v podobě určité dohody na částečných rozpočtových škrtech a následném vypracování rozpočtu. Ať už je pravděpodobnost naplnění jednotlivých variant jakákoli, BlackRock radí zajistit se proti výprodeji rizikových aktiv v možné panice s blížícím se koncem roku, a mezi takové řadí i americké akcie, které jsou v současnosti relativně drahé. „Pokud budou ekonomické impulzy dále slábnout, nastane čas odchodu z USA…směr? Emerging markets,“ navrhuje společnost.
 

 

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Čtěte více:

2013: Fiskální útes a nedostatek bezpečných aktiv
13.06.2012 14:18
Spojeným státům hrozí, že se příští rok dostanou k takzvanému fiskální...
Fiskální útes v praxi: Do Vánoc si Amerika dopřeje rekordní dividendy, poté čeká potopu
24.09.2012 18:15
Americké korporace začínají přecházet na Mayský kalendář. Kvůli velmi ...
Fitch:
27.09.2012 16:02
Bezprecedentní souběh rozpočtových restrikcí, který na počátku příštíh...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.03.2020
13:11Bloomberg: Jak si koronavirový krach stojí v porovnání s velkými krizemi za poslední století
7:36Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
27.03.2020
21:51Wall Street šla před víkendem do hotovosti
20:37Sněmovna reprezentantů USA schválila rekordní finanční injekci 2,2 bilionu dolarů
20:01Moneta kvůli dopadům koronaviru reviduje výhled, čeká nižší provozní výnosy
19:37Moneta Money Bank - Uveřejnění vnitřní informace dne 27. března 2020
19:31Moneta Money Bank - Pozvánka na valnou hromadu 28.4.2020
18:09Počítání příborů na Titaniku?
17:23Akcie před víkendem korigují zisky a ropa padá  
17:14Gori: Dobře využijte čas, který ještě máte
16:25Spotřebitelská důvěra v USA spadla v březnu nejníže za více než tři roky a nejvíce od krize
15:42Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
15:24Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosů HZL WHB
15:10Reuters: Křetínský by s Mediasetem mohli mít zájem o ProSieben
14:02Bloomberg: Pár týdnů s koronavirem otáčí ekonomii vzhůru nohama
14:00BAT: Uzavření hranic ovlivnilo obchod s tabákem, prodejci zavřeli
12:36Perly týdne: Nutnost nahodilého testování, pandemický korporátní socialismus v USA a u nás dostupné bydlení nebude
11:05TMR, .a.s. - Zveřejnění doplněné Roční zprávy spol. TMR, a.s.
10:56Jan Bureš: Propady hospodářství budou výrazné. Je správné, že vláda a ČNB teď používají maximální palebnou sílu
10:21Jsou trhy už připraveny na dopady koronaviru? Dnes dopoledne mají navrch dluhopisy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data