Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pád z fiskálního útesu by byl přímo do recese, zní z MMF. Podle BlackRock nejsou trhy připraveny…

Pád z fiskálního útesu by byl přímo do recese, zní z MMF. Podle BlackRock nejsou trhy připraveny…

12.10.2012 13:12

Spojené státy by měly dát zbytku světa jasně najevo, že učiní vše k odvrácení hrozby pádu z takzvaného fiskálního útesu, který by znamenal počínaje lednem příštího roku masivní snižování vládních výdajů a zvyšování daní, uvedl zástupce ředitelky Mezinárodního měnového fondu Zhu Min. V krátkodobém horizontu je „fiskální útes“ hlavním zdrojem obav pro celý svět, říká. Rozpočtový výbor amerického Kongresu i ekonomové se shodují, že v případě tak výrazného utažení fiskální politiky by ekonomika USA pravděpodobně spadla do recese, což by mělo zásadní následky v celosvětovém měřítku.

„Fiskální útes“ označuje fakt, že na konci letošního roku vyprší v USA platnost daňových sazeb snížených před deseti lety a počátkem roku příštího by tak mělo vstoupit v platnost automatické snižování vládních výdajů. Celkem hrozí bezprecedentní souběh rozpočtových restrikcí v objemu zhruba 600 miliard dolarů, z toho 100 mld. USD v rámci automatických výdajových škrtů a více než půl bilionu dolarů co do vypršení daňových úlev. Podle MMF by taková rozpočtová konsolidace dosáhla výše 4 procent hrubého domácího produktu, což by bylo nejvýše od roku 1940.

„Je více než jasné, že pokud by se řešení takové situace smetlo ze stolu, Spojené státy by se takřka okamžitě ocitly v recesi, což by mělo obrovský dopad na ekonomiku celého světa,“ řekl Zhu. Obratem však dodal, že k takové situaci s největší pravděpodobností nedojde. V současnosti je podle něj nejdůležitější, aby daly Spojené státy najevo, že mají situaci pod kontrolou a není se třeba obávat, a snížily tak míru nejistoty na trzích. Senátní rozpočtový výbor už v srpnu připustil, že by fiskální útes vyústil v hlubokou recesi a připravil zhruba 2 miliony lidí o práci.

Ekonomové odhadují výši újmy v případě naplnění hrozby ‘fiscal cliff‘ až na 720 mld. USD, což by smazalo zhruba 4,6 procenta HDP Spojených států. A na místě by byla rovněž otázka, zda by byli investoři ochotni nadále půjčovat zemi, která má za daných okolností veřejný dluh 16 bilionů dolarů a 1,1bilionový deficit rozpočtu. Vedení obřího investičního fondu BlackRock dokonce odhaduje výši případných škod na 807 mld. USD nebo 5 % amerického HDP a dodává předpoklad, že finanční trhy s takovým negativním scénářem nepočítají a investoři ho tudíž nezahrnuli do cen finančních instrumentů v důvěře v „záchranu na poslední chvíli“. Pokračující extrémně uvolněná měnová politika přitom pomůže USA se recesi vyhnout. „Index S&P je poblíž rekordních maxim a volatilita je přitom obzvlášť malá. To nás vede k závěru, že trhy nezahrnuly problém fiskálního útesu do svých cen a předpokládají, že QE3 převáží ostatní faktory,“ uvádí BlackRock.

Americká fiskální politika nenechává chladnými ani ostatní investiční domy jako je Goldman Sachs. „Za poslední týden se stal fiskální útes horkým tématem a s blížícími se prezidentskými volbami bude nabývat na významu,“ uvedl Vasu Menon ze singapurské OCBC. Právě vzhledem k listopadovým volbám podle BlackRock nebude příliš času na prezentaci jasného stanoviska ohledně americké fiskální politiky: „Na to bude čas jen v prosinci, až se prach rozvířený volbami usadí.“

BlackRock rozlišuje tři základní scénáře v závislosti na volebním výsledku. V případě, že Barack Obama svůj post obhájí, dohoda mezi demokraty a republikány je nepravděpodobná, což uvrhne trhy do vysoké nejistoty. Scénář „Bungee Jump“ by pak nastal v případě vítězství Obamova vyzyvatele Mitta Romneyho a ovládnutí Kongresu republikány. Růst daní by byl odvrácen, rozpočtový strop navýšen ještě před plnohodnotnou dohodou o rozpočtu na příští rok a zavládla by krátkodobá euforie. Poslední možností podle BlackRock je rychlé dupnutí na brzdu na samém okraji útesu v podobě určité dohody na částečných rozpočtových škrtech a následném vypracování rozpočtu. Ať už je pravděpodobnost naplnění jednotlivých variant jakákoli, BlackRock radí zajistit se proti výprodeji rizikových aktiv v možné panice s blížícím se koncem roku, a mezi takové řadí i americké akcie, které jsou v současnosti relativně drahé. „Pokud budou ekonomické impulzy dále slábnout, nastane čas odchodu z USA…směr? Emerging markets,“ navrhuje společnost.
 

 

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Čtěte více:

2013: Fiskální útes a nedostatek bezpečných aktiv
13.06.2012 14:18
Spojeným státům hrozí, že se příští rok dostanou k takzvanému fiskální...
Fiskální útes v praxi: Do Vánoc si Amerika dopřeje rekordní dividendy, poté čeká potopu
24.09.2012 18:15
Americké korporace začínají přecházet na Mayský kalendář. Kvůli velmi ...
Fitch:
27.09.2012 16:02
Bezprecedentní souběh rozpočtových restrikcí, který na počátku příštíh...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data