Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Světová banka chválí region CEE za nejlepší reformy podnikatelského prostředí. ČR na 65 místě (+tabulka)

Světová banka chválí region CEE za nejlepší reformy podnikatelského prostředí. ČR na 65 místě (+tabulka)

23.10.2012 10:34, aktualizováno: 23.10. 11:36
Autor: ČTK

Aktualizováno

Největší pokrok v reformách podmínek pro podnikání udělaly za poslední rok země střední a východní Evropy včetně České republiky a vůbec největší zlepšení na světě vykázalo Polsko. Plyne to z každoroční zprávy Doing Business, kterou dnes zveřejnila Světová banka a její pobočka pro soukromý sektor Mezinárodní finanční korporace (IFC). 

Česká republika za poslední rok podle zprávy vykázala pokrok ve třech hodnocených oblastech - v registraci nemovitostí, zahraničním obchodě a placení daní. Další zlepšení Světová banka zaznamenala na poli pracovních zákonů, které do desítky kritérií zahrnuty nejsou. Celkově si tak ČR v žebříčku pohoršila o jedno místo na 65. příčku, a je tak například těsně z Ghanou, ale i za stále se lepšícím Běloruskem. 

Česká vláda podle zprávy umožnila katastrálním úřadům elektronický přístup k databázi obchodního rejstříku, což odbouralo potřebu vyzvedávat si na rejstříku potvrzení. V zahraničním obchodě umožnila elektronické podávání celních deklarací a dalších dokumentů a placení daní urychlila podporou jeho elektronické formy. Česko také zlepšilo pro podnikatele podmínky u délky pracovních smluv a snížilo povinné odstupné při propouštění. 

Česko tím nadále výrazně zaostává za Slovenskem, které za poslední rok učinilo v regulaci čtyři zlepšení ve prospěch podnikání a je na 46. místě. Největší zlepšení ze 185 sledovaných zemí udělalo v regulaci Polsko, které díky čtyřem reformám - registraci nemovitostí, placení daní, vynucování kontraktů a řešení insolvencí - poskočilo o sedm míst na 55. příčku. V celém regionu střední a východní Evropy zlepšilo podmínky pro podnikání 88 procent zemí, konstatovala banka. 

V celkovém žebříčku snadnosti podnikat letos nadále vede Singapur, za ním zůstávají beze změny Hongkong, Nový Zéland, USA a Dánsko. Do první desítky se dostaly Gruzie a Austrálie, které vytlačily Irsko a Island. 

Krize a tlak ostatních zemí eurozóny vedly k vlně reforem v Řecku a Itálii. Řecko bylo z hlediska posunu v tabulce osmou nejúspěšnější zemí světa a polepšilo si o 22 míst na 78. příčku. 

Zpráva řadí ekonomiky podle deseti oblastí regulace podnikání. Dobré podnikatelské klima je motorem ekonomického růstu a tvorby pracovních míst. Ve světě vládne posledních deset let na tomto poli podle Světové banky trend sbližování, což je zásluha globalizace, která směřuje investice tam, kde jsou vítány. 

Ne náhodou se Venezuela za režimu socialistického prezidenta Huga Cháveze, který znárodňuje ekonomiku a odhání zahraniční investory, propadla v tabulce podmínek pro podnikání už na šesté místo od konce, mezi nejzaostalejší země Afriky. "Nechtěl bych být podnikatelem ve Venezuele," uvedl podle agentury Reuters Augusto Lopez-Claros, vedoucí týmu, který zprávu vypracovává.

Pořadí zemí světa podle snadnosti podnikání:

1. Singapur
2. Hongkong
3. Nový Zéland
4. USA
5. Dánsko
6. Norsko
7. Británie
8. Jižní Korea
9. Gruzie
10. Austrálie
11. Finsko
12. Malajsie
13. Švédsko
14. Island
15. Irsko
...
20. Německo
21. Estonsko
22. Saúdská Arábie
23. Makedonie
24. Japonsko
...
46. Slovensko
...
54. Maďarsko
55. Polsko
56. Lucembursko
57. Samoa
58. Bělorusko
...
65. Česká republika
66. Bulharsko
...
71. Turecko
72. Rumunsko
73. Itálie
...
91. Čína
...
112. Rusko
...
132. Indie
...
137. Ukrajina
...
165. Irák
...
168. Afghánistán
...
180. Venezuela
...
185. Středoafrická republika

 


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data