Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
K čemu je dnešní ekonomie?

K čemu je dnešní ekonomie?

31.10.2012 16:49
Autor: Redakce, Patria.cz

Na nedávné konferenci pořádané britskou centrální bankou Bank of England zazněla jednoduchá otázka: Nakolik by se měl kvůli současné krizi pozměnit způsob, jakým je vyučována ekonomie? Jednoduchá odpověď zní tak, že k žádné změně pravděpodobně nedojde. Proč by se ekonomové zbavovali svého lidského kapitálu, který tak těžce během posledních dvou set let získávali? Zejména makroekonomové se domnívají, že stačí do současných modelů zabudovat prvky, které zohlední „frikce“ a „nedokonalosti“. Jsou ale i tací, kteří věří, že jsme dosáhli bodu, kdy musíme náš přístup radikálně změnit.

Paul Seabright má pravdu v tom, že se ekonomové snaží o neustálé zdokonalování svých modelů, ženou se ale za realitou, která se mění stejně rychle jako tyto modely. Entomologové se kdysi na základě svých jednoduchých modelů domnívali, že čmeláci by neměli být schopni létat. Ve světle jasných důkazů ale své modely změnili. Ekonomové se namísto toho snaží měnit realitu tak, aby pasovala na jejich modely. Ty pak stojí na teoriích, které mají velmi vratké základy.

Každý student ekonomie se musí vypořádat s modelem ekonomiky postaveném na izolovaných jednotlivcích, jejichž cílem je optimalizace v rámci omezení daných trhem. Jejich předpokládaná racionalita pro studenty není příliš přesvědčivá, učitelé jim ale vysvětlí, že cílem je demonstrovat existenci tržních rovnováh. Ty pak mají mít požadovaný efekt na bohatství, mohou existovat teoreticky, ale my nejsme schopni ukázat, že se k nim ekonomika vůbec přiblížila. Student pak přejde k makroekonomii a naučí se, že celá ekonomika se chová stejně jako průměrný jedinec, kterým se zabýval dříve.

Následuje několik návrhů: Měli bychom se více věnovat problému koordinace a nevěnovat tolik času efektivitě. Neměli bychom předstírat, že celkové chování společnosti lze popsat chováním jednoho jejího člena – rozdíl mezi chováním na mikro a na makro úrovni je významný. V mnoha případech je realističtější předpokládat, že lidé na vývoj nereagují postupným přizpůsobením, ale že existuje určitá kritická hranice, při jejímž překročení dojde ke změně. Platí to na úrovni jednotlivce i celé společnosti. Pokud se dost jednotlivců pohne určitým směrem, může to vyvolat pohyb celé společnosti.

Znamená to, že bychom již neměli vyučovat tradiční ekonomické teorie? Jistě ne. Pokud bychom tak učinili, studenti by ani nebyli schopni sledovat současnou ekonomickou debatu. Dlužíme jim ale vysvětlení problémů, které s našimi teoriemi souvisejí, a jejich předpokladů. Od změny paradigmatu jsme ještě daleko, v delším období ale k jeho změně nevyhnutelně dojde. Měli bychom si tak být vědomi toho, že současné teorie budou jednou považovány za myšlenky minulosti.

Uvedené je výtahem z „What’s the use of economics?“, autorem je Alan Kirman.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
11:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data