Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost v říjnu: Těžké hledání práce

Nezaměstnanost v říjnu: Těžké hledání práce

8.11.2012 9:37
Autor: David Marek

Míra nezaměstnanosti se v říjnu zvýšila na 8,5 procenta, před rokem dosahovala 7,9 procenta. Celkový počet uchazečů o zaměstnání registrovaných na úřadech práce dosáhl téměř 497 tis. Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti vzrostla na 8,9 procenta a je nejvýše od loňského ledna. Říjnová data potvrzují, že se situace na trhu práce znatelně zhoršuje. Není divu, když je ekonomika již více než rok v recesi.

Říjen obvykle přináší mírné snížení nezaměstnanosti s tím, jak trh práce postupně absorbuje čerstvé absolventy škol a učilišť, kteří si po prázdninách začínají hledat práci. Letos ovšem převážil negativní vliv recese. Ubývá pracovních příležitostí. Zatímco loni v říjnu našlo nové zaměstnání 36 tis. uchazečů o práci, letos se to podařilo jen 23 tis. lidí.

Na začátku letošního roku se zpřísnily podmínky pro výplatu dávek v nezaměstnanosti a celkový objem vyplácených dávek ve srovnání s předchozím rokem klesl téměř o třetinu. V říjnu pobíralo příspěvek v nezaměstnanosti 92 tis. osob, zatímco před rokem to bylo 102 tis. lidí. Přesto se celkový objem vyplacených dávek mírně zvýšil. Vysvětlením je zvýšení průměrné výše vypláceného příspěvku o 10,6 procenta na 7 052 korun.

Poslední data z průmyslu, stavebnictví či služeb ukazují, že recese v české ekonomice nepolevuje. Nezaměstnanost v dalších měsících nejspíše dále poroste. Na konci letošního roku překročí hranici 9 procent, v 1. čtvrtletí příštího roku se přiblíží desetiprocentní hranici. Příští rok počítám se stagnací na trhu práce, postupné zlepšení ekonomické situace se patrně projeví až v roce 2014.


Váš názor
 • Viník všeho Kalousek?
  8.11.2012 13:52

  Vinit úplně ze všeho Kalouska a přát si jeho odstranění je poslední roky oblíbený lidový folklór méně inteligentních spoluobčanů. Ve skutečnosti je chemik snadno o dost lepším ekonomem než většina vystudovaných ekonomů (nejen proto že snadno chápe bilanci státního rozpočtu a ostatních účtů kterou mnozí politici nezvládají pochopit roky), technické vzdělání je řádově vyšší úrovně než ekonomické. To, že místo zvýšení DPH bylo zřejmě lepší více škrtat ve výdajích je zřejmé, ale bylo to politicky neprůchodné. Nahoru nás ovšem nedostane jiný ministr financí ani jiná vláda. ale jedině zvyšování produktivity a konkurenceschopnosti rychleji než půjde zvyšování platů. Na tento recept tady ale nechce skoro nikdo slyšet, raději dáváme vinu kdekomu nahoře místo abychom jí hledali u především u sebe, u svého pracovního výkonu nebo ve své firmě. Od těch nahoře není třeba ničeho jiného než stabilní pravidla podnikání, vymahatelnost práva, tlak na potlačení korupce a osekání státních výdajů, ne dotace a parazitismus všeho druhu viz např. solární dotace.
  karel304
  • Re: Viník všeho Kalousek?
   8.11.2012 14:07

   Tak se podívej na ekonomický vývoj od roku 2006. projdi si všechny výroky a opatření a co to mělo přínést. Výsledek je opačný. Oheň taky neuhasíš benzínem.
   JardaFarda
 • Pane Marku už radši nic nepočitejtéééééé
  8.11.2012 11:21

  V roce 2014 bude tenhle stát pořád ve sračkách pokud tam budou sedět lidé jako Kalousek -chemik, připadně v ČNB Singer znepříjemnovač držení peněz v bance :-) Jestliže lidičkové prachy z bank vyberou a neutratí ale dají pod polštář- malér pro ekonomiku i likviditu bank ! Jestliže Chemický Kalousek zvedl DPH na 14 a 20 a výběr pokles . Při DPH 15a 21 poklesne ještě víc :-) Nemluvě o tom kolik si přihodí prodejci.... Běžte se podívat do obchodu kolik stojí 2l Coca-coly a kolik stála před rokem či 2 a budete v obraze ..... Mluvíte o 497 000 nezaměstnaných ptám se kolik jich už úřad práce vyřadil 100-200 000 tj nezaměstnaných může být i kolem 6-700 000 a to už je hromada lidi co jsou rádi, že maji kde přespat a 1 suchej rohlík na den. Jsme na začátku recese nebo spíš hluboké deprese srovnatelné s rokem 1930 už to tu tluču od roku 2008 a to byl začátek. (Pořád slyším od českých analytiků jak už vidí světlo na konci tunelu, jak rostou mzdy, jak roste prodej bytů jak je dobré si koupit byt nedej bože na hypoteka pak přijit hyperinflace :-))))Konec bude někdy okolo roku 2020 pokud nepřijde válka. A názor na depresi, krizi, recesi a jejich zvrat v růst - stačí si přečist komenty slovutných ekonomu po roce 2020 možná..... kolik v té době bude dlužit US 20 bilionů nebo 30 ?:-))))
  martík
  • Re: Pane Marku už radši nic nepočitejtéééééé
   8.11.2012 11:37

   Ve Španělsku, v Řecku a v dalšich státech si také určitě říkali, že nezaměstnanost se u 12%, pak 14%, pak 15%.... zastaví a kde jsou dnes. Na velmi hezkých 25 a více%. My jsme teprve na začátku růstu nezaměstnanosti a jestli se dostaneme přes 12%? Klidně a nemusí to být poslední proražená hranice.
   tk69
   •  
    8.11.2012 11:44

    V našem regionu se nedá vyloučit ani 30% nezaměstnanost. Polemika je zcela zbytečná. Prostě to tak bude. Nelze totiž systematicky likvidovat potenciál podnikatelů, živnostníků a spotřebitelů. Kalousek je prostě nemyslící debil, který není schopen vstřebat do mozmu žádnou, i tu sebemenší souvislost.
    Jesse
 • podle všeho
  8.11.2012 10:02

  nelze v roce 2014 čekat nějaké zlepšení, spíše další zhoršení. Pokud to vezmou po volbách do rukou komunisti s bolševikama pak nezaměstnanost poroste mnohem rychleji.
  tk69
  • Re: podle všeho
   8.11.2012 10:06

   No, ale je taky možné, že tu nezaměstnanost vykompenzují pracovní tábory a obnovení pracovní povinnosti. To by pak byli zaměstnaní všichni... Nulová nezaměstnanost - chlouba naší socialistické zahrádky :-))
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů