Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vyrůst z dluhů bez růstu?

Vyrůst z dluhů bez růstu?

23.11.2012 17:57
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Mezi lety 1950 a 2000 rostla americká ekonomika v průměru 3,3% tempem ročně. Část z toho pocházela z populačních přírůstků, část ze zlepšující se produktivity a něco také z růstu zaměstnanosti (podílu pracujících na celém obyvatelstvu). Jelikož budoucnost všech třech komponent růstové rovnice nevypadá zrovna nejrůžověji, je možné si dopřát luxus optimistické předpovědi Bílého domu a rozpočtového úřadu Kongresu, která za dlouhodobý potenciál největší ekonomiky světa považuje 2,5 %?

Hned dvě zprávy soukromých investičních fondů tvrdí, že nikoli a že spoléhání se na tyto prognózy je nebezpečné a nezodpovědné, obzvlášť s ohledem na vysoké zadlužení americké státní kasy. Současné plány na snižování zadluženosti či velikosti pilířů důchodového systému totiž často stojí a padají na prognózách ekonomického růstu.

Christopher Brightman ze společnosti Research Affiliates, která spravuje aktiva v hodnotě 80 mld. USD, za realistický odhad expanze ekonomiky v následujících dvaceti letech považuje 1 %. Jeremy Grantham z fondu GMO počítá s 1,4 %. Podle jejich argumentační logiky, v níž se odráží hlavně pokles porodnosti, zaměstnanosti, růstu produktivity a také zdražování vstupních surovin, by na tom vymírající, předlužená a líná Evropa měla být ještě hůř.

Jak Brightman s Granthamem k těmto číslům došli? Oba se nejdřív soustředí na demografii. Brightman poukazuje na to, že americká populace se v 50. letech rozrůstala o 1,8 % ročně, za dvacet let tempo zpomalilo na 1 % a v poslední době se drží u 0,9 %. Finanční a hospodářská krize trend jen prohloubila. Porodnost loni dosáhla nejnižší úrovně v historii. Přistěhovalectví Ameriku nezachrání: například proud z Mexika mezi roky 2005-2010 v čistém vyjádření prakticky ustal. K tomu je třeba přičíst zastavení nárůstu podílu žen v pracovní síle, který zvyšoval ukazatel odpracovaných hodin na člověka.

Samostatnou kapitolou je stárnutí populace. Podíl lidí starších 55 let vzrostl z 18 % v roce 1970 na dnešních 25 % a do roku 2030 přesáhne 30 %. Situaci by mohlo zmírnit posunutí věkové hranice pro odchod do důchodu, ale skutečně jen zmírnit. Je těžké přelstít přírodu.

Růst bude tedy do velké míry záviset na vývoji produktivity. Grantham se odvolává na nedávnou studii Roberta Gordona, podle níž bude americkou ekonomiku v následujících desetiletích brzdit šest faktorů, které působily už před recesí z let 2008-2009: 1) nepříznivý demografický vývoj, 2) rostoucí náklady na vzdělání a zhoršující se výkonnost středoškoláků, 3) rostoucí příjmová a majetková nerovnost, 4) zostřená konkurence kvůli globalizaci, 5) zdražující energie a zhoršující se stav životního prostředí, 6) vysoká míra zadlužení státu a občanů-spotřebitelů. K těmto faktorům Grantham přidává další.

Zaprvé zmiňuje propad kapitálových výdajů. Nízká investiční aktivita korporátního sektoru je v poslední době všeobecně známým jevem. Místo stavby továren nebo výzkumu nových materiálů se společnosti raději věnují hromadění hotovosti nebo výkupu vlastních akcií. Druhou brzdou je zdražování surovin. Grantham za přelomový okamžik považuje rok 2002, kdy se obrátil trend ve vývoji cen komodit, které začaly prudce zdražovat. Podíl nákladů na vstupní suroviny se ve výsledku zvýšil ze 3 % HDP na 7 % HDP. A co plyn či ropa z břidlicových formací, které pohání rozkvět americké energetiky? Podle Granthama budou mít nové technologie pozitivní efekt na HDP v rozsahu 0,5 % ročně, avšak po několika letech jejich vliv odezní.

Grantham tedy do roku 2030 počítá s růstem produktivity o 1,3 % ročně, zatímco Brightman je mnohem pesimističtější s 0,5% předpovědí. Většina ekonomů se shodne na tom, že prognózy budoucího růstu produktivity nejvíc připomínají věštění z koule. Do rovnice může zasáhnout nespočet faktorů, nejčastěji zcela nepředpověditelných (hlavní stratég Gazpromu si asi teď rve vlasy: Vždyť ještě před pár lety se Spojené státy chystaly ve velkém dovážet zemní plyn!). Ať už to ale nakonec dopadne jakkoli, obě prognózy upozorňují na těžko zpochybnitelný fakt: budoucí růst bude téměř 100% záviset na produktivitě, takže je téměř nepředpověditelný a již zmiňovaná oficiální 2,5 % spíš než konzervativní odhad navozuje dojem hazardní sázky.

To je studená sprcha pro ty, kteří zastávají názor, že „z dluhů se dá vyrůst“. Na pořad dne tedy přichází jiné, méně atraktivní varianty oddlužení: inflace a bankrot. Nebo zatloukání a zavírání očí, dokud to půjde.

(Zdroje: Jeremy Grantham: On the Road to Zero Growth; Christopher Brightman:1%... The New Normal Growth Rate?)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.5.2018
9:12Rozbřesk: Nová vlna státních dluhopisů na obzoru
8:54Po ránu by se mělo dařit Německu, do Prahy nastupují světové tituly  
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba