Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Týdenní zpráva o koruně: Euro pod tlakem měnové politiky

Týdenní zpráva o koruně: Euro pod tlakem měnové politiky

07.12.2012 17:51
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Koruna v zásadě udržela pozice, na které se dostala minulý týden. V prvních dnech ztrácela, ale pak se postupně vracela a končí mírně silnější. Na jednu stranu koruna celkem slušně odolávala oslabování regionu i propadu eura, na druhou stranu impuls k posílení nedostala a omezení pro ni stále znamená domácí měnová politika.

Ta byla tento týden zásadním tématem také pro eurodolar. Po zasedání Evropské centrální banky prezident Mario Draghi naznačil, že začala diskuse o snížení sazeb. Vedle toho ECB snížila své prognózy pro růst ekonomiky eurozóny v příštím roce, což rovněž zvyšuje pravděpodobnost poklesu sazeb. S horšími prognózami, tentokrát pro Německo, o den později přišla i Bundesbank. Potvrdila tím, že zhoršení výhledu není založeno jen na slabosti periferie, ale také na nepříznivých vyhlídkách jádra eurozóny. Implikace pro měnovou politiku jsou o to silnější a očekávání nižších sazeb ECB tak narostly.

V závěru týdne přišly informace, které významně zvýšily šanci, že sazby ECB klesnou už v lednu příštího roku. Slovenský zástupce v ECB přímo řekl, že se takový krok dá v příštím roce čekat, pokud se situace nezlepší. Zdroje z banky navíc uvádějí, že většina členů už včera byla otevřená možnosti snížit sazby, ale převládly obavy, že by to spolu s revizí prognóz vyslalo příliš negativní signál. Snížení sazeb tak bude zváženo na dalším jednání a mohlo by k němu dojít na začátku příštího roku. Zmíněné události mají hlavní podíl na ukončení krátkodobého růstu eurodolaru, který trval od první poloviny listopadu. Svým dílem přispěla také středeční neúspěšná aukce španělských dluhopisů.

Pro korunu zprávy z eurozóny příznivé nejsou. Nejde přitom ani tak o možné snížení sazeb ECB, protože tržní sazby v eurozóně jsou pod těmi českými už nyní. Negativní je spíše zhoršení výhledu pro ekonomiky Německa a eurozóny, protože jeho důsledkem může být pokles prognóz pro českou ekonomiku. Ten by přitom byl pro centrální banku argumentem pro další uvolnění měnové politiky a riziko takového kroku proto o něco vzrostlo. Centrální bankéři dál upozorňují, že další uvolnění politiky znamená intervence proti koruně.

V okolních zemích v regionu není vliv horší kondice eurozóny na měnovou politiku takovým tématem. Sazby v Polsku i Maďarsku klesají. Tento týden je snižovala polská NBP a v podstatě ujistila trh, že další snížení bude následovat v lednu. Podobně i zápis z jednání maďarské centrální banky potvrdil předchozí náznaky, že sazby půjdou dál dolů. Se zlotým ani forintem zmíněné události ale nehýbaly.

Co se týče nových dat z české ekonomiky, příjemně překvapil index nákupních manažerů, který se zlepšil, naopak maloobchodní tržby za odhady zaostaly. Saldo obchodní bilance bylo také nižší než očekávání a meziroční změna HDP za třetí kvartál byla revidována mírně k horšímu. Snad kromě maloobchodu, který mohl mít krátkodobý vliv, koruna domácí čísla ignorovala. Data příští týden mají minimální šanci přinést koruně další zisky. Růst průmyslu sice může vypadat dobře, ale hodně mu pomůže kalendář. Na současných úrovních považujeme prostor pro posilování koruny jako téměř vyčerpaný. Při příznivé situaci ve světě může koruna úrovně ještě držet, ale zhoršení by zřejmě využila k oslabení do prostoru 25,30-25,50.

Pro euro zasažené informacemi z ECB znamená šanci jednání Fedu. Sázky na kompenzaci končící operace Twist, tedy navýšení jiných nástrojů, vzrostly i kvůli špatnému ISM, což je negativní pro dolar. Poslední data z trhu práce je ale opět poněkud tlumí. Důležitým faktorem bude jednání o rozpočtu. Debata se zasekla na daních pro bohaté. Očekávání trhu ohledně výsledku se průběžně mění, ale nyní jsou spíše pozitivní. Úspěšnost při odvracení fiskálního útesu bude pravděpodobně mít vliv i na Fed a dolar začíná na nové zprávy nahlížet převážně touto optikou.

Rizikem zůstává aukce na zpětný odkup řeckých dluhopisů, která konči dnes v podvečer; čeká se úspěšné dosažení požadovaného objemu. Z nadcházejících dat se nejvíce bude sledovat americký maloobchod a evropské PMI.

Kompletní analýzu doplněnou o prognózy vývoje koruny a sazeb si mohou klienti Patria Plus stáhnout ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m