Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zaostřeno na ČNB: Čekání na intervenci - rozhodnutí již dnes!

Zaostřeno na ČNB: Čekání na intervenci - rozhodnutí již dnes!

19.12.2012 8:59
Autor: David Marek

Důvody pro uvolnění měnové politiky sílí. Úrokové sazby jsou již téměř nule a pro centrální banku to tedy znamená zvýšení pravděpodobnosti, že sáhne po devizových intervencích, které by oslabily korunu a pomohly zmírnit celkové měnové podmínky. Prozatím však ČNB zůstává u slovních intervencí.

Zpřesněná data o hrubém domácím produktu ve 3. čtvrtletí potvrdila pokračování recese. Ta je prozatím relativně mělká ve srovnání s propadem v roce 2009, nicméně již poměrně dlouhá a vyhlídky na další měsíce se spíše zhoršují. Varováním je pokles prognóz pro eurozónu v příštím roce. Střední hodnota odhadu Evropské centrální banky ukazuje na pokles HDP eurozóny v příštím roce o 0,3 procenta. Přidáme-li k recesi v eurozóně stále slabou domácí poptávku, je obtížné namodelovat růst české ekonomiky, byť minimální.

Bude-li vláda trvat na dodržení cíle pro schodek veřejných financí ve výši 2,9 procenta HDP, potom to při horším než očekávaném vývoji ekonomiky bude znamenat další negativní fiskální impuls (větší cyklickou složku deficitu bude muset dorovnat kontrakce strukturálního deficitu). Poptávku domácností bude i nadále brzdit vývoj reálných mezd. Investiční aktivitu nebrzdí jen pokles veřejných zakázek ale také zpřísňování úvěrových podmínek.

Inflace na tento vývoj reaguje rychlejší dezinflací, než se očekávalo. V listopadu se celková inflace snížila pod 3 procenta, deflace v jádrové inflaci zůstává záporná a dokonce se opět prohlubuje. Výraznou dezinflací prochází také průmyslové produkční ceny. Ceny ve stavebnictví a sektoru služeb klesají. Jediným inflačním rizikem jsou ceny v zemědělství hnané vzhůru letošní neúrodou a stoupajícími cenami masa.

Podle mého modelu měnové politiky by nyní ČNB teoreticky měla snížit klíčovou úrokovou sazbu na minus 0,5 procenta. Vzhledem k tomu, že nemůže jít se svými sazbami pod nulu, zvyšuje se pravděpodobnost, že sáhne po devizových intervencích. Oslabení devizového kurzu na úroveň 26,0 CZK/EUR by zhruba odpovídalo snížení klíčové repo sazby na zmíněných 0,5 procenta. Bude-li se ekonomický výhled dále zhoršovat, budou intervence jen otázkou času.

Celou zprávu si klienti Patria Plus mohou stáhnout na odkaze zde.


Váš názor
 • tosem zvědaf:-)
  19.12.2012 9:46

  Kdyby naši slovutní bankéři z ČNB dali přiměřený bakšiš dvěma Hedge fund, přišla by taková "intervence" mhohem levněji a bez námahy:-)) Takoví ostří hoši-algidos pošlou přes automaty kurz kačky klidně na 30 během dvou dnů. Je jen otázka, na kolik si jejich umění sázet do systému nuly a jedničky naši zkostnatělí funkcionáři cení:-))))
  Jesse
 • Spíš na 27
  14.12.2012 18:35

  posun o pár desítek haléřů by byl slabý aby zvýhodńoval domácí produkci před dovozy v dlouhodobějším čas. úseku. Korunu by bylo třeba dostat přes 27 za EUR aby se to trochu projevilo. Inflace bude v pohodě nepřímé daně už se zvyšovat "nemůžou" a pokud nebude práce = příjmy tak se budou muset ceny min.držet na stejných úrvoních jako dnes resp. u blbostí = zbytných věcí se budou muset snižovat stejně jako se tu děje už poslední dva roky.
  Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC