Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Telefónica CR - S&P odvolala bezprostřední hrozbu snížením ratingu, negativní výhled zůstal

Telefónica CR - S&P odvolala bezprostřední hrozbu snížením ratingu, negativní výhled zůstal

20.12.2012 15:15, aktualizováno: 20.12. 15:28

Aktualizováno

Ratingová agentura Standard & Poor’s odvolala revizi (credit watch negative), jejímž výsledkem mohlo být bezprostřední snížení ratingu španělské telekomunikační skupiny Telefónica SA, což by vedlo ke sražení ratingu také tuzemské dcery Telefónica CR. Výhled na udržení ratingu ale nadále zůstává negativní.

Současné hodnocení tuzemského telekomunikačního operátora tak od S&P zůstává na stupni „BBB“ s výhledem negativním a to jak v cizí tak v domácí měně. Také mateřské Telefónice SA byl potvrzen rating „BBB“ pro dlouhodobé a "A-2" pro krátkodobé závazky, s negativním výhledem.

"Jsme přesvědčeni, že velký geografický záběr Telefóniky SA významně zmírní dopad probletického domácího trhu a celkové zadlužení se sníží díky odprodejům aktiv a příznivému vývoji cash flow. Od likvidity skupiny očekáváme, že zůstane v rámci mezí pro aktuální rating po dohlédnutelnou budoucnost, posílena dalšími možnými prodeji aktiv. Hodnocení proto potvrzujeme o mateřské společnosti i jednotlivých jejích součástí," uvedli analytici S&P ve zprávě. "Negativní výhled odráží určité riziko snížení ratingu v případě, že by likvidita společnosti nestačila na horizontu let 2013 až 2014 na krytí splátek dluhu, zejména v případě významného zhoršení podmínek na domácím dluhovém trhu," dodala S&P.

Tuzemská Telefónica CR se pod hrozbou zhoršení ratingu od Standard & Poor’s ocitla v říjnu a v zásadě nevinně. Důvodem byla hrozba zhoršením ratingu španělské Telefóniky SA návazně na zhoršení ratingu Španělska. Dopad na českou Telefóniku CR je skrze pravidlo, že dcera nemůže být hodnocena výše než mateřská skupina. Takto "nuceně" rating české Telefóniky CR postupně klesá. V prosinci 2008 byla od S&P hodnocena "A-", od srpna 2011 pak "BBB+" a od května roku 2012 pak "BBB".

S&P v říjnu zhoršila Španělsku rating na "BBB-/A-3“ z „BBB+/A-2“a potvrdila negativní výhled na jeho udržení. „Zhoršující se situace Španělska ještě zvýrazní problémy, kterým Telefónica SA čelí na úrovni trhu, konkurence, přístupu k tržnímu dluhovému financování i zdrojům od bank. Jsme zneklidněni rozsahem refinancování, kterého musí Telefónica SA dosáhnout s ohledem na svůj splatnostní profil. Nevylučujeme, že likviditní situace společnosti přestane být v souladu s naším současným hodnocením,“ uvedli analytici S&P v říjnové zprávě. Poukázali na svá očekávání, že proti umírněné schopnosti generovat hotovost, kterou u španělské telekomunikační firmy odhadují na méně než 2 miliardy eur v letech 2013 a 2014, stojí roční splatnost dluhu v rozsahu 7 až 8 miliard eur po několik příštích let.

S&P dle svých slov na druhé straně zohledňuje „silný podnikatelský profil“ skupiny Telefónica a fakt, že pouze omezená část příjmů je generována na domácím španělském trhu. Je si vědoma také rozsáhlého objemu zbytných aktiv, která mohou být proměněna na zdroje k řešení dluhu.


(Zdroj: S&P , Bloomberg)


Čtěte více:

S&P: České Telefónice CR hrozí zhoršení ratingu kvůli Španělsku a matce
12.10.2012 17:22
Ratingová agentura Standard & Poor’s na sklonku týdne varovala, že můž...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • S dividendou TO2 na věčné časy
  21.12.2012 9:45

  a nikdy jinak! :o)
  Harp.
 •  
  20.12.2012 15:33

  Dobrá zpráva pro O2.Dividenda na věky:)
  ....
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m