Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nažraný vlk a celá koza jako tečka za posledním cyklem zlaté ceny akcií?

Nažraný vlk a celá koza jako tečka za posledním cyklem zlaté ceny akcií?

31.12.2012 12:24

Relativní atraktivita zlata a akcií je velkým investičním tématem. Posuzovat jí můžeme na základě zlaté ceny akcií (ZCA), která ukazuje, za kolik uncí zlata bychom si koupili akciový index (konkrétně Dow Jones). První z následujících dvou grafů ukazuje, že tato cena v dlouhodobé historii prošla třemi jasně patrnými cykly. Dva z nich měly dno znatelně pod 5 uncemi za index (1,94 a 1,29), dno toho třetího - současného je stále otevřeno. Jak ukazuje v detailu druhý graf, v posledních měsících se ZCA drží na poměrně stabilní úrovni, jako by trhy (implicitně) váhaly, zda již stačilo, či zda zlato relativně k akciím ještě bude svou atraktivitu zvyšovat. 

001 
Zdroj: Macrotrends

Dlouhodobé vlny ZCA interpretuji jako posuny v preferencích mezi finančními a reálnými aktivy. Pokud zlatá cena akcií roste (víc uncí za akcie), investoři preferují finanční aktiva. Pokud ZCA klesá, kloní se spíše k reálným aktivů (vládní dluhopisy jsou nyní ve specifické situaci). Rozhodujícím faktorem by v tomto ohledu měla být inflace – pokud stoupá/je vysoko, finanční aktiva by měla být v útlumu, líbí se nám naopak vše, na co si můžeme šáhnout. Pokud je naopak růst cen utlumen, vydáváme se ochotněji na dobrodružství směrem k inflací ohroženějším aktivům, tedy i akciím (ty i přes některé názory tvrdící opak obvykle nejsou dobrým zajištěním proti vyšší inflaci). Druhá dvojka grafů ukazuje opět ZCA a dává ji do souvislosti s valuací akcií (PE). Vidíme opět jasnou závislost – ZCA dosahuje maxim v obdobích maximální valuace akcií a naopak. Dlouhodobě přitom maximální valuace koresponduje právě s nižší (ne zápornou) inflací. Pro detaily viz například „Deflinflační strategická mapa“. 
 
002
Zdroj: Macrotrends, Shiller

Nejvíce nás asi zajímá, co bude dál. Konec roku přinesl intenzivně diskutovaný posun v politice Fedu - provázal ji s explicitně stanovenými cíly týkajícími se inflace a nezaměstnanosti. Hodnocení tohoto kroku se liší. Na jedné straně jsou ti, kteří v v něm nevidí nic přelomového (např. Paul Krugman), na druhé straně ti, kteří hovoří o významném posunu směrem k cílení nominálního HDP (např. David Beckworth). Příčinou tohoto rozdílu bude asi to, že situace se stále může zvrtnout oběma směry a to je podle mne přímo záměrem Fedu. Ten se ve složitém ekonomicko-politickém prostředí snaží o nažraného vlka a celou kozu.

Zatímco se ale většina pozornosti upírala směrem k americké monetární domině, věci se děly i v Japonsku (viz předchozí články) a možná hlavně ve Velké Británii. V čele Bank of England by od poloviny roku 2013 měl stanout Mark Carney. A ten v jednom ze svých posledních projevů uvedl, že pokud by bylo třeba další monetární stimulace, pravděpodobně by musel být změněn celý rámec monetární politiky. Orientace na nominální HDP by podle něho mohla být mocným nástrojem, který by do politiky zabudoval historický vývoj – trend v NHDP.

Z prvních dvou grafů je vidět, že trhy zatím vývoj posledních týdnů a měsíců jako žádnou monetární revoluci nevidí. Pokud by ho tak vnímaly, ZCA by se podívala na mnohem nižší hodnoty, protože by to okamžitě oživilo zjednodušené výmarsko-inflačnické úvahy a rovnice. Možná, že investoři ale ještě plně nevstřebali zmíněný poslední vývoj v Japonsku a ve Velké Británii - pro Fed a případně další banky bude rozhodně jednodušší provést další posun k cílení NHDP až po prvních monetárních pionýrech.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 •  
  02.01.2013 8:54

  A nemůže hrát svou roli v grafu ZCA i vztah poptávky a nabídky na samotném trhu zlata?
  Pracovitý Prosecký
  •  
   04.01.2013 16:31

   jak to myslíte? Předpokládejme, že burza plní svou roli. Za takového přepokladu je vztah poptávky a nabídky vyjádřen cenou. A cena (zlata) je primární tvůrce onoho grafu. Tudíž bych řekl, že vztah poptávky a nabídky na trhu zlata DEFINUJE (spolu s akciovým indexem) ZCA.
   Tom
Aktuální komentáře
28.03.2020
18:41Hotovost za časů COVID-19
18:27Analytici: Ekonomiku ČR změní regulace více než pandemie
13:11Bloomberg: Jak si koronavirový krach stojí v porovnání s velkými krizemi za poslední století
7:36Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
27.03.2020
21:51Wall Street šla před víkendem do hotovosti
20:37Sněmovna reprezentantů USA schválila rekordní finanční injekci 2,2 bilionu dolarů
20:01Moneta kvůli dopadům koronaviru reviduje výhled, čeká nižší provozní výnosy
19:37Moneta Money Bank - Uveřejnění vnitřní informace dne 27. března 2020
19:31Moneta Money Bank - Pozvánka na valnou hromadu 28.4.2020
18:09Počítání příborů na Titaniku?
17:23Akcie před víkendem korigují zisky a ropa padá  
17:14Gori: Dobře využijte čas, který ještě máte
16:25Spotřebitelská důvěra v USA spadla v březnu nejníže za více než tři roky a nejvíce od krize
15:42Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
15:24Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosů HZL WHB
15:10Reuters: Křetínský by s Mediasetem mohli mít zájem o ProSieben
14:02Bloomberg: Pár týdnů s koronavirem otáčí ekonomii vzhůru nohama
14:00BAT: Uzavření hranic ovlivnilo obchod s tabákem, prodejci zavřeli
12:36Perly týdne: Nutnost nahodilého testování, pandemický korporátní socialismus v USA a u nás dostupné bydlení nebude
11:05TMR, .a.s. - Zveřejnění doplněné Roční zprávy spol. TMR, a.s.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data