Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nažraný vlk a celá koza jako tečka za posledním cyklem zlaté ceny akcií?

Nažraný vlk a celá koza jako tečka za posledním cyklem zlaté ceny akcií?

31.12.2012 12:24

Relativní atraktivita zlata a akcií je velkým investičním tématem. Posuzovat jí můžeme na základě zlaté ceny akcií (ZCA), která ukazuje, za kolik uncí zlata bychom si koupili akciový index (konkrétně Dow Jones). První z následujících dvou grafů ukazuje, že tato cena v dlouhodobé historii prošla třemi jasně patrnými cykly. Dva z nich měly dno znatelně pod 5 uncemi za index (1,94 a 1,29), dno toho třetího - současného je stále otevřeno. Jak ukazuje v detailu druhý graf, v posledních měsících se ZCA drží na poměrně stabilní úrovni, jako by trhy (implicitně) váhaly, zda již stačilo, či zda zlato relativně k akciím ještě bude svou atraktivitu zvyšovat. 

001 
Zdroj: Macrotrends

Dlouhodobé vlny ZCA interpretuji jako posuny v preferencích mezi finančními a reálnými aktivy. Pokud zlatá cena akcií roste (víc uncí za akcie), investoři preferují finanční aktiva. Pokud ZCA klesá, kloní se spíše k reálným aktivů (vládní dluhopisy jsou nyní ve specifické situaci). Rozhodujícím faktorem by v tomto ohledu měla být inflace – pokud stoupá/je vysoko, finanční aktiva by měla být v útlumu, líbí se nám naopak vše, na co si můžeme šáhnout. Pokud je naopak růst cen utlumen, vydáváme se ochotněji na dobrodružství směrem k inflací ohroženějším aktivům, tedy i akciím (ty i přes některé názory tvrdící opak obvykle nejsou dobrým zajištěním proti vyšší inflaci). Druhá dvojka grafů ukazuje opět ZCA a dává ji do souvislosti s valuací akcií (PE). Vidíme opět jasnou závislost – ZCA dosahuje maxim v obdobích maximální valuace akcií a naopak. Dlouhodobě přitom maximální valuace koresponduje právě s nižší (ne zápornou) inflací. Pro detaily viz například „Deflinflační strategická mapa“. 
 
002
Zdroj: Macrotrends, Shiller

Nejvíce nás asi zajímá, co bude dál. Konec roku přinesl intenzivně diskutovaný posun v politice Fedu - provázal ji s explicitně stanovenými cíly týkajícími se inflace a nezaměstnanosti. Hodnocení tohoto kroku se liší. Na jedné straně jsou ti, kteří v v něm nevidí nic přelomového (např. Paul Krugman), na druhé straně ti, kteří hovoří o významném posunu směrem k cílení nominálního HDP (např. David Beckworth). Příčinou tohoto rozdílu bude asi to, že situace se stále může zvrtnout oběma směry a to je podle mne přímo záměrem Fedu. Ten se ve složitém ekonomicko-politickém prostředí snaží o nažraného vlka a celou kozu.

Zatímco se ale většina pozornosti upírala směrem k americké monetární domině, věci se děly i v Japonsku (viz předchozí články) a možná hlavně ve Velké Británii. V čele Bank of England by od poloviny roku 2013 měl stanout Mark Carney. A ten v jednom ze svých posledních projevů uvedl, že pokud by bylo třeba další monetární stimulace, pravděpodobně by musel být změněn celý rámec monetární politiky. Orientace na nominální HDP by podle něho mohla být mocným nástrojem, který by do politiky zabudoval historický vývoj – trend v NHDP.

Z prvních dvou grafů je vidět, že trhy zatím vývoj posledních týdnů a měsíců jako žádnou monetární revoluci nevidí. Pokud by ho tak vnímaly, ZCA by se podívala na mnohem nižší hodnoty, protože by to okamžitě oživilo zjednodušené výmarsko-inflačnické úvahy a rovnice. Možná, že investoři ale ještě plně nevstřebali zmíněný poslední vývoj v Japonsku a ve Velké Británii - pro Fed a případně další banky bude rozhodně jednodušší provést další posun k cílení NHDP až po prvních monetárních pionýrech.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 •  
  2.1.2013 8:54

  A nemůže hrát svou roli v grafu ZCA i vztah poptávky a nabídky na samotném trhu zlata?
  neugebauer
  •  
   4.1.2013 16:31

   jak to myslíte? Předpokládejme, že burza plní svou roli. Za takového přepokladu je vztah poptávky a nabídky vyjádřen cenou. A cena (zlata) je primární tvůrce onoho grafu. Tudíž bych řekl, že vztah poptávky a nabídky na trhu zlata DEFINUJE (spolu s akciovým indexem) ZCA.
   Tom
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC