Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Indikátor globální ekonomiky General Electric (+3 %) ve 4Q přesvědčil ziskem i tržbami, roste napříč sektory

Indikátor globální ekonomiky General Electric (+3 %) ve 4Q přesvědčil ziskem i tržbami, roste napříč sektory

18.01.2013 12:49, aktualizováno: 18.1. 15:34
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Jedna z nejvýznamnějších světových firem General Electric, která díky svému působení napříč zeměmi i sektory ekonomiky slouží jako relevantní indikátor ekonomického vývoje, v posledním čtvrtletí roku 2012 ziskem na akcii i úrovní tržeb potvrdila kondici mírným překonáním konsensu analytiků. Akcie i v premarketu potvrzují včerejší růst na Wall Street.

General Electric dosáhla ve 4Q12 očistěného zisku 4,67 mld. USD či 44 centů na akcii při očekávání 43 centů, přesvědčivěji překonala konsensus úrovní tržeb 39,33 miliardy dolarů při očekávání 38,44 mld. USD. Meziroční růst tržeb dosáhl 4 procent. Akcie v premarketu amerického obchodování rostly až o 3,5 % nad 22 USD/akcie, obchodování titul zahájil o necelá 3 % výše o 22 USD/akcie. Včera končily s 0,85% ziskem na 21,30 USD/akcie. 

Akcie General Electric od konce roku 2011 posílily o 19 procent při růstu průmyslového S&P Industrials o 17 procent. Od poloviny prosince roku 2012, kdy se odehrál investorský den, zaostávaly. Loni proti 13,4% růstu celého indexu S&P 500 posílilly o 17,2 %.

General Electric překonala pád v závěru roku 2012, který se prohloubil s vyjednáváním amerického Kongresu o rozpočtu a hrozbě pádu USA z fiskálního útesu. Šéf skupiny General Electric Jeffrey Immelt uvedl, že pro rok 2013 výhled pro vyspělé ekonomiky stále zůstává nejistý, nejvýraznější růst čeká v Číně a dalších na nerostné zdroje bohatých zemích.

General Electric dokázala zlepšit svou ziskovost ve všech sektorech podnikání a to přes smíšený vývoj tržeb. Tržby v divizi Oil & Gas vzrostly meziročně o 11 % na 4,548 mld. USD, u letecké divize Aviation o 11 % na 5,467 mld. USD, u Healthcare na 5,183 mld. USD z 5,163 mld. USD. V divizi Home & Business tržby meziročně vzrostly o 2 % na 2,068 mld. USD, ve finanční divizi GE Capital  také o 2 % na 11,770 mld. USD. Mírná meziroční korekce postihla jinak ale silnou divizi energetiky s -1 % na 1,934 mld. USD, silnější po úspěšném dřívějším vývoji v roce 2012 pak divizi Transportation s -7 % na 1,364 mld. USD.
 
Připomeňme, že v předchozím třetím čtvrtletí roku 2012 představil General Electric meziročně lepší, mezikvartálně však mírně slabší výsledky. Negativně se tehdy projevila slabší divize zdravotnických potřeb a letectví, u nichž obou klesly tržby meziročně o procento. Promluvil také kurzový pohyb v nepříznivém rozsahu 1,1 mld. USD. K výsledku naopak pomohla solidní poptávka po turbínách a železničních lokomotivách v USA a v Asii, která pomohla vyvážit propad v Evropě. Ve 3Q GE potvrdila celoroční výhled 2012.

V polovině roku 2012 General Electric investory svým výsledkem za druhé čtvrtletí roku nerozladila, když její ziskovost vedly výše klíčová divize energetiky a krizi překonávající divize financí.

Důraz šéfa General Electric Immelta směřuje právě na divizi energetiky, expandovat chce také v oblasti zařízení pro těžbu ropy a plynu. General Electric je jinak například celosvětově největším výrobcem tryskových motorů či elektrických turbín.

General Electric uvedla, že předjednaný byznys pro rok 2013 dosáhl objemu 210 miliard eur, což je historické maximum firmy. V průběhu 4Q12 GE získala nové zakázky od brazilské Petrobras společně s Chevron v Angole. Zaměří se na hlubinnou těžbu ropy. Oznámila také objednávku leteckých motorů pro 50 letadel určených pro Alaska Airlines.


 


Čtěte více:

Gigant GE vydělal ve 2Q přes čtyři miliardy dolarů, výše jej vedou divize energetiky a finance
20.07.2012 13:02
Jedna z nejvýznamnějších světových firem General Electric investory sv...
Šéf GE Immelt: Jádro přestává být vůči konkurenci nákladově omluvitelné
30.07.2012 18:11
Jaderná energetika je v konkurenčním srovnání vůči jiným technologiím ...
Gigant GE (-2 %) naplnil ziskem očekávání, tržbami mírně zklamal. Celoroční výhled potvrzen
19.10.2012 13:01
Americký gigant General Electric představil za třetí čtvrtletí roku me...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.06.2025
10:09Víkendář: Centrální banka jako superhrdina, který si ale nevěří
28.06.2025
10:01Víkendář: Běžný pohled na krizi a dění kolem roku 2008 může být zavádějící
27.06.2025
22:01Akciová rally zpomalila, Trump ukončil jednání s Kanadou  
17:07Staronový technologický cyklus a jeden nový „Microsoft“ každých pár let
15:28Objem nesplácených úvěrů roste, riziko systémové krize je reálné, bojí se ruské banky
15:21Británie vyrobila v květnu nejméně aut za 75 let, vývoz do USA brzdí cla
14:05Nike plánuje snížit závislost na výrobě v Číně pro americký trh. Akcie v pre-marketu přidávají 9 %  
13:37SUV od Xiaomi, které ještě ani nevyjelo, už ohrožuje Teslu
12:03Perly týdne: Trumpův telefon a v Německu doposud nemyslitelné
11:43USA a Čína podepsaly obchodní příměří, zmírní vzájemná omezení
10:59Akcie závěrem týdne na pozitivní vlně  
9:56Česká ekonomika rostla nejrychleji za téměř tři roky. HDP byl revidován na růst o 2,4 %
9:09Rozbřesk: Dobrá zpráva pro americká aktiva – daň z pomsty zmizí z daňového baličku
8:47EU obdržela nový návrh USA na cla. Připravuje se i na neúspěch jednání
8:41Pokles americké spotřeby vedl k revizi HDP, Rusku hrozí bankovní krize a futures se zelenají  
6:08Invesco: Ceny ropy se mění v důsledku napětí na Blízkém východě, ostatní trhy ale zůstávají v kurzu
26.06.2025
22:01Zámořské indexy na dostřel od historických maxim  
17:31Micron potvrdil pozici klíčového hráče polovodičového sektoru, překonal očekávání a nabídl optimistický výhled  
16:56Skrytá proměnná s velkým vlivem na trh
16:21Analýza: Nájmy na jaře vzrostly v ČR průměrně o tři pct na 373 Kč za m2

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data