Aktualizováno Americká centrální banka podle očekávání ponechala v platnosti dosavadní kontroverzní měnovou politiku, jejíž pomocí podporuje ekonomický růst a zaměstnanost. Nenechala se tak vystrašit ani překvapivým propadem největší ekonomiky světa na konci loňského roku. Měnový výbor Fedu (FOMC) na závěr dvoudenního zasedání konstatoval, že ekonomika upadla do dočasné stagnace a že nákupy dluhopisů v částce 85 miliard dolarů měsíčně zachová, dokud se vyhlídky trhu práce výrazně nezlepší.
Fed skončil zasedání v den, kdy nové údaje ukázaly za poslední čtvrtletí loňského roku nečekaný pokles americké ekonomiky. V poslední době přitom mezi členy FOMC vzrůstají neshody ohledně pokračování v rozsáhlé monetární stimulaci.
"Růst ekonomické aktivity se v posledních měsících zastavil, zejména vlivem počasí a dalších přechodných faktorů," uvedl Fed. Dodal, že trh práce se nadále mírně zlepšuje a podnikatelské investice se díky zlepšení finanční situace zvýšily.
„Vyjádření Fedu lze shrnout tak, že budou pokračovat v nákupech aktiv za 85 miliard dolarů měsíčně a že nás čeká ještě kus cesty, něž budou spokojeni, že trh práce je tam, kde ho chtějí mít,“ zhodnotil včerejší vystoupení Bena Bernankeho Ward McCarthy, hlavní ekonomJefferies & Co. Finanční trhy na zprávu příliš nereagovaly. Americké akcie zůstaly v mírných ztrátách, zatímco dolar vůči euru prohloubil pokles, aby dnes začal naopak korigovat zpět.
Vývoj eurodolaru za poslední 3 obchodní seance

Na prosincovém zasedání FOMC rozhodl o novém kole nákupů státních dluhopisů v hodnotě 45 miliard dolarů (869 miliard Kč) měsíčně a prodloužil nákupy hypotečních dluhopisů za 40 miliard dolarů měsíčně. Fed také nečekaně rozhodl, že ponechá své úrokové sazby na nynější takřka nulové úrovni, dokud míra nezaměstnanosti v USA neklesne pod 6,5 procenta.
Podle zápisu z prosincového zasedání však někteří členové FOMC otevřeně vyjadřovali obavy z rizik, které může mít politika nákupů dluhopisů a zvyšování bilanční rozvahy, a navrhovali její ukončení. Jiní z členů výboru vyjádřili názor, že nákupy dluhopisů by měly určitě trvat do konce tohoto roku, další zase zdůrazňovali potřebu další rozsáhlé stimulace v nespecifikovaném objemu ani časovém horizontu.
Fed drží základní úrokové sazby pro mezibankovní trh prakticky na nule od konce roku 2008. Bilance Fedu se kvůli nákupům dluhopisů od finanční krize roku 2008 ztrojnásobila na téměř tři biliony dolarů, tyto zásahy však nedokázaly rozhýbat největší světovou ekonomiku ani třetí rok po konci poslední recese.
Proti dnešnímu rozhodnutí jako jediná z členů FOMC hlasovala prezidentka Federální rezervní banky v Kansas City Esther Georgeová, která má letos v měnovém výboru poprvé hlasovací právo. Georgeová na počátku roku prohlásila, že Fed může svým počínáním vyvolat novou nebezpečnou cenovou bublinu na trhu státních dluhopisů a udržováním nulových úroků může podnítit růst inflace.
Georgeová se tím jasně přiřadila k menšině "jestřábů", kteří ve výboru vyjadřují stále větší námitky proti extrémně uvolněné měnové politice, prosazované šéfem Fedu Benem Bernankem. Štafetu "disidenta" převzala od šéfa richmondského Fedu Jeffreyho Lackera, který hlasoval proti uvolněné politice na všech loňských zasedáních a na konci roku mu vypršelo hlasovací právo.
(Zdroj: ČTK, Bloomberg)