Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bývala kdysi jedna eurozóna…

Bývala kdysi jedna eurozóna…

27.02.2013 17:56, aktualizováno: 27.2. 18:02

Aktualizováno

Současný vývoj v eurozóně bude jednou bezpochyby součástí ekonomických učebnic. Dojde k jeho důkladnému prozkoumání, povede se intenzivní odborná debata a na jejím konci budou minimálně dvě protichůdné a vševysvětlující teorie. Tedy stejný stav jako na počátku celého procesu. Jen doufejme, že kapitoly týkající se tohoto tématu nebudou začínat „bývala kdysi jedna eurozóna“. Zatím to stále vyloučit nemůžeme.

Naposledy jsem se měnové unii našich sousedů věnoval v „Dluhy je třeba splácet prací, ne utrpením“ a „Euroloď skoro opravena, necháme ji ale stejně potopit?“. Dnes bych se rád věnoval obrázkům ze studie „Panic-driven austerity in the Eurozone and its implications“ (Paul De Grauwe, Yuemei Ji, 2013). Tato studie si hned po uveřejnění získala zaslouženou pozornost a byla by jedním z mých kandidátů na způsob, jak zapsat vývoj v eurozóně do učebnic.

První graf ukazuje pevnou vazbu mezi výší rizikových spreadů vybraných členů eurozóny v roce 2011 a mírou utažení fiskální politiky v nich. Existence závislosti a její směr asi nebude předmětem sporů – čím vyšší rizikové spready, tím vyšší motivace ke snižování dluhu a tedy i snahy o fiskální utažení. Háčky v této fázi můžeme vidět dva – výše spreadů nemusela vždy odpovídat skutečné výši problémů (obousměrně) a prudké utahování nemusí být za každé situace nejlepším způsobem, jak snížit poměr dluhu k HDP.

Druhý graf se věnuje prvnímu háčku. Ukazuje vztah mezi spready v roce 2011 a pokles těchto spreadů po intervencích ECB. Téměř 100 % korelace naznačuje, že čím vyšší počáteční spread, tím efektivněji na jeho snížení aktivita ECB působila. Vysvětloval bych to terminologií solvence a likvidity s tím, že ta druhá úzce souvisí s vlnami paniky a sebenaplňujících se proroctví. Druhý graf tak dokazuje, že velká část počátečních vysokých spreadů byla skutečně dílem roztáčející se spirály „myslíme si, že bude hůře a proto je hůře již nyní“. ECB tuto spirálu po delším váhání utnula a spready se podle toho zachovaly.

Na to, jak velkou roli sehrála ECB a jakou fundament, ukazuje třetí graf. Ten na osu y dává změnu spreadů, na osu x změnu poměru dluhu k HDP. Vidíme slabý a kontraintuitivní vztah – čím větší růst zadlužení, tím větší pokles spreadů. Trhy se tedy ani podle tohoto obrázku nestaraly tolik o dlouhodobější solvenci, ale o krátkodobé, samy sebe živící problémy s likviditou. Jak ale ukazuje první graf, tento prchavý tržní sentiment již rozjel razantní fiskální utahování, protože panika trhů se přenesla na úroveň ekonomické politiky. Ne, že by správnou reakcí neměl být plán fiskální konsolidace, je ale rozdíl mezi promyšleným snižováním dluhu a panickým osekáváním rozpočtu („nejlépe“ jen tam, kde je nejmenší rezistence zájmových skupin).

Škoda napáchaná „panikou taženým utahováním“ je vidět ve čtvrtém grafu, který ukazuje míru utahování a růst HDP (2011 – 2012). Je to už trochu omleté téma, ale tento graf bych klidně považoval za jediný potřebný hřebík do rakve pohádek o tom, jak utahování podpoří růst. Ty se zakládaly buď na doufání v to, že utahování zvedne sentiment soukromého sektoru a výsledkem bude růst. Nebo na, zřejmě ne zrovna pečlivě čtených, případových studií zemí, které utáhly a rostly. Vtip byl ale u nich v tom, že zároveň masivně uvolnily monetární politiku, oslabily měnu a pomohla jim i silná globální ekonomika.

pohadka

Vše uzavírá poslední velký graf, který ukazuje pozitivní (!) vztah mezi mírou utahování a růstem zadlužení. Jinak řečeno, čím víc byla fiskální politika utažena, o to více zadlužení vzrostlo. Ve spojitosti s předchozím grafem to není zase takové překvapení a vlastně jde o dnes již poměrně známý fakt. Není ale nad to ho vidět zobrazený před sebou – utahování má v současné situaci tak negativní vliv na produkt, že poměr dluhu k produktu kvůli němu roste.

Celkový příběh bych shrnul následovně: Na počátku někde dlouhodobě se zhoršující výhled ohledně solvence, někde bublina, někde mizerné bankovnictví. Trhy dlouho spí, najednou se probudí. Přichází panika trhů vyvolávající problémy s likviditou a přestřelený růst rizikových spreadů. Následuje přestřelená reakce politiky a rozjetí razantního utahování. Opožděný zásah ECB, pokles spreadů. Utahování si vybírá svou daň na růstu i zadlužení. Existuje samozřejmě evidentní protiargument – vše chce svůj čas a nakonec se ukáže, že prudké utahování dluhy sníží a HDP zase poroste. Obávám se ale, že tento názor je založen na naprostém nepochopení rozdílu mezi kreativní destrukcí a destrukcí destruktivní. A nezapomínejme na to, že práh snesitelnosti bolesti není už tak daleko, což naposled ukázaly volby v Itálii. A kdyby se přece jen podařilo ho posunout, je vše nastavené na “německy mluvící, ale italsky se chovající” ECB.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • moc hezký článek
  27.02.2013 23:03

  pane Soustružníku
  Bo
 •  
  27.02.2013 19:02

  Já si myslím, že problém s dluhy už některým státům přerostl přes hlavu natolik, že se stal téměř neřešitelný. Další zadlužování už si moc dovolit nemohou, protože by jim na trhu nikdo nepůjčil. Ale nemohou si moc dovolit ani razantní úsporná opatření, protože si tím podkopávají růst. Řešení v podobě konstruktivního dlouhodobého plánu na oddlužení také moc nevěřím, neboť na to není politická moc, která by to dokázala. Jakmile totiž občanům někdo sáhne na peníze, okamžitě volí strany, které slibují další zadlužování. Evropu prý následující desetiletí čeká stagflace a to si myslím je ještě poměrně oprimistická předpověď.
  LB
 • ale pane
  27.02.2013 18:15

  vždyt to je vše plánované ,darebáci typu ropuchy rompuenebo schultze barosa a spol mají jiný plán než aby společnost prosperovala a lidé se měli fajn,co kdyby jste jednou napsal pravdu a ne tyhle žvástyl,poslechněte si paní švihlíkovou to je expert
  xxxx
  • haha
   27.02.2013 23:05

   já si jí poslech a usoudil jsem, že chce bejt hlavně zajímavá :-*
   Bo
Aktuální komentáře
16.09.2021
22:01Čtvrtek dopadl na Wall Street nerozhodně  
17:29Jediný sektor s historicky nízkou valuací a čekání na nákupní korekci
17:02Bloomberg: Rodina Petra Kellnera uvažuje o možnostech pro Home Credit
16:16Novinky z trhu START: Na říjnovém START Day se představí Fixed.zone a spustí úpis akcií
15:41Výhodnost nákupu rezidenčních nemovitostí podle studie UniCredit Bank dále výrazně klesla
15:21Američané se v srpnu vrhli do obchodů, maloobchod s překvapivým růstem (komentář analytika)
14:01Drahé energie: Mezi vítězi a poraženými, a k tomu nová hrozba stagflace  
12:51ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:16Navýšení sazeb až o půl procentního bodu získává v ČNB větší podporu. Mora varuje před napjatým trhem práce
11:29Evropa navazuje na americký odraz vzhůru. Srpnový maloobchod otestuje odolnost  
10:52Odvrácená strana „udržitelného“ investování
10:02Čerpací stanice Benzina, lídr českého trhu, končí. Motoristé budou postupně tankovat u Orlenu
9:53Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
9:46Výrobní inflace dál narůstá (komentář analytika)
9:19Rozbřesk: iPhony zlevní, plyn a elektřina zdraží, aneb debata o inflaci pokračuje
8:58Petr Dufek: Slabé léto evropských automobilek
8:51Asijská negativita do Evropy ráno nedoléhá. Ropa potvrzuje rally  
8:24Výrobce obuvi podporovaný Federerem si při newyorském debutu připsal 57 procent
6:02Hlad po talentu a rostoucí odměny jako následek byznysu v boomu
15.09.2021
17:25Projekce likvidity od centrálních bank. A její další zdroje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.