Protikorupční policie navrhla obžalovat poslance Davida Ratha a deset jeho spoluobviněných. Rath je od loňského května kvůli údajnému přijetí úplatku stíhán za korupci. Bez dalších podrobností to dnes ČTK řekl mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.
Rath si údajně vzal sedm milionů za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Loni v září policisté rozšířili jeho stíhání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý středočeský hejtman je prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici. Poslanec obvinění odmítá.
Rath je od loňského května ve vazbě, kde zůstávají ještě dva jeho spoluobvinění. Soud zatím nepropustil ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a jejího partnera - bývalého poslance Petra Kotta.
Podrobný vývoj kauzy
2012
14. května - Ratha (ČSSD) zadržela policie na ulici v Rudné u Prahy, nedaleko domu ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové. U sebe měl krabici se sedmi miliony korun. Ještě ten den souhlasila s Rathovým zadržením předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS).
15. května - Ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová oznámila, že Rath byl obviněn. Policie začala stíhat i další lidi, a to za poškozování zájmů EU, podplácení a sjednávání výhod při zadávání veřejné zakázky (mj. exposlance ODS a Rathova spolupracovníka Petra Kotta, Pancovou nebo šéfy dvou stavebních firem). Rath si údajně vzal úplatek za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Rath to popřel.
16. května - Soud poslal Ratha do vazby. Poslanec rezignoval na funkci krajského zastupitele, a tím i na funkci středočeského hejtmana, vystoupil z ČSSD, poslanecký mandát si ale ponechal.
19. května - Ústřední výkonný výbor ČSSD vyzval Ratha, aby složil poslanecký mandát.
24. května - Podle Lidových novin policie v Rathově domě objevila deset milionů korun; peníze posléze prohlásil za své poslancův otec.
28. května - Rathovi advokáti zaslali žalobcům námitku proti tomu, že nad případem má dozor ústecké krajské státní zastupitelství.
1. června - Krajské zastupitelství v Ústí nad Labem předalo případ středočeským žalobcům. Nad případem začal mít dozor státní zástupce Petr Jirát.
5. června - Sněmovna souhlasila s Rathovým stíháním. Před hlasováním poslanci vyslechli jeho projev, v němž označil svou kauzu za připravenou politickou likvidaci nepohodlného kritika.
19. června - Ústavní soud (ÚS) odmítl Rathovu stížnost proti trestnímu stíhání. Politik tak nadále zůstal ve vazbě.
3. července - Rathovu stížnost zamítl i státní zástupce.
18. července - Policie doručila do Sněmovny další žádost o možnost stíhat Ratha pro pokračující trestný čin, a to přijetí úplatku. V žádosti jde o tři nové skutky, které se týkají nákupu zdravotnického vybavení pro krajská zařízení.
3. srpna - Kriminalisté zajistili Rathovy nemovitosti.
8. srpna - Soud ponechal Ratha ve vazbě ze všech tří důvodů - z obavy z ovlivňování svědků, z pokračování v trestné činnosti i z možného útěku.
20. srpna - Soud stanovil Rathovi pro propuštění z vazby kauci 14 milionů korun. Nadřízený soud ale rozhodnutí zrušil a stanovil, že propuštění na kauci není možné.
7. září - Sněmovna Ratha vydala k dalšímu trestnímu stíhání.
2013
Počátek ledna - Rath a jeho právní zástupci se začali seznamovat s vyšetřovacím spisem.
21. února - ÚS odmítl poslední z dosud podaných Rathových stížností. V pořadí sedmý podnět (všechny ÚS odmítl) směřoval proti rozhodnutí soudu, který ponechal politikovi jako jeden z důvodů vazebního stíhání možné pokračování v trestné činnosti.
1. března - Protikorupční policie navrhla obžalovat Ratha a deset jeho spoluobviněných.