Aktualizováno Energetická koncepce Evropské unie do roku 2050 počítá s možností omezení aukcí emisních povolenek pro možnost lepšího fungování trhu s emisemi, rozhodli dnes ve Štrasburku europoslanci navzdory očekávání a vlivným kritikům. Dnes schválená zpráva Energy Roadmap 2050 je sice pouze nezávaznou koncepcí Evropské komise, přesto ale naznačuje přítomnost silného křídla příznivců opravy evropského trhu s emisemi, který nyní nemotivuje největší znečišťovatele k investicím do nových „čistších“ technologií.
Emisní povolenky platné do konce letošního roku zareagovaly na polední rozhodnutí europoslanců okamžitým růstem. Zprvu "pouze" umazaly předchozí ztráty a obrátily do 8% růstu. Po několika desítkách minut ale rostly až o 20 procent na 4,23 eura za tunu CO2, aby následně opět začaly umazávat své zisky a vrátily se k hladiny 3,83 EUR/MWh. Mírně nyní roste i cena elektřiny, která v sobě cenu emisních povolenek také odráží. Na německé burze nyní letošní kontrakt na elektřinu roste 0,2 procenta na 40,8 EUR/MWh.

Dnešní rozhodnutí o konkrétním znění dlouhodobé energetické koncepce nazvané Energy Roadmap 2050 prošla hlasy 292 europoslacnů, proti bylo 289 hlasů a hlasování se sdrželo 32 zákonodárců.
Výsledek je překvapivý proto, že spornou pasáž chtěla ze strategického dokumentu vypustit Evropská lidová strana (EPP), která je největší politickou skupinou v Evropském parlamentu. EPP je středo-pravicová politická skupina skládající se z poslanců stran, které jsou členy Evropské lidové strany a několika nezávislých poslanců.
To hlavní teprve přijde
Klíčové bude nyní rozhodnutí Evropského parlamentu o přijetí legislativy, která by umožnila odsunout aukci části emisních povolenek, a snížit tak převis poptávky na trhu. Plenární hlasování Evropského parlamentu o reformě trhu s emisemi CO2 je naplánováno na duben.
Důležitost tohoto rozhodnutí pro trh s emisemi se v lednu ukázala, když ceny emisních povolenek na chvíli propadly o 40 procent až na nové historické dno 2,81 EUR/t poté, co průmyslový výbor Evropského parlamentu vydal nezávazné zamítavé stanovisko proti návrhu Evropské komise na odsun/zrušení aukčního prodeje až 900 milionů povolenek platných do roku 2020.
„Opravdu potřebujeme vyjádřit pevný postoj, a opět tak činíme,“ apelovala minulý týden na své kolegy Judith Merkies zastupující v Evropském parlamentu Nizozemsko. „Ačkoliv jsou ceny emisních povolenek velmi nízko, stále musíme postupovat směrem k nulovým emisím,“ dodala.
Cena emisních povolenek je důležitým determinantem ceny elektřiny, která na začátku roku vytyčila nová historická minima a donutila tak elektrárny k drastickým odpisům a prodejům aktiv. Největší česká energetika byl propadem cen elektřiny také silně zasažena. „Věříme, že se přesunutí části povolenek do dalších let třetího období projeví ve stabilizaci jejich hodnoty a celý systém tak dostane znovu impuls k tomu, aby plnil svou úlohu, tedy vedl výrobce elektřiny k investicím do technologií s nízkými emisemi CO2. Dojde tím de facto k odstranění umělého přebytku povolenek CO2, který vznikl nikoliv modernizací a ekologizací výrobních zdrojů, ale především nižší výrobou danou výrazným ekonomickým zpomalením,“ uvedl před dvěma týdny v online rozhovoru na Patria.cz Martin Novák, finanční ředitel . Následně ale přiznal, že zůstává nejisté, zda se nakonec podaří prosadit toto opatření.
Česká republika je jednou ze zemí, která získala výjimku opravňující ji k bezplatné distribuci části emisních povolenek ještě v období 2013 až 2020. ČR rozdělí mezi lety 2013 až 2020 třetinu potřebných emisních povolenek „zdarma“. Dle půl roku starých odhadů se očekává se, že v tomto období obdrží 75,2 mil. volných povolenek, výměnou za investice do modernizací a čistých technologií. Pro energetickou skupinu proto klesající ceny povolenek znamená také klesající konkurenční výhodu proti západním energetikám, které si musejí povolenky odpovídající jejich emisím nakupovat na trhu.
(Zdroj: Bloomberg, ČEZ, BusinessGreen)