Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie BRIC už netáhnou. Příležitost se přesouvá jinam

Akcie BRIC už netáhnou. Příležitost se přesouvá jinam

14.03.2013 15:19
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Skupina BRIC, kdysi miláček investorů, v poslední době ztrácí na atraktivitě. Blok perspektivních zemí, do něhož studie Goldman Sachs (153,95 USD, 1,34%) z roku 2001 zařadila Brazílii, Rusko, Indii a Čínu, byl považován za hlavního tahouna růstu rozvíjejících se trhů a odlivu peněz z amerických akcií za moře. Množí se ale známky toho, že trend se vyčerpává a investoři se v honbě za výnosy poohlížejí po alternativách.

Index MSCI BRIC, který zahrnuje burzy ze všech čtyř zemí, loni posílil o 11 %, čímž o 1,6 % zaostal za celosvětovým indexem MSCI All-Country World. Podle analytiků Deutsche Bank (34,41 EUR, 1,72%) by měla tendence k zaostávání přetrvávat i letos. V situaci, kdy brazilští politici sahají k umělému snižování poplatků za komunální služby, čínská vláda stále drží kontrolu nad největšími podniky, ruské ropné a plynárenské společnosti vydávají miliardy na Kremlem upřednostňované ztrátové projekty a Indie se nemůže zbavit dotovaných cen základních surovin, z podílových fondů specializujících se na BRIC loni odteklo 1,65 mld. USD.

„Celkový přechod od socialistické mentality k mentalitě tržní ekonomiky ještě není hotový,“ tvrdí Mark Mobius, jehož fond Templeton Emerging Markets do rozvíjejících se ekonomik investuje 25 let. Podle něj proces transformace uvízl na půl cesty a k plnému dokončení má ještě daleko.

Ekonomiky zemí BRIC byly v první dekádě nového tisíciletí hvězdami emerging markets. K růstu globální ekonomiky za tu dobu přispěly téměř dvěma pětinami. Akcie na jejich trzích během osmi let od vydání legendární studie Goldman Sachs překonaly zbytek světa o 403 %. HDP rozvíjející se čtyřky se během tohoto období víc než ztrojnásobil. Nyní jejich hospodářský růst značně zpomalil a mezera mezi nimi a světovou ekonomikou se zúžila na nejmenší úroveň od roku 1998. Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu by měly země BRIC letos zaznamenat růst v průměru 4,5 %, oproti 8,1 % v roce 2010. Globální HDP by měl expandovat 3,3% tempem.

Mark Williams, hlavní ekonom pro Asii ve společnosti Capital Economics, upozorňuje na slabiny každé z ekonomik: Brazílii zatěžuje velké zadlužení; komoditní boom v Rusku brzdí neutěšený stav podnikatelského prostředí; Indie zapomněla na radikální reformy 90. let a modernizace v ní ustrnula; Číně se zatím nedaří přejít na model růstu tažený spotřebou.

Stávající růstové předpovědi pro BRIC jsou sice stále zajímavé, tempa uplynulých let se ale prý hned tak nevrátí. „Velká část nadšení z růstu BRIC proto opadne,“ píše Williams ve zprávě pro investory.

Podle Capital Economics by investoři měli pozornost zaměřit jinam. Mezi doporučované destinace patří subsaharská Afrika, jihovýchodní Asie, Mexiko, Turecko a Polsko.

Zatímco americký akciový trh v rámci žhavé rally překonává jeden rekord za druhým a index S&P 500 od začátku roku připisuje 9 %, akcie zemí BRIC se hýbou ledovcovým tempem, pokud vůbec. Nejlépe je na tom trh v Rusku, který od začátku roku posílil o 1,4 %. Čína je na nule, Indie odepisuje 1 %, Brazílie propadla o 7 % a patří mezi nejméně výkonné trhy na světě.

Sžíravé kritice celého konceptu BRIC podrobil známý investor Jim Rogers ve své poslední knize „Street Smarts“. Prosperita Brazílie prý stojí na „komoditním boomu, který, jako všechny býčí trhy, dříve či později skončí.“ Rusko je kvůli závislosti na ropě a stárnoucí populaci „ztraceným případem“. V poslední době se nicméně Rogers o ruské ekonomice vyjadřuje s větší nadějí. Indii prý brzdí škodlivá státní politika v sektoru zemědělství, přemíra byrokracie, všudypřítomná korupce a neschopnost.

Výjimku Rogers činí pouze u Číny. Sám žije v Singapuru a radí všem učit se mandarínštinu.

(Zdroje: CNBC, Bloomberg, MMF)


Váš názor
  • Akcie BRIC už netáhnou ?
    15.03.2013 1:36

    A ony někdy táhly ? Jen snadno oblbovatelný člověk nakloněný vychodní mentalitě a slepě věřící v zázraky mohl investovat do něčeho tak pochybného. Tam se snažily nabízet svoje technologie a knowhow státy Ruska, Iranu, nebo Venezuely. Nebýt mezi nimi Brazilie tak se ani neodlepily od země. Těm nepomůže k růstu ani superman Putin.
    Salamandr
Aktuální komentáře
04.05.2025
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  
11:04Jakub Blaha: Amazon očekává nižší provozní zisk kvůli obavám z cel. Růst cloudu navíc zaznamenal zpomalení  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data