Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie BRIC už netáhnou. Příležitost se přesouvá jinam

Akcie BRIC už netáhnou. Příležitost se přesouvá jinam

14.03.2013 15:19
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Skupina BRIC, kdysi miláček investorů, v poslední době ztrácí na atraktivitě. Blok perspektivních zemí, do něhož studie Goldman Sachs (153,95 USD, 1,34%) z roku 2001 zařadila Brazílii, Rusko, Indii a Čínu, byl považován za hlavního tahouna růstu rozvíjejících se trhů a odlivu peněz z amerických akcií za moře. Množí se ale známky toho, že trend se vyčerpává a investoři se v honbě za výnosy poohlížejí po alternativách.

Index MSCI BRIC, který zahrnuje burzy ze všech čtyř zemí, loni posílil o 11 %, čímž o 1,6 % zaostal za celosvětovým indexem MSCI All-Country World. Podle analytiků Deutsche Bank (34,41 EUR, 1,72%) by měla tendence k zaostávání přetrvávat i letos. V situaci, kdy brazilští politici sahají k umělému snižování poplatků za komunální služby, čínská vláda stále drží kontrolu nad největšími podniky, ruské ropné a plynárenské společnosti vydávají miliardy na Kremlem upřednostňované ztrátové projekty a Indie se nemůže zbavit dotovaných cen základních surovin, z podílových fondů specializujících se na BRIC loni odteklo 1,65 mld. USD.

„Celkový přechod od socialistické mentality k mentalitě tržní ekonomiky ještě není hotový,“ tvrdí Mark Mobius, jehož fond Templeton Emerging Markets do rozvíjejících se ekonomik investuje 25 let. Podle něj proces transformace uvízl na půl cesty a k plnému dokončení má ještě daleko.

Ekonomiky zemí BRIC byly v první dekádě nového tisíciletí hvězdami emerging markets. K růstu globální ekonomiky za tu dobu přispěly téměř dvěma pětinami. Akcie na jejich trzích během osmi let od vydání legendární studie Goldman Sachs překonaly zbytek světa o 403 %. HDP rozvíjející se čtyřky se během tohoto období víc než ztrojnásobil. Nyní jejich hospodářský růst značně zpomalil a mezera mezi nimi a světovou ekonomikou se zúžila na nejmenší úroveň od roku 1998. Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu by měly země BRIC letos zaznamenat růst v průměru 4,5 %, oproti 8,1 % v roce 2010. Globální HDP by měl expandovat 3,3% tempem.

Mark Williams, hlavní ekonom pro Asii ve společnosti Capital Economics, upozorňuje na slabiny každé z ekonomik: Brazílii zatěžuje velké zadlužení; komoditní boom v Rusku brzdí neutěšený stav podnikatelského prostředí; Indie zapomněla na radikální reformy 90. let a modernizace v ní ustrnula; Číně se zatím nedaří přejít na model růstu tažený spotřebou.

Stávající růstové předpovědi pro BRIC jsou sice stále zajímavé, tempa uplynulých let se ale prý hned tak nevrátí. „Velká část nadšení z růstu BRIC proto opadne,“ píše Williams ve zprávě pro investory.

Podle Capital Economics by investoři měli pozornost zaměřit jinam. Mezi doporučované destinace patří subsaharská Afrika, jihovýchodní Asie, Mexiko, Turecko a Polsko.

Zatímco americký akciový trh v rámci žhavé rally překonává jeden rekord za druhým a index S&P 500 od začátku roku připisuje 9 %, akcie zemí BRIC se hýbou ledovcovým tempem, pokud vůbec. Nejlépe je na tom trh v Rusku, který od začátku roku posílil o 1,4 %. Čína je na nule, Indie odepisuje 1 %, Brazílie propadla o 7 % a patří mezi nejméně výkonné trhy na světě.

Sžíravé kritice celého konceptu BRIC podrobil známý investor Jim Rogers ve své poslední knize „Street Smarts“. Prosperita Brazílie prý stojí na „komoditním boomu, který, jako všechny býčí trhy, dříve či později skončí.“ Rusko je kvůli závislosti na ropě a stárnoucí populaci „ztraceným případem“. V poslední době se nicméně Rogers o ruské ekonomice vyjadřuje s větší nadějí. Indii prý brzdí škodlivá státní politika v sektoru zemědělství, přemíra byrokracie, všudypřítomná korupce a neschopnost.

Výjimku Rogers činí pouze u Číny. Sám žije v Singapuru a radí všem učit se mandarínštinu.

(Zdroje: CNBC, Bloomberg, MMF)


Váš názor
  • Akcie BRIC už netáhnou ?
    15.03.2013 1:36

    A ony někdy táhly ? Jen snadno oblbovatelný člověk nakloněný vychodní mentalitě a slepě věřící v zázraky mohl investovat do něčeho tak pochybného. Tam se snažily nabízet svoje technologie a knowhow státy Ruska, Iranu, nebo Venezuely. Nebýt mezi nimi Brazilie tak se ani neodlepily od země. Těm nepomůže k růstu ani superman Putin.
    Salamandr
Aktuální komentáře
25.05.2025
14:59Fidelity: Investoři do ETF reagují na celní konflikt odklonem od USA
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data